Najlepsze książki na lutowe wieczory (Przegląd nowości)

Jesteś molem książkowym? Zajrzyj do tego artykułu.
Najlepsze książki na lutowe wieczory (Przegląd nowości)
Fot. iStock / mat. prasowe
01.02.2018

Choć żyjemy w dobie Internetu, czytanie książek na szczęście nie wyszło z mody. Naszym zdaniem nie ma nic lepszego na wieczór niż kubek gorącej herbaty, ciepły koc i wciągająca lektura.

Wiadomo, że każdy lubi czytać co innego, więc mamy dla Was dzisiaj przegląd kilku ciekawych nowości. Wśród nich głośne powieści, poradniki i biografie.

Udanej lektury!

Zdzisław Beksiński, Norman Leto, Jarosław Mikołaj Skoczeń
Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa

Młody malarz i uznany artysta o życiu i sztuce.

Dwóch artystów. Dwie odmienne osobowości. Dwa różne temperamenty. I sztuka, która stała się początkiem przyjaźni.
Młody artysta Łukasz Banach zafascynowany twórczością Zdzisława Beksińskiego postanawia zaryzykować i nawiązać kontakt ze znanym i kontrowersyjnym twórcą. Mimo dzielącej ich różnicy 52 lat zaczynają intensywnie do siebie pisać. Coraz bardziej intymnie, szczerze i odważnie. O sztuce, samotności, depresji i śmierci. Nie boją się stawiać sobie najważniejszych pytań. Fascynującą przyjaźń przerywa morderstwo Zdzisława Beksińskiego.
Została korespondencja, która pozwala zobaczyć mistrza w prywatnej odsłonie.

Książka zawiera niepublikowane zdjęcia prac Zdzisława Beksińskiego z różnych etapów powstawania.
Została mi samotność i gorycz porażki oraz nieprzytomne pieprzenie rozmaitych dziennikarzy, którym wydawało się, że rozumieją to, co mówiłem im ja i inni ludzie, którym z kolei wydawało się, że rozumieją to, co im mówił Tomek. Tak więc na dodatek wyszedłem na głównego winowajcę losu mojego syna, bo Tomek „nie był kochany”, a na dodatek ja malowałem pesymistyczne obrazy. Ma Pan to, czego nie miał on, czyli drugiego człowieka, ową Alicję, którą wydaje się Pan cenić. Na Boga, niechże Pan tego nie rozpieprzy, bo potem nie da się niczego już odbudować, a to jest najważniejsze, co można na tym świecie mieć. Jestem w tej dziedzinie profesjonalistą, bo straciłem wszystkich i nie mam już nikogo.
Zdzisław Beksiński do Łukasza Banacha, 10 sierpnia 2000

Stanisław Grzesiuk, Pięć lat kacetu
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.

Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.
W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.
Od czasów Borowskiego nie mieliśmy w literaturze tak pasjonującego dokumentu z obozów koncentracyjnych. "Pięć lat kacetu" nie ma przy tym ambicji artystycznych: jest zimną, przenikliwą, piekielnie dokładną relacją człowieka, który dzięki swemu sprytowi i szansie jednej na milion przetrwał piekło.
„Życie Warszawy”, 29 VI 1958 r.

John Pearson, Wszystkie pieniądze świata

Jean Paul Getty I, senior rodu, dzięki dobrym inwestycjom w pola naftowe w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej został najbogatszym żyjącym Amerykaninem. Mógł sobie pozwolić na każdą zachciankę, ale był tak skąpy, że we własnym domu zainstalował płatny telefon. Wielbiciel pięknych kobiet i dzieł sztuki, pięciokrotnie żonaty.

Jego syn, Jean Paul Getty II szybko zrezygnował z pracy w rodzinnej firmie i wybrał la dolce vita - wystawne życie lekkomyślnego imprezowicza. Organizator głośnych przyjęć, na których alkohol lał się strumieniami, a narkotyki dodawano do wszystkich potraw.

Zostawiony pod opieką matki w Rzymie, Jean Paul Getty III, niepokorny nastolatek, został w wieku szesnastu lat porwany przez włoski gang. Zażądano okupu w wysokości siedemnastu milionów dolarów. Jednak senior rodu nie był skłonny zapłacić takiej sumy. Uważał, że jeśli da chociaż centa, wkrótce zostaną porwane wszystkie jego wnuki. Długie negocjacje zakończyły się, gdy okup osiągnął kwotę… możliwą do odpisania od podatków.

Molly Bloom, Gra o wszystko

Fascynująca historia pokerzystki, która poznała od podszewki podziemny świat hazardu.

Molly Bloom, dziewczyna z małego miasta w Kolorado, od dziecka marzyła o wielkim świecie. Pragnęła czerpać z życia pełnymi garściami, bez nakazów i ograniczeń.
Dzięki pokerowi wspięła się wyżej niż sięgała jej wyobraźnia. Organizowała nielegalne rozgrywki dla takich gwiazd Hollywood jak Leonardo diCaprio i Ben Affleck, poznała ludzi z pierwszych stron gazet – milionerów, sportowców i polityków.
Zbiła fortunę, ale gdy uwierzyła, że już zawsze będzie się pławić w luksusie, trafiła na godnego siebie przeciwnika – rząd Stanów Zjednoczonych.

Zapomniała, że życie to też gra, często równie nieprzewidywalna jak poker. Dobra passa nie trwa wiecznie, a im wyższy szczyt zdobędziesz, tym boleśniejszy może być upadek na samo dno.
Pasjonująca biografia przepełniona sensacyjnymi wątkami, wciągająca czytelnika w podziemny świat hazardu, niebezpiecznych ludzi, sław i dużych pieniędzy.

Czytelnicy na świecie o „Grze o wszystko”:
Po obejrzeniu wywiadu z Molly Bloom zabrałam się za jej książkę i nie mogłam jej odłożyć. Jej narracja jest równie dobra jak jej zdolności planowania idealnej gry w pokera!
O książce dowiedziałem się w prasie lokalnej. Zacząłem czytać i zafascynowałem się przedstawioną w niej historią. Warsztat pisarski Bloom jest doskonały
i wciągający, nie mogłem się oderwać od książki aż do ostatniej strony. Rekomenduję lekturę.
Książka zafascynowała mnie od pierwszej strony. Tematyka jest pasjonująca,
a śledzenie jak Molly wzrasta do rangi królowej biznesu pokerowego Los Angeles stanowi ekscytującą lekturę. Jeśli lubisz soczyste pamiętniki, pokochasz tę książkę.

Flirtologia, Jean Smith

Jeśli czujesz się zagubiona w erze Internetu, masz dosyć przebierania wśród kandydatów na portalach randkowych i chciałabyś znaleźć w sobie odwagę, by zagadnąć jakiegoś mężczyznę w księgarni czy barze, jeśli się rozczarowałaś poradnikami motywacyjnymi, które ci obiecują gwiazdkę z nieba – wówczas Flirtologia jest w sam raz dla ciebie...

Flirtologia to postępowy, zintegrowany poradnik dla nowoczesnych kobiet. Antropolog kulturowy Jean Smith odziera z mitów współczesne randkowanie, skupia się na świecie poza ekranem komputerów i poprzez serię prostych zadań i wyzwań ujawnia sekrety tego, jak zainteresować sobą nieznajomych, unikać odrzucenia i rozmawiać z obcymi.

Jean Smith od dwunastu lat organizuje wycieczki połączone z nauką flirtowania, prowadzi seminaria prywatne i dla firm, wygłasza mowy motywacyjne i pisze dla “Guardiana”. W swym poradniku Flirtologia wzywa nas, byśmy odzyskały kontrolę nad swoim życiem uczuciowym, wróciły do „realu”, nauczyły się radzić sobie z odrzuceniem i czerpały radość z rzeczy, które wcześniej wzbudzały w nas lęk.

Kindness Boomerang 365 sposobów, jak zmienić świat, Orly Wahba

Dobro wraca! Oparta na kalendarzu książka, w której znajdziemy propozycję dobrego uczynku na każdy dzień roku. Pomysłom towarzyszą motywujące cytaty i przemyślenia autorki, która przekonuje, że codziennie, dzięki drobnym gestom, możemy zrobić coś dobrego dla środowiska, osób w naszym otoczeniu i dla nas samych. Sam spróbuj wprawić w ruch dobro już dziś! Znakomita pozycja dla wszystkich pozytywnie zakręconych.

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
edith (Ocena: 5) 20.02.2018 10:36
Brakuje "Dziewczyny chcą się zabawić"! Według mnie najlepsza premiera lutego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie