Artysta jutra: 7 filmów Andrzeja Wajdy, które trzeba zobaczyć

Które dzieła zasługują na szczególną uwagę?
Artysta jutra: 7 filmów Andrzeja Wajdy, które trzeba zobaczyć
Fot. ONS
11.10.2016

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 r. Miał 90 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz współtwórcą szkoły filmowej. To m. in dzięki niemu polska sztuka kinematografii została dostrzeżona na świecie. O Andrzeju Wajdzie rozpisywano się w prasie zagranicznej, nazywając go `artystą spraw ważnych` i `artystą jutra`. Reżyser chętnie podejmował tematykę historyczną oraz brał na warsztat klasykę literatury. Dzięki temu powstały takie dzieła jak `Katyń`, `Solidarność, Solidarność...` czy `Biesy`. Za swoje dzieła został wielokrotnie nagrodzony. Film `Popiół i diament` uzyskał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji nagrodę FIPRESCI. `Danton` został wyróżniony nagrodą BAFTA w 1984 r. Z kolei `Człowiek z żelaza` w 1981 r. otrzymał nagrodę główną w Cannes.

Dorobek Wajdy warto zobaczyć nie tylko dlatego, że był znanym, polskim reżyserem. Przede wszystkim trzeba przyznać, że stworzył kilka wspaniałych filmów, które każda z nas powinna znać.

Jeżeli jeszcze nie miałaś okazji obejrzeć tych dzieł, koniecznie nadrób zaległości.

Zobacz także: Na co warto iść w najbliższym czasie do kina? 10 propozycji nie do odrzucenia!

Pan Tadeusz

Fot. Filmweb.pl

`Pan Tadeusz`

Premiera: 18 października 1999 r.

Gatunek: Dramat, Kostiumowy

Opis fabuły: `Pan Tadeusz` Wajdy jest adaptacją epopei Mickiewicza. Do domu rodzinnego powraca 18-letni Tadeusz Soplica. Młodzieniec spotyka piękną Zosię, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Nie wie jeszcze, że jego stryj pragnie go z nią wyswatać, aby pogodzić ze sobą dwa zwaśnione rody. O względy Tadeusza zaczyna jednak walczyć również Telimena... Dzieło Wajdy jest świetnym uzupełnieniem lektury, ale również lekcją historii o dawnych, polskich rodach. Główne role zagrali Michał Żebrowski oraz Alicja Bachleda-Curuś.

panna nikt

www.iluzjon.fn.org.pl

`Panna Nikt`

Premiera: 25 października 1996

Gatunek: Dramat, Psychologiczny

Opis fabuły: Główna bohaterka to 15-letnia Marysia, która przeprowadza się do miasta ze wsi. Dziewczyna ma trudności z zaklimatyzowaniem się w nowej szkole. Pod swoje opiekuńcze skrzydła bierze ją koleżanka Kasia, ale ta relacja okazuje się dla Marysi toksyczna. Bohaterka wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej zagubiona w nowym świecie. Ludzie, których poznaje, nie ułatwiają jej odnalezienia się w tej sytuacji, a wręcz ją utrudniają. Film jest ekranizacją powieści Tomka Tryzny.

Zobacz także: Książki idealne na długie, jesienne wieczory (Wciągające, zabawne i mądre!)

Danton

Fot. empik.com

`Danton`

Premiera: 31 stycznia 1983 r.

Gatunek: Biograficzny, Dramat Historyczny

Opis fabuły: Akcja dzieje się we Francji, podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Danton jest jednym z jej przywódców. Mężczyzna zostaje oskarżony o zdradę przez Komitet Ocalenia Publicznego. Grozi mu aresztowanie. W rolę główną wcielił się Gérard Depardieu. Przy jego boku zagrali m.in. Krzysztof Globisz oraz Wojciech Pszoniak. Chociaż Wajda dał się poznac jako reżyser, który lubi opowiadać polską historię, tym razem skupił się na Francji.  Jednak ten ważny epizod w dziejach historii naszych zachodnich sąsiadów stał się przykrywką dla poruszenia sytuacji, jaka trwała w naszym kraju.

człowiek z marmuru

Fot. Filmweb.pl

`Człowiek z marmuru`

Premiera: 25 lutego 1977 r.

Gatunek: Polityczny, Dramat obyczajowy

Opis fabuły: Akcja rozgrywa się w 1976 r. Agnieszka to studentka Szkoły Filmowej, która pragnie poświęcić swoje dzieło dyplomowe Mateuszowi Birkutowi. Mężczyzna był przodownikiem pracy, ale jego kariera zakończyła się w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Bohaterka zaczyna prowadzić swoje własne śledztwo. Do czego ją doprowadzi? Film jest próbą zmierzenia się z sytuacją, jaka trwała w Polsce w latach 50.

panny z wilka

Fot. Filmweb.pl

`Panny z Wilka`

Premiera: 4 września 1979 r.

Gatunek: Dramat obyczajowy, Psychologiczny

Opis fabuły: Wiktor Ruben to dojrzały mężczyzna, który przyjeżdża na wieś w odwiedziny do krewnych. Jako młody chłopak spędził tam kilka lat, a towarzyszyło mu kilka uroczych koleżanek. Bohater zaczyna wspominać dawne czasy. Pod wpływem jego obecności w spokojne życie dawnych towarzyszek wkrada się niepokój. Wychodzą na jaw ich tajemnice, klęski oraz dramaty. Wkrótce okaże się, jaką rolę odegrał w ich życiu Wiktor. Istotą tego filmu nie są jednak zawiłe damsko-męskie relacje, a próba zmierzenia się z przeszłością. Klimat i nastrojowość dzieła podkreślają długie ujęcia plenerów. `Panny z Wilka` powstały na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza.

wesele

Fot. Filmweb.pl

`Wesele`

Premiera: 9 stycznia 1973 r.

Gatunek: Dramat, Kostiumowy

Opis fabuły: Wesele Wajdy jest ekranizacją dzieła Wyspiańskiego. Tematyka została poświęcona weselu młodej pary. Pan młody jest inteligentem, podczas gdy panna młoda pochodzi z rodziny chłopskiej. Bawiący się na weselu pochodzą więc z dwóch różnych światów, a na zabawę wkrótce przybywa także Chochoł... Wtedy klimat robi się jeszcze bardziej niesamowity. W filmie Wajdy dużą rolę odegrali nie tylko aktorzy, ale również muzyka, kostiumy i scenografia. To dzieło unikatowe, które trzeba obejrzeć.

ziemia obiecana

Fot. Filmweb.pl

`Ziemia obiecana`

Premiera: 21 lutego 1975 r.

Gatunek: Obyczajowy

Opis fabuły: Film jest doskonałym obrazem Łodzi końca XIX wieku, w której główną rolę odgrywał wówczas kapitalizm. Dawne, polskie rody zaczynają tracić swoje wpływy. W tej społecznej zawierusze trzej przyjaciele – Polak, Niemiec i Żyd pragną zbić fortunę na fabryce. Dzieło Wajdy jest jedną z nielicznych adaptacji, o których można powiedzieć, że były lepsze od książkowego oryginału.

Zobacz także: 8 książek dla miłośniczek mody! Biografia Prady, Coco Chanel. SMART Fashion

 Źródło: www.filmweb.pl

 

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
inferno (Ocena: 5) 12.10.2016 22:36
Ja głownie polecam "Pannę Nikt". Niepokojący, dziwny i klimatyczny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo