Jeśli nie czytałaś tych 8 książek, nie mów tego głośno. Są kultowe i nie wypada ich nie znać!

Szukaj powieści, które coś po sobie zostawiają. Dużo więcej niż miłe wrażenia.
Jeśli nie czytałaś tych 8 książek, nie mów tego głośno. Są kultowe i nie wypada ich nie znać!
Fot. Unspash.com
22.10.2017

Tym razem proponujemy listę 10 książek mających status „kultowych”, które zapadają w pamięć na długo – zwykle na całe życie. Zmuszą cię do myślenia i pochylenia się nad wieloma sprawami.

„Fight Club” („Podziemny krąg”) Chuck Palahniuk
Każda książka Palahniuka, amerykańskiego powieściopisarza, wzbudza emocje. Styl Palahniuka jest jednocześnie nowatorski i kontrowersyjny – nieprzypadkowo zyskał przydomek „pisarza szokującego”. Choć opublikował ok. 20 powieści, to „Fight Club”, w Polsce znany jako „Podziemny krąg”, przyniósł mu rozgłos i sławę, po części dzięki kapitalnej ekranizacji Davida Finchera z Bradem Pittem, Edwardem Nortonem i Heleną Bonham Carter. Ale „Fight Club” to nie jest tylko książka o biciu po mordach. Powieść jest krytyką konsumpcjonizmu, pracoholizmu, bezmyślnego zaopatrywania się w dobra materialne. Walczy z niedoścignionym wzorem współczesnego faceta uosabianym przez Tylera, czyli Pitta.

„Władca much” William Golding
Pozornie jest jak w bajce – rajska wyspa i przebywający na niej dorastający chłopcy. W praktyce jednak nic się nie zgadza. Wyspa szybko okazuje się nieprzyjazna człowiekowi i pełna tajemnic, a chłopcy nie są niewiniątkami – organizują sobie życie na wzór dorosłych i tak samo jak oni bywają bezwzględni wobec słabszych oraz skłonni do przemocy (zarówno fizycznej, jak i psychicznej). Niedługa książeczka „Władca much” każe ci zakwestionować wszystko, czego nauczyłaś się do tej pory. Powieść angielskiego noblisty to studium współczesnej cywilizacji, moralności, barbarzyństwa, źródła zła w człowieku. Zwróć uwagę na tytuł: Belzebub, semickie imię demona, dosłownie oznacza „pan much i komarów”, czyli popularnie: „władca much”.

To niestety nie żart: W Norwegii wydano książkę DLA DZIECI z pornograficznymi rysunkami!

„Folwark zwierzęcy” George Orwell
Niewielu jest pisarzy, który jak Orwell potrafią z pomysłem, inteligencją i dowcipem wytykać człowiekowi jego wady i zwracać uwagę na krzywdzące nierówności społeczne. W „Folwarku zwierzęcym” fabuła wydaje się prosta: oto żyjące na farmie zwierzęta postanawiają przejąć gospodarstwo, a ustalone przez siebie zasady (z których pierwsza brzmi „Wszystkie zwierzęta są równe”) zapisują na ścianie obory. Sytuacja szybko się jednak wymyka spod kontroli, a knur Napoleon dochodzi do władzy poprzez terror. Orwell był znanym krytykiem systemów totalitarnych i swoje poglądy w alegoryczny sposób zamieścił w „Folwarku zwierzęcym”. Do myślenia zmusi cię szczególnie ostatnie zdanie powieści: „Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim”.

Kultowe książki

Fot. Unspash.com

„Rzeźnia numer pięć” Kurt Vonnegut
W tej najważniejszej książce (której tytuł w całości brzmi: „Rzeźnia numer pięć, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią”) amerykański pisarz odnosi się do autentycznych wydarzeń z czasu II wojny światowej, szczególnie do bombardowania Drezna. W powieści pojawiają się elementy satyry, absurdu, a nawet science-fiction (główny bohater odbywa podróż w czasie, zostaje porwany przez kosmitów, doświadczania istnienia w czterech wymiarach). Vonnegut jest mistrzem czarnego humoru, ale „Rzeźnia numer pięć” nie jest komedią. Ta uznawana za arcydzieło powieść mówi o bezcelowości prowadzenia wojen, nieuchronności śmierci, wolnej woli człowieka. Niejednokrotnie poddawano ją cenzurze.

„Obcy” Albert Camus
Kolejna powieść czy raczej mikropowieść laureata Nagrody Nobla. Narratorem i jednocześnie głównym bohaterem książki jest francuski urzędnik, który zabija Araba w Algierze. W wyniku splotu wydarzeń Francuz trafia do świata zbrodni, choć sam jest człowiekiem przeciętnym, chłodnym, wyzutym z emocji. Nawet wyrok śmierci nie robi na nim wrażenia. „Obcy” to książka, która nie pozostawia czytelnika obojętnym. Postawa głównego bohatera do dziś u czytelników na całym świecie budzi skrajne emocje – jednych jego bierność irytuje i odstręcza, inni szukają zrozumienia. Camus tłumaczył, że stworzył portret buntownika „gotowego umrzeć dla prawdy”. Powieść znalazła się na pierwszym miejscu wśród „100 książek XX wieku” według francuskiego dziennika „Le Monde” (1999).

„Kubuś Puchatek” A.A. Milne
Jeśli Kubuś Puchatek kojarzy ci się wyłącznie ze słodkim, nieporadnym grubaskiem w przyciasnej czerwonej bluzeczce z bajek Disneya, koniecznie przeczytaj książkę, a konkretnie książki („Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka”). Michał Rusinek w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” powiedział: „Filmowe adaptacje Puchatka zrobiły postaciom Milne’a wielką krzywdę. Są tak kolorowe, że aż oczy bolą i płaskie jak naleśnik z namiarem cukru pudru. Mdłości gwarantowane. W książkach Kubuś Puchatek jest mędrcem zdolnym wygłaszać przejmujące zdania o starzeniu się i odchodzeniu”. Kubuś Puchatek to prawdziwy filozof, który się nie wymądrza, a wygłasza słuszne i trafne spostrzeżenia dotyczące fundamentalnych życiowych spraw.

Kultowe książki

Fot. Unspash.com

„Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow
Masz na liście lektur ten tytuł? Przeczytaj koniecznie. „Mistrz i Małgorzata” uważana jest za najważniejszą powieść XX wieku i jednocześnie jedno z najbardziej tajemniczych dzieł, w których pełno jest symboli, niedopowiedzeń, zagadek. Trudno streścić tę książkę, bo akcja odbywa się na dwóch płaszczyznach miejsca oraz czasu, a postaci jest w niej mnóstwo – zwłaszcza drugoplanowych. Niech o tej powieści świadczy jedna z opinii w serwisie Lubimyczytać.pl: „Jest to książka, za którą Bułhakow oddał życie. Jej się nie odkłada na półkę, powoli o niej zapominając. Do tej książki wraca się nieustannie. To trochę tak jak z narkotykiem. Wzięło się raz, trzeba wziąć kolejny. Książka bez wad? Na to wygląda. Najwyraźniej owe wady nieźle się przede mną ukryły”.

„Rok 1984” George Orwell
Kolejna książka Orwella, która zyskała status kultowej i o której się nie zapomina. Czy wiesz, że „Big Brother” nie jest niczym nowatorskim? Wielkiego Brata wymyślił już w latach 40. właśnie Orwell. W tej powieści nie ma wolności i sprawiedliwości – jest permanentna kontrola, a ludzkie życie wypełnia strach. Wszystko jest zakazane, nawet miłość. „Rok 1984”, powieść uważana za wybitną, mówi o wpływie systemu na życie pojedynczego człowieka, o rządach totalitarnych, strachu, zniewoleniu, potrzebie działania, choć przede wszystkim to powieść o człowieku. I o człowieczeństwie. Ponieważ w dzisiejszych czasach powstaje niewiele książek ważnych, zarówno „Rok 1984”, jak i pozostałe powieści z tej listy powinnaś przeczytać KONIECZNIE.

wybrała EPN

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.10.2017 19:30
Zabrakło mi powieści "nowy wspaniały świat"
odpowiedz
adunia (Ocena: 5) 23.10.2017 10:12
Książki na papilocie.. koniec świata :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.10.2017 23:11
Cień Wiatru i pozostałe książki z tej serii Carlosa Ruiza Zafona. Coś wspaniałego
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.10.2017 20:39
Dzięki! Zabieram się za czytanie :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.10.2017 14:25
Dzięki za listę książek do przeczytania :) zacznę od Mistrza i Małgorzaty
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo