SZOK! Z nowej podstawy programowej usunięto utwory Czesława Miłosza!

Uczniowie już nie będą na lekcjach analizować wierszy polskiego noblisty?
SZOK! Z nowej podstawy programowej usunięto utwory Czesława Miłosza!
Fot. Thinkstock/empik.com
09.08.2017

Nazwisko Czesława Miłosza znane jest wszystkim Polakom. Każdy wie, że był poetą, prozaikiem i eseistą oraz że za całokształt swojej twórczości został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Jego wiersze z tomu „Ocalony” czy fragmenty „Traktatu moralnego” do tej pory były analizowane na lekcjach języka polskiego w liceach ogólnokształcących i technikum. Wszystko wskazuje jednak na to, że dzieła jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy wkrótce znikną z podstawy programowej.

Nie wiem, co kierowało autorami podstawy programowej, bo są inne nazwiska w prozie czy w poezji, mniej znaczące - nie odbierając nikomu prawa do znaczenia w historii literatury - a Miłosza nie ma. To duże zaskoczenie – słowa Grażyny Jaroszyńskiej z II Liceum im. Jana Zamoyskiego w Lublinie cytuje serwis wprost.pl. Portal pisze również: - Nauczycielka dodaje jednak, że w tym przypadku wszystko zależy od pedagoga, który może we własnym zakresie dołożyć dzieła Miłosza do podstawy programowej. Brak noblisty zauważyli również urzędnicy z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, którzy zaznaczyli, że w spisie lektur dla liceów i techników brakuje utworów polskiego noblisty.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na razie nie skomentowało swojej decyzji. Do 18 sierpnia mają trwać rozmowy nad tym, jakie utwory powinny znaleźć się lub zniknąć z podstawy programowej. Póki co wiadomo, że na ten moment zostały z niej także wykreślone takie tytuły, jak „Król Edyp”, „Pan Tadeusz”, czy „Dzieje Tristana i Izoldy”.

Myślicie, że Miłosz wróci na listę lektur? Byłoby szkoda, gdyby zupełnie z niej zniknął. Jeśli w wakacje się nudzicie, koniecznie przeczytajcie jego „Dolinę Issy”. Warto od czasu do czasu podelektować się piękną polszczyzną.

Zobacz także: MOCNY zwiastun nowego filmu Vegi! (Wersja bez cenzury)

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
zzzz (Ocena: 5) 20.08.2017 08:47
"tam ci cho sza tu cicho sza nie ma Słowackiego i nie ma Miłosza ..."
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.08.2017 07:40
Wrzuca za to Jana Pawła i Kaczyńskiego. Co za porażka! Wstyd.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.08.2017 19:51
Nienawidzilam przez to polskiego, lektury byly o dupie maryni ze tak powiem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.08.2017 17:37
Może mnie skrytykujecie, ale im szybciej zmienią lektury na nowsze tym lepiej. młodzież nie czyta lektur tylko streszczenia. Jak któryś zajrzy do książki to nic nie rozumie. Jak mają się przekonać do czytania jak od podstawówki serwuje się im powieści które są po prostu nie ciekawę, nawet dorośli nie czytają Sienkiewicza ani wierszy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo