Książki, które trzeba przeczytać!

Lektury obowiązkowe dla każdej kobiety. Nie pożałujesz, że po nie sięgnęłaś.
Książki, które trzeba przeczytać!
Fot. Thinkstock
04.12.2015

Z roku na rok Polacy czytają coraz mniej. Uczniowie wolą przejrzeć przed lekcją streszczenie niż przeczytać zadaną lekturę od deski do deski. Dorośli z kolei wieczory spędzają przed telewizorem, zamiast z dobrą książką. To smutne. Mimo wszystko mamy nadzieję, że zaliczasz się do grona moli książkowych. Świetnie napisana powieść może przecież dostarczyć niebywałej przyjemności i zachęcić do głębszych refleksji. Niektóre arcydzieła są również prawdziwą skarbnicą pięknych cytatów.

Przygotowałyśmy dla Ciebie krótkie zestawienie książek, które są naszym zdaniem obowiązkową lekturą dla każdej kobiety. Miłość, strach, budzące się w nas uczucia macierzyńskie, próby, przed którymi stawia nas życie… Wszystko to znajdziecie w tych powieściach.

Naprawdę warto je przeczytać.

Nicholas Sparks,  Pamiętnik

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat.

Eric Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar nie wierzył, że to możliwe, aż do spotkania z tajemniczą panią Różą, która ma za sobą karierę zapaśniczki i umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji... Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać w obliczu nieszczęścia.

książki dla kobiet

Fot. Thinkstock

Dorota Terakowska, Poczwarka

Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa – poprzez instynktowne poświęcenie – uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Nie ma pojęcia, że Marysia-Myszka – niezdolna do wypowiedzenia poprawnego zdania i wykonania sensownej w ludzkich oczach czynności – zrywa jabłka z rajskiego drzewa i rozmawia z Bogiem. Czy zdarzy się coś, co otworzy zatrzaśnięte między nimi drzwi? Być może klucz znajduje się w przeszłości... Książka Terakowskiej to poruszająca do głębi opowieść o tym, jak wiele – zbyt wiele – czasu trzeba często, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nie stawia warunków, i o tym, jak trudno zburzyć mur obcości, który wyrósł niepostrzeżenie między człowiekiem a jego własnym dzieciństwem.

książki dla kobiet

Fot. Thinkstock

Helen Fielding, Dziennik Bridget Jones

Kto nie zna uroczej, zagubionej Bridget, która tak jak większość kobiet boryka się z nadwagą  i wciąż spotyka nieodpowiednich facetów? Pamiętnik pani Jones to gwarancja doskonałego humoru w trakcie czytania lektury, a także długo po jej zakończeniu. Zakompleksiona kobieta chce zmienić swoje życie i znaleźć zgubione gdzieś szczęście. Walczy tak samo jak każda kobieta i dlatego jest bliska każdej przedstawicielce płci pięknej. Ta lektura jest nie tylko zabawna – ma w sobie mnóstwo magii, która rzuca urok na czytelnika już od pierwszych stron. Jeśli widziałaś tylko film, koniecznie sięgnij po tę kultową książkę. Będziesz zachwycona!

książki dla kobiet

Fot. Thinkstock

Sylvia Plath, Szklany klosz

Szklany klosz Sylvia Plath opublikowała pod pseudonimem, niepewna wartości książki, która powstała na motywach jej życia, obawiając się gniewu matki, iż zdradziła tajemnice swoje i domu. Szybko jednak i ona, i książka obrosły legendą. Dla Plath inspiracją do napisania Szklanego klosza były przeżycia związane z pierwszym rokiem studiów w Smith College.  Samobójcza śmierć autorki sprawiła, że świat literacki stracił jeden z największych talentów dwudziestego wieku.

książki dla kobiet

Fot. Thinkstock

Lewis Carroll, Alicja w krainie czarów

To klasyczna powieść na pograniczu snu i jawy. Każdy znajdzie w niej coś siebie, zarówno dzieci, jak i dorośli. Tytułowa bohaterka w pogoni za Białym Królikiem wpada w podziemny tunel i za pomocą magicznych ciasteczek zmieniających wzrost dostaje się do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Powieść Lewisa Carrolla, wybitnego matematyka i profesora Oxfordu, uznano za arcydzieło literatury światowej. Być może dlatego, że przygody Alicji, jak żadna inna lektura, bardzo pobudzają  naszą wyobraźnię, kształtują wrażliwość i zaskakują.

książki dla kobiet

Fot. Thinkstock

Maria Kuncewiczowa, Cudzoziemka

Niezwykły, głęboki, poruszający portret psychologiczny kobiety niespełnionej, zawiedzionej i nieszczęśliwej. Historia pięknej i utalentowanej Róży, której karierę artystyczną złamał w zaraniu nieodpowiedzialny nauczyciel, a serce - nazbyt pochopnie obdarzony wielkim uczuciem młody mężczyzna. Opowieść o rozczarowaniu i nienawiści do świata, która zatruwa każdą chwilę życia, niszczy niewinnych, tych najbliższych, a przede wszystkim tę, która nienawiść zamknęła w swoim sercu. Opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, aby pogodzić się ze światem.

książki dla kobiet

Fot. Thinkstock

Dorota Terakowska, Ono

Dziewiętnastoletnia Ewa, mieszkanka małego polskiego miasteczka, pozbawiona zainteresowań i jakichkolwiek większych ambicji, staje nagle przed bardzo poważnym problemem życiowym – zachodzi w ciążę. Dziewczyna mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południu Polski, o miłości, która odmieni jej los. Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają się z brutalną rzeczywistością. Staje przed wyborem. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej. Zaczyna patrzeć na wszystko, co ją otacza, oczami dziecka, które ma przyjść na świat. Próbuje mu ten świat objaśnić, a zarazem usprawiedliwić. I Ewa, i Ono muszą podjąć decyzję, czy ten świat wart jest wysiłku narodzin.

Polecane wideo

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
kikki (Ocena: 5) 26.03.2018 08:44
Dziewczyny chcą się zabawić; świetna powieść, to trzeba przeczytać :D
odpowiedz
aria (Ocena: 5) 16.08.2017 16:50
Ponadczasowe tytuły na http://www.toysboard.pl/jakie-ksiazki-trzeba-przeczytac/
odpowiedz
Marta (Ocena: 5) 26.01.2017 13:20
Ja uwielbiam książki Marty W. Staniszewskiej i Alicji Masłowskiej Burnos. Miłość, radość życia, wielkie rozterki i prawdziwe ludzkie emocje – oto czego od książek dla kobiet oczekują współczesne Czytelniczki. Tego w książkach obu Pań zdecydowanie nie brakuje – polecam
odpowiedz
inka (Ocena: 5) 28.01.2016 19:43
Ścieżki Życia oceniam na 5.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2016 08:50
Popieram przedmówczynie, mam podobne wrażenie jeśli chodzi o Ścieżki Życia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie