Rozwiązanie konkursu muzycznego: Płyty jazzowe trafiają do…

Oto lista laureatek!
Rozwiązanie konkursu muzycznego: Płyty jazzowe trafiają do…
Fot. Thinkstock
26.06.2017

Cieszymy się, że ubiegłotygodniowe Święto Muzyki spędziłyście razem z nami i wzięłyście udział w konkursie, w którym do wygrania były płyty jazzowe zespołu Quindependence.

Przejrzałyśmy Wasze zgłoszenia i z bólem serca wybrałyśmy trzy – tyle krążków było bowiem do wygrania. Oto laureatki:

1. Małgorzata M., Kraków
Święto Muzyki- ach! Co to za wspaniałe święto! ;) Jeśli chodzi o piosenkę wszech czasów dla mnie jest to bezapelacyjnie legendarne „Bohemian Rhapsody” wykonywane przez nieodżałowanych The Queen. Pierwszą kasetą magnetofofonową jaką trzymałam w ręku i „katowałam” ;) w nieskończoność to była właśnie edycja tzw. „dwupaku” „The Greatest Hits” The Queen. Dodam, że miałam wtedy 7 lat i wszyscy słuchali The Spice Girls i The Backstreet Boys ;). „Bohemian Rhapsody” łączy w sobie zarówno ogromny tragizm (początek utworu i odważne wyznanie niesamowitego Freddiego Mercury „Mama, just killed a man”... Ach, potem urasta do rangi hymnu, kończąc to totalnym szale gitarowo-perkusyjnym. I jeszcze to liryczne zakończenie. Ten wokal jest nie do podrobienia, to był wirtuoz sam w sobie! Zarówno Freddie Mercury, jak i Brian May na gitarze oraz pozostali muzycy. Pisząc to nucę sobie tę piosenkę cały czas. Nie dość, że kojarzy mi się baaardzo pozytywnie z moim dzieciństwem, to też towarzyszy mi przez całe moje życie - zarówno w tych dobrych, jak i złych momentach. To była, JEST i BĘDZIE dla mnie Najpiękniejsza Piosenka wszech czasów!

2. Dorota K., Wyszków
Muzyka poraża takim ogromem piękna, ze niemal niemożliwym jest wybranie jednego utworu, Dla każdej osoby odpowiedź na to pytanie będzie zarówno nie uniwersalna, jaki i nie jednoznaczna. Poszukując wrażeń i emocji w muzyce każdy szuka czegoś innego - ukojenia swoich lęków, wyrazu swojej radości, a często także wspomnień - nasze ukochane utwory to utwory pierwszego pocałunku, pierwszego tańca, randki, wakacji. Dlatego moja odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ale mam nadzieje jak najbardziej ponadczasowa:
1) Czy utwór musi mieć tekst? Jeśli nie, mam ponadczasowy super hit wszech czasów, który jest wulkanem emocji, wzruszenia, nostalgii, patosu, i MIŁOŚCI, która jest królową wszystkich uczuć - „Dla Elizy” Ludwig Van Beethoven. Jest to utwór uniwersalny, nie ograniczony barierą języka, ani slow. To zapis nut jest słowami, opowieścią tak uniwersalną,że każdy może wyśpiewać do nich swoją historię, tęsknotę, marzenia. Skomponowany ponad 150 lat temu zachwyca dalej, dalej wzrusza, wyraża, dalej jest rozumiany i interpretowany. Jest manifestem miłości- nie głośnym i krzyczącym ale kojącym, wymagającym ciszy słów by móc usłyszeć dźwięk, zatracić się w nim, zakochać, poczuć. To kwintesencja tego co znawcy nazywają „prawdziwą muzyką”, a zwykli ludzie po prostu czują.

2) Drugi utwór jest bardziej ograniczony czasowo i przestrzennie, ale dalej uniwersalny, utwór nie na chwilę, a na pokolenia- kołysanka dziecięca Był sobie król autorstwa Janiny Porazińskiej. Śpiewały je nam nasze mamy a im nasze babcie. Zaśpiewamy i my. By wzruszyć, ukoić, uciszyć. To decyduje o ponadczasowości utworu i jego nieśmiertelności- miłość przelewana kaskadą z jednego pokolenia na drugie zawarta ciągle w tych samych słowach troskliwej kołysanki, która swoją droga tez jest o miłości- dziecięcej, wymyślonej, naiwnej i wzruszającej w swojej prostocie.

3. Adrianna F., Mońki
Moim zdaniem, piosenką wszech czasów jest „I will always love you” w wykonaniu Whitney Houston. To utwór znany zarówno tym młodszym, jak i starszym słuchaczom. Jest kultowy. Piosenkarka pięknie przedstawiła mocne emocje, które targają zakochaną kobietą. Miłość to uczucie znane wszystkim paniom doskonale, bez względu na wiek, poglądy czy pochodzenie. Wyświetlenia także mówią same za siebie - piosenka była odsłuchana ponad 400 milionów razy na samym YouTubie. Zdobyła dwie nagrody Grammy. Do dzisiaj towarzyszy zakochanym w czasie romantycznych chwil i często jest wybierana w bardzo ważnym momencie każdej młodej pary - podczas pierwszego weselnego tańca. W pełni zasłużenie, bo czy istnieje piękniejszy utwór na ukoronowanie miłości, która ma trwać wiecznie? W końcu „I will always love you”...

Gratulujemy! Nagrody zostaną wysłane do zwyciężczyń w ciągu 28 dni.


Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
A.F. (Ocena: 5) 26.06.2017 22:00
Również pięknie dziękuję! :)
odpowiedz
Dorota (Ocena: 5) 26.06.2017 16:18
Dziękuję serdecznie za wyróżnienie i gratuluję pozostałym laureatom! :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie