Dlaczego warto wybrać się do kina na „Dziewczynę z portretu”?

Poznaj pięć faktów na temat tego filmu. Seans w kinie wskazany!
Dlaczego warto wybrać się do kina na „Dziewczynę z portretu”?
Fot. mat. prasowe
20.01.2016

The Danish Girl” to nowy film Toma Hoopera („Jak zostać królem”), w którym w rolach głównych zobaczymy nagrodzonego Oscarem za „Teorię wszystkiego” Eddiego Redmayne’a i Alicię Vikander. Jest to wstrząsająca opowieść o niezwykłej parze duńskich artystów – Gerdzie i Einarze Wegenerach.

Gerda była utalentowaną rysowniczką i malarką, największą popularność przyniosły jej prace o charakterze erotycznym. Na pewnym etapie jej kariery do obrazów i rysunków w kobiecym przebraniu zaczął jej pozować mąż – Einar. Stało się to początkiem wielkiej transformacji mężczyzny, który odkrył w sobie kobietę. Einar Wegener jest pierwszym znanym przypadkiem chirurgicznej zmiany płci (1930 r.). Po transformacji stał się Lili Elbe. Na każdym etapie zmiany wiernie towarzyszyła mu Gerda.

Polska premiera „Dziewczyny z portretu” już 22 stycznia. Zanim wybierzesz się do kina, poznaj kilka ciekawostek na temat filmu!

1. Reżyserem filmu jest Tom Hooper. Laureat Oscara za film „Jak zostać królem” (12 nominacji do Nagrody Akademii oraz siedem statuetek BAFTA). Ma na koncie także wielki sukces musicalu „Les Miserables. Nędznicy”, nominowanego do Oscara siedmiokrotnie.

2. W roli głównej zobaczymy Eddiego Redmayne’a (Lili). Redmayne to aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Laureat Oscara za wstrząsający portret Stephena Hawkinga. Za rolę tę uhonorowany także Złotym Globem, nagrodą BAFTA, nagrodą Gildii Aktorów Ekranowych. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych aktorów młodego pokolenia. Znany z filmów: „Elizabeth: Złoty wiek”, „Mój tydzień z Marilyn”, „Les Miserables. Nędznicy”, „Uwikłani”.

3. Alicia Viknader, która wciela się w postać Gerdy, powszechnie uznawana za jedną z najzdolniejszych aktorek swego pokolenia. Laureatka Guldbagge Award (szwedzkiego Oscara). Międzynarodową popularność i uwagę krytyków przyniosła jej rola w filmie „Anna Karenina”. Znana z filmów: „Ex Machina”, „Siódmy Syn”, „Kochanek królowej”.

4. Eddie Redmayne: To historia o autentyczności, identyfikacji i odwadze, ale przede wszystkim o miłości. O odwadze bycia sobą. To film o prawdziwych, nieoczekiwanych meandrach rzeczywistości, z jaką czasem przychodzi nam się zmierzyć. To wstrząsające, jak mało – po upływie prawie stu lat – zmieniło się w tej kwestii. Jest jeszcze tyle do zrobienia. Byłem jeszcze na barykadach „Nędzników”, kiedy Tom Hooper powiedział: „Chciałbym, abyś coś przeczytał”. I tak dostałem scenariusz. Zacząłem go czytać, nie mając pojęcia o tej historii. Rozsadziła mi głowę, byłem porażony, poruszony, wstrząśnięty. Od razu powiedziałem Tomowi, że chcę być częścią tego świata.

5. Książka „The Danish Girl, na podstawie której powstał film, jest debiutancką powieścią Davida Ebershoffa. Wydana w 2000 roku, pośród innych nagród, została uhonorowana Lambda Literary Award w kategorii powieść z wątkami transseksualności. Do dziś ukazała się w prawie dwudziestu wersjach językowych. Producenci – Gail Mutrux i Anne Harrison – pracowali nad filmem przeszło dekadę. Już w roku wydania książki Gail Mutrux rozpoczęła prace nad przełożeniem jej na język filmu. W 2003 roku dołączyła do niej Linda Reisman, dwa lata później Anne Harrison. Wtedy prace nad scenariuszem rozpoczęła Lucinda Coxon.

My wybieramy się do kina na „Dziewczynę z portretu”, a Ty?

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2016 09:41
artykuł na 1 stronie = artykuł sponsorowany hehe
odpowiedz
A (Ocena: 5) 20.01.2016 10:38
Artykuł na jednej stronie?! Jak to?!
zobacz odpowiedzi (1)
dpblog (Ocena: 5) 20.01.2016 08:33
Uwielbiam filmy kostiumowe, więc na pewno pójdę:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2016 08:31
fabula ciekawa, ale film straaasznie nudny :/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo