Nowe „Z archiwum X”: Powrót wart grube miliony

Scully jest już za stara, Mulder sztywny, a pomysły trącą banałem – pierwsze odcinki najnowszego sezonu „Z Archiwum X” wzbudziły mieszane uczucia.
Nowe „Z archiwum X”: Powrót wart grube miliony
Fot. Filmweb.pl
11.02.2016

Na powrót bohaterów jednego z najbardziej kultowych seriali lat 90. musieliśmy czekać blisko 14 lat. Ostatni odcinek 9. sezonu został bowiem wyemitowany w maju 2002 r.  Wprawdzie w 2008 r. na ekrany kin trafił pełnometrażowy film o przygodach dwójki nietypowych agentów FBI, ale zdegustowani fani nie chcą nawet pamiętać o tym „gniocie”.

Masowo zasiedli natomiast przed telewizorami, by śledzić losy Foxa Muldera i Dany Scully w 10. sezonie, który miał premierę pod koniec stycznia. W Stanach Zjednoczonych pierwszy odcinek zobaczyło blisko 20 mln osób (14 lat temu emisja ostatniego epizodu 9. sezonu zgromadziła około 13 mln widzów).

Świetne wyniki zanotowano również w Polsce, gdzie „Z Archiwum X” zadebiutowało dzień po amerykańskiej premierze, a emitujący serial kanał FOX mógł się pochwalić rekordową oglądalnością – średnia oglądalność trzech pierwszych odcinków wyniosła 150 tys., co oznacza blisko 500-procentowy wzrost udziału w rynku.

Gdzie rozum nie sięga…

Choć opinie na temat najnowszej odsłony „Z Archiwum X” są bardzo zróżnicowane i nie brakuje głosów krytyki pod adresem scenarzystów czy odtwórców głównych ról, nie ulega wątpliwości, że serial wciąż budzi duże emocje.

Na razie nakręcono sześć odcinków 10. sezonu, a od ich oglądalności zależy, czy opowieść będzie kontynuowana. Wszystko jednak wskazuje na to, że telewizja FOX zdecyduje się na produkcję kolejnych epizodów przedstawiających perypetie pary agentów.

Oscary 2016: nadzieje, typy, kontrowersje

Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) prowadzą Archiwum X – specjalną jednostkę Federalnego Biura Śledczego, do której trafiają wszystkie sprawy niedające się wyjaśnić konwencjonalnymi metodami, czyli najprościej mówiąc… rozumem.

Mulder pasuje tam znakomicie, ponieważ głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich oraz rozmaitych niewytłumaczalnych zjawisk. Praca w Archiwum X ma mu także ułatwić rozwikłanie zagadki zaginięcia młodszej siostry Samanthy, która – według Muldera – została uprowadzona przez istoty pozaziemskie.

z archiwum x 2016

Fot. Filmweb.pl

Serial z charakterystyczną czołówką i niesamowitym muzycznym motywem skomponowanym przez Marka Snowa okazał się jednym z największych hitów w historii srebrnego ekranu. Na całym świecie „Z Archiwum X” gromadziło milionową publiczność, a jego twórców obsypywano nagrodami – produkcja otrzymała m.in. pięć Złotych Globów i 16 statuetek Emmy. Na kanwie scenariusza powstało mnóstwo książek, komiksów czy gier komputerowych.

Dzięki udziałowi w serialu odtwórcy głównych ról zyskali status gwiazd i sławę. David Duchovny był trzy razy nominowany do Złotego Globu (raz wygrał), a 1996 r. amerykański magazyn „People” uznał go za jednego z 50. najpiękniejszych ludzi świata.

Złotym Globem nagrodzono również kreację Gillian Anderson, która przed pojawieniem się na castingu sfałszowała datę urodzenia, ponieważ uznała, że jako 24-latka nie zostanie uznana przez producentów za wiarygodną odtwórczynię agentki FBI z tytułem doktora. Jednak Chris Carter od razu dostrzegł w niej idealną Danę Scully.

z archiwum x 2016

Fot. Filmweb.pl

Teoria spisku

Sekretem niesłabnącej popularności „Z Archiwum X” są przede wszystkim pomysły scenarzystów, którzy bardzo sprawnie wykorzystują zamiłowanie współczesnego społeczeństwa do rozmaitych teorii spiskowych. Co trzeci Amerykanin jest wciąż przekonany, że rząd ukrywa dowody lądowania kosmitów na Ziemi. Wiele osób wierzy także, że zamachy z 11 września były wymyślone przez służby specjalne, NASA sfingowała lądowanie kosmonautów na Księżycu, a księżna Diana nie zginęła w przypadkowym wypadku, lecz została zamordowana na zlecenie rodziny królewskiej.

Także Polacy lubią teorie spiskowe. Wyobraźnię podgrzewa zwłaszcza nagła śmierć znanych ludzi, dlatego wciąż pojawiają się rozmaite domysły dotyczące zgonu Jana Kulczyka czy Andrzeja Leppera. Jednak największą pożywką dla sensacyjnych rozważań pozostaje katastrofa smoleńska. Nie brakuje osób przekonanych, że samolot prezydencki została zestrzelony lub stał się celem zamachu bombowego.

RAF

Jennifer Lawrence na okładce grudniowego Vogue’a. To jej najlepsza sesja?

z archiwum x 2016

Fot. Filmweb.pl

W tym duecie Dana Scully reprezentuje racjonalizm i naukowe podejście do śledztw prowadzonych przez Archiwum X. Jest sceptycznie nastawiona do fantastycznych wizji, które snuje jej partner, choć z czasem przekonuje się, że istnieją jednak sprawy „o których nie śniło się filozofom”.

Między dwojgiem agentów od początku iskrzy, a z czasem ich przyjaźń przeradza się w romans. W dziwnych okolicznościach na świat przychodzi nawet syn Scully i Muldera William, który dzięki obecności pozaziemskiego DNA już jako niemowlę wykazuje zdolności paranormalne, np. umiejętność telekinezy. Wkrótce po narodzinach chłopcem zaczęły interesować się tajne organizacje i Scully zdecydowała się oddać dziecko do adopcji. Przypłaciła to psychiczną traumą, o czym przekonujemy się w najnowszej odsłonie serialu.

z archiwum x 2016

Fot. Filmweb.pl

Sukces Chrisa Cartera

Powrót „Z Archiwum X” zawdzięczamy determinacji twórcy serialu Chrisa Cartera, który od dawna namawiał telewizję FOX do wyłożenia pieniędzy na kontynuowane opowieści o Mulderze i Scully.

Podobnie było na początku lat 90., gdy próbował zainteresować producentów swoim pomysłem. Do jego stworzenia zainspirował go słynny serial Davida Lyncha „Miasteczko Twin Peaks”. „Pragnąłem, by Mulder był jak młodszy kolega, a może nawet brat bliźniak agenta Coopera z Miasteczka” – opowiadał Chris Carter. Początkowo jednak nie dostrzeżono potencjału w tej historii. W końcu jednak szefostwo FOX-a dało się przekonać i na pewno tego nie żałowało.

Zofia, żona Lwa Tołstoja: trudne życie z geniuszem

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Podpis... (Ocena: 5) 30.04.2016 20:33
Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Znalazlam w necie dobry preparat na schudniecie, poszukajcie sobie na youtube - xxally radzi spalanie tluszczu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2016 11:51
widzialam pierwszy odcinek i to nie jest ten sam serial. Teraz pokazuja wszystko prawie zrobione komputerowo, chodzi o ten statek kosmiczny i o ufo. tamte archiwum x bylo bardziej tajemnicze i przemyslane teraz to odgrzewany kotlet
odpowiedz

Polecane dla Ciebie