Jakich życzeń NIE SKŁADAĆ w Święta? Poradnik last minute

Przeczytaj, zanim powiesz zbyt wiele i zrujnujesz komuś Wigilię.
Jakich życzeń NIE SKŁADAĆ w Święta? Poradnik last minute
Fot. Thinkstock
24.12.2015

Wigilia to wyjątkowy moment, na który wiele z nas nie może się doczekać. Rodzinne spotkanie w miłej atmosferze, mnóstwo pyszności na stole, prezenty... Ale także życzenia, które składamy sobie łamiąc się opłatkiem. W oficjalnych sytuacjach ograniczamy się do życzeń wszystkiego najlepszego, ale mamie, siostrze, tacie czy dziadkowi wypadałoby powiedzieć przynajmniej kilka słów więcej. Warto je wcześniej przemyśleć, aby w odpowiednim momencie coś z siebie wydusić lub nie pozwolić sobie na zbyt dużą zuchwałość.

Życzenia z założenia mają być najprzyjemniejszą częścią wieczoru, kiedy pokazujemy najbliższym, że naprawdę zależy nam na ich szczęściu i powodzeniu. Niestety, jeśli powiemy zbyt wiele, wtedy czar chwili może prysnąć... Zapamiętaj, że życzenia powinny dotyczyć tego, co rzeczywiście może daną osobę ucieszyć. To nie jest okazja, by wytknąć jej słabości lub zasugerować drastyczną przemianę czy podjęcie ważnej życiowej decyzji.

Łamanie się opłatkiem to moment, kiedy powinnaś pokazać swoją pełną akceptację, miłość czy przyjaźń, a nie listę wymagań względem drugiej osoby. Należy o tym pamiętać, bo chyba sama nie chciałabyś, aby rodzice życzyli Ci jak najszybszego zamążpójścia, znalezienia sobie wreszcie partnera czy lepszej sytuacji finansowej, bo na razie raczej kiepsko sobie radzisz. To nie są życzenia, które należy głośno wypowiadać.

Oto czarna lista zakazanych życzeń, których powinnaś unikać, jeśli nie chcesz popsuć świątecznej atmosfery!

życzenia świąteczne

Fot. Thinkstock

CIĄŻA

Młode lub nieco starsze małżeństwo, które jeszcze nie doczekało się potomstwa, musi liczyć się z dziwnymi komentarzami. Także najbliższych. Mijają miesiące i lata, a ona jeszcze nie zaszła w ciążę. O co chodzi? Nie chce mieć dzieci? A może pojawiły się jakieś problemy natury medycznej? Zapamiętaj – jeśli zainteresowana osoba nic na ten temat nie mówi, to znaczy, że nie ma na to ochoty. Składanie życzeń to kiepska okazja, by wymusić deklaracje lub zwierzenia. Na dziecko przyjdzie czas! Lub nie. Ale to już nie twoja sprawa. Jeśli życzysz jej dziecka, to rób to po cichu, bez jej udziału.

PARTNER

Single nie mają łatwego życia. Wciąż narażeni są na pytania, kiedy wreszcie kogoś sobie znajdą, dlaczego są sami, czy nie czują się z tym źle, jak znoszą samotność itd. Możesz wewnętrznie życzyć drugiej osobie znalezienia szczęścia w miłości, ale lepiej nie staraj się tego artykułować. Takie życzenie wymaga od niej reakcji, a nie każdy ma na to ochotę. Co chcesz w tym momencie usłyszeć? „Szukam, ale nie mogę na nikogo trafić”, „Rzeczywiście, jestem taki/a samotny/a”, „Dzięki, ale nie szukam faceta/dziewczyny, bo jestem lesbijką/gejem”. Intymne sprawy zostawmy na intymne rozmowy, a nie życzenia w szerszym gronie.

życzenia świąteczne

Fot. Thinkstock

PRACA

Rosnące bezrobocie, zwłaszcza wśród młodych, coraz gorzej płatna praca, brak etatów, umowy śmieciowe – nie ma łatwo. Ale wszyscy doskonale o tym wiedzą, więc składanie życzeń nie jest najlepszą okazją do przypominania ciężkiego losu. Nawet jeśli dziwisz się, że kuzyn po studiach pracuje jako magazynier, a wykształcona przyjaciółka sprzedaje frytki w fast foodzie, to nie jest okazja, żeby o tym wszystkim przypominać. Unikaj nawiązywania do kariery zawodowej, bo dzisiaj mało kto ją sobie wybiera. Pracujemy tam, gdzie nas chcieli, a życzenie „lepszej pracy” stawia adresata w kiepskim świetle.

PIENIĄDZE

Podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. My sugerujemy, by nie rozmawiały o nich także damy. Zwłaszcza przy wigilijnym stole. Wśród naszych bliskich mogą być osoby, które nie najlepiej radzą sobie w życiu. Nie mają pracy, pracują, ale otrzymują za to marne wynagrodzenie, są na rencie, zasiłku itp. Oczywiście, najlepiej by było, gdyby ich los się odwrócił, ale nie ma sensu o tym wspominać. Życzenia poprawy sytuacji finansowej i lepszego bytu mogą wywołać w takiej osobie wyrzuty sumienia, smutek i rozmyślanie o swojej biedzie przez cały wieczór, który miał być przecież radosny.

życzenia świąteczne

Fot. Thinkstock

UŚMIECH

Pamiętaj, że czym innym jest życzenie „wielu powodów do uśmiechu”, a czym innym „żebyś wreszcie się uśmiechnęła”. Ten tekst sugeruje, że druga osoba jest raczej smutasem, który ma problem z okazywaniem uczuć. I nawet jeśli tak jest w rzeczywistości, to nie jest moment, by jej to wypominać. W ten sposób sugerujemy jej, że jest naburmuszonym kłębkiem nerwów i powinna wreszcie coś ze sobą zrobić, bo jej wykrzywiona mina nie działa na innych zbyt pozytywnie. To nie brzmi zbyt fajnie, prawda?

POJEDNANIE

Rodzina to żywy byt, w skład którego wchodzą różni ludzie. Idealną sytuacją byłaby wielka miłość łącząca wszystkich, ale także wśród najbliższych zdarzają się nieporozumienia. Syn niedogadujący się z ojcem, matka, która nie akceptuje zięcia itp. Życzenia szybkiego pojednania zapewne są szczere, ale mają jedną wadę – wprowadzają nerwową atmosferę. Jedna osoba propozycję pogodzenia się z kimś może skwitować słowami „postaram się” lub „mam nadzieję, że tak będzie”, ale inna może sprowokować dyskusję na temat ogromnych krzywd, jakich doznała. I w ten sposób święta pojednania staną się przyczynkiem do kolejnej konfrontacji.

życzenia świąteczne

Fot. Thinkstock

URODA

To bardzo delikatny temat, którego także lepiej unikać. Raczej nie zdarza się, by życzyć drugiej osobie „urody” czy „piękna”, ale to nie oznacza, że nie zdarzają się nawiązania do wyglądu. Zazwyczaj w grę wchodzi nadwaga. Życzymy, by bliska nam osoba „z łatwością zrzuciła kilka kilogramów” lub „wreszcie schudła”. Nawet jeśli jej walka z otyłością bywa tematem rodzinnych rozmów i zainteresowany chętnie o tym opowiada, w czasie świąt nie ma sensu do tego nawiązywać. W ten sposób sugerujemy, że naprawdę ma z tym problem i trzeba wreszcie coś z tym zrobić. To nikogo nie nastroi pozytywnie, mimo najszczerszych intencji.

SZKOŁA

Wśród nas mogą być także młode osoby, które uczęszczają do szkoły. Dobiegły nas informacje, że ktoś nie najlepiej radzi sobie ze swoimi obowiązkami, oblewa kolejne sprawdziany, a w dzienniczku dominują najniższe oceny. Czy święta są dobrym momentem na rozmówki umoralniające? Życzenia w stylu „weź się wreszcie do roboty”, „obyś zdał do następnej klasy” czy „zamiany wszystkich jedynek na piątki”, to także słaby pomysł. Chyba nie chcesz być postrzegana jako ta, która ciągle się czepia? Stawienie wymagań pozostaw rodzicom delikwenta.

życzenia świąteczne

Fot. Thinkstock

CZEGO WIĘC ŻYCZYĆ?

Jeśli nie jesteś z daną osobą zbyt blisko, postaw na ogólniki. Życz szczęścia, powodzenia, zdrowia, spełnienia marzeń – to życzenia uniwersalne, nacechowane bardzo pozytywnie i nie wkraczające zbyt głęboko w jej prywatne sprawy. Jeśli jednak jesteście ze sobą nieco bliżej – możesz odnieść się do jej konkretnych marzeń czy planów. Pamiętaj, że życzenie musi odnosić się do przyjemnych kwestii i w żaden sposób nie może ingerować w sprawy zbyt prywatne, intymne czy problematyczne. Osoba, której składasz życzenia, nie może poczuć się zdołowana, zawstydzona lub napiętnowana. Przecież nie o to tutaj chodzi!

Polecamy zastanowienie się nad tym, zanim z naszych ust wypłyną słowa, które mogą postawić kogoś w niekomfortowej sytuacji. Czasami lepiej jest kogoś serdecznie uścisnąć, niż powiedzieć zbyt dużo... Wesołych Świąt!

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2015 13:02
No niestety ja co roku słyszę "fajnego chłopaka" - jestem lesbijką. Życie ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie