Pierwszy MUZUŁMAŃSKI GIRLSBAND: Nie zobaczysz nawet fragmentu ich ciał...

W tym przypadku burka na twarzy jest całkowicie uzasadniona. Dlaczego?
Pierwszy MUZUŁMAŃSKI GIRLSBAND: Nie zobaczysz nawet fragmentu ich ciał...
źródło: YouTube (youtube.com/watch?v=lEwZy0DVICM)
22.05.2017

O Spice Girls, The Pussycat Dolls czy Girls Aloud słyszeli chyba wszyscy. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że girlsbandy i muzyka popularna to domena wyłącznie świata zachodniego. Swoich sił w tej dziedzinie próbują także nacje, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Doskonałym przykładem jest ten zespół z Afganistanu.

Burqa Band to pierwsza tego typu kapela w swojej ojczyźnie. Choć już dawno nie istnieje, znowu zrobiło się o niej głośno. Od kilku dni stare nagrania zespołu rozpalają wyobraźnię internautów. Do dziś nikt nie wie, kim były członkinie tej tajemniczej grupy. Pozostaje mieć nadzieję, że wciąż żyją, bo tego typu działalność mogła ściągnąć na nie niebezpieczeństwo.

W regionach rządzonych przez radykalnych islamistów kobiety nie mają prawa udzielać się publicznie.

Zobacz również: Co kobiety islamu ukrywają pod burką?

 

burqa band

źródło: YouTube (youtube.com/watch?v=lK7CVNyBALo)

Zespół powstał w stolicy Afganistanu - Kabulu. Doszło do tego ok. 2003 roku, czyli już po interwencji wojsk amerykańskich, kiedy krajem przestali rządzić talibowie. Dyskografia grupy nie jest zbyt bogata, bo ogranicza się tylko do dwóch utworów - „Burqa Blue” i „No Burqa”. Do dziś pozostaje tajemnicą, czy ich twórczość była jedynie prowokacją, a może czymś więcej.

Pewne jest jednak to, że powstanie girlsbandu to efekt warsztatów muzycznych prowadzonych wtedy w jednej z kabulskich szkół. Nie było to proste, bo islamscy radykałowie sprzeciwiali się działalności muzycznej. Perkusję, którą wykorzystano do nagrań, ukrywano w placówce przez kilka lat.

Kapela składała się trzech członkiń, których nazwisk, ani wizerunków nigdy nie poznaliśmy. Ich twarze były zakryte burkami, a ciała - długimi szatami.

Zobacz również: Muzułmańskie lolity: Łączą hidżaby z krótkimi sukienkami. Słodkie?

burqa band

źródło: YouTube (youtube.com/watch?v=lK7CVNyBALo)

W tym przypadku tradycyjny strój kobiety wyznającej islam to nie tylko kwestia religii i tradycji. Burki pozwalały im zachować pełną anonimowość. Kiedy 10 lat temu do jednej z nich dotarł korespondent Polskiego Radia - ta wyznała, że o jej działalności muzycznej nie wiedziała nawet najbliższa rodzina. Wszystko ze strachu przed szykanami.

Od tego czasu nie powstał żaden nowy utwór. Ale jak widać, wystarczyły 2 proste piosenki, by na trwałe zapisać się w pamięci nie tylko rodaków, ale ludzi na całym świecie. Kobiety nie doczekały się naśladowczyń. Afganistan jest krajem, w którym nadal nie przestrzega się podstawowych praw kobiet. Szacuje się, że nawet 85 procent Afganek doświadcza przemocy domowej.

W przypadku Burqa Band nie chodzi więc jedynie o muzykę. Samo istnienie zespołu to już manifest. Posłuchajcie...

Zobacz również: Dolce&Gabbana projektują dla muzułmanek

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.05.2017 23:17
Niech one jednak nie wychodzą z tego ukrycia. Świat intak jest juz popierzony, a ich 'muza' skłania do podcięcia sobie uszu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2017 22:42
Czy tylko mnie to przeraża?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2017 20:11
Dla mnie to jest po prostu żałosne...muł, dno i wodorosty, a te szmaty na łbie i na ciele jeszcze bardziej uświadamiają mnie że to jest popierdolony naród i trzeba go wytępić ze świata a nie jeszcze akceptowac ich tradycje.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2017 02:52
No burka Nagrane jest chyba w niemczech
odpowiedz

Polecane dla Ciebie