Najpopularniejsi polscy pisarze: Olga Tokarczuk

Nagradzana, tłumaczona na języki obce, o bogatym dorobku prozatorskim Olga Tokarczuk jest bez wątpienia jedną z najlepszych polskich pisarek.
Najpopularniejsi polscy pisarze: Olga Tokarczuk
02.08.2015

To jedna z najczęściej nominowanych do Nagrody Literackiej Nike polskich autorek. Ostatni raz nominowano ją w tym roku za „Księgi Jakubowe”, dzieło monumentalne, opus magnum w dorobku Tokarczuk – spisana na ponad dziewięćset stron opowieść o przeszłości, historii, tożsamości narodowej, nad którą Tokarczuk pracowała kilka lat, była jedną z najbardziej oczekiwanych książek ubiegłego roku. Pomimo rozmiaru szybko stała się bestsellerem. A zachwycili się nią zarówno recenzenci, jak i czytelnicy, co nie jest znowu sytuacją częstą.

„Przeczytałam! A jest to nie lada wyczyn biorąc pod uwagę gabaryty, treść, która jest momentami trudna, mnogość wątków, no i bohaterzy tej opowieści, których jest tu ogrom, a na dokładkę zmieniają imiona i nazwiska! Jest to powieść, którą warto było przeczytać, aby poznać kawałek nieznanej historii naszej ojczyzny(książka wydaje się być dobrze udokumentowana i bardzo starannie dopracowana). POLECAM!” – to opinia jednej z użytkowniczek portalu lubimyczytać.pl.

Olga Tokarczuk

Zasłużona kulturze

Olga Tokarczuk stała się jedną z najczęściej nagradzanych i nominowanych polskich autorek. Powieść z 2009 roku „Prowadź swój pług przez kości umarłych” także przyniosła jej nominację do Nike. W 2012 roku ukazał się zbiór esejów „Moment niedźwiedzia”, natomiast w 2014 – epickie „Księgi Jakubowe”, za której Tokarczuk również może otrzymać Nike. W 1999 roku wręczono jej nagrodę literacką im. Władysława Reymonta. Została również odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.W lipcu 2015 otrzymała międzynarodową nagrodę Brueckepreis przyznawaną przez Zgorzelec i Görlitz (nagroda wręczana jest w dowód uznania za działalność na rzecz demokratycznego rozwoju i porozumienia w Europie). W uzasadnieniu napisano, że pisarka „rozszerzyła spojrzenie na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, stając się mocnym środkiem porozumiewania się między przedstawicielami rożnych narodów″.

Tokarczuk to pisarka lubiana i bardzo aktywna. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim i zajęcia z twórczego pisarstwa na Uniwersytecie Opolskim. Jest pomysłodawczynią odbywające go się we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W oparciu o jej utwory powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe. Jest honorową obywatelką Barda (napisała opowiadanie „Bardo. Szopka”).

W jednym z wywiadów powiedziała: „Pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

Ewa Podsiadły-Natorska

Olga Tokarczuk

„Bieguni” z Nike

Kolejnymi książkami Olga Tokarczuk potwierdziła swoją pozycję na polskim rynku wydawniczym. Rok 2000 przyniósł napisane razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem „Opowieści wigilijne”. W tym samym roku ukazała się „Lalka i perła” (próba nowego odczytania „Lalki” Bolesława Prusa; esej), a w 2001 – „Gra na wielu bębenkach”, kolejna ważna książka w dorobku pisarki będąca zbiorem opowiadań.

O „Grze…” Marysia w portalu lubimyczytać.pl pisze tak: „Rewelacyjna książka, oczarowująca magią języka i dzięki niemu zaklętym zdarzeniom. Postaci wykreowane przez Tokarczuk, obdarowane przez autorkę splotem całkowicie niespotykanych cech, w miarę czytania nabierają dla nas niemal siostrzanego, bardzo bliskiego charakteru. Czasem ich cząstkę odkrywamy również w nas samych”. Także ta propozycja wydawnicza przyniosła pisarce nominację do Nike i kolejny raz stała się wyborem czytelników.

Następne książki Olgi Tokarczuk to: „Ostatnie historie” (2004 – współczesna saga o kobietach), „Anna In w grobowcach świata” (2006 – reinterpretacja mitu o sumeryjskiej bogini miłości i wojny Inannie), natomiast w 2007 roku do rąk czytelników trafili „Bieguni”, powieść nagrodzona Nike. Głównym tematem książki jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży. Powieść nominowano także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. „Bieguni” to jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych polskich powieści ostatnich lat. Doczekała się licznych przekładów.

Olga Tokarczuk

Po prostu piękne

Kolejnymi utworami Olga Tokarczuk potwierdziła, że nie ma przesady w nazywaniu jej pisarką wybitną. W 1997 roku ukazał się zbiór opowiadań „Szafa”. Mariola w portalu lubimyczytać.pl ocenia: „Kolejna książka, która mnie utwierdziła, że autorka ma ogromny talent! Uwielbiam styl p. Tokarczuk. Książka jest zbiorem trzech króciutkich opowiadań, które są wciągające i piękne. Tak, po prostu są piękne”.

W kolejnym roku na rynek trafił „Dom dzienny, dom nocny”, następna znakomita powieść pisarki, chociaż słowo „powieść” nie jest w tym kontekście najlepsze – na stronie Instytutu Książki czytam, że to „hybryda tekstowa, w której zgromadzono przeróżne zarysy fabuł i bardziej spójne opowieści, notatki o charakterze quasi-eseistycznym, prywatne zapiski itp.”.

„Dom dzienny, dom nocny” to najbardziej osobista książka Olgi Tokarczuk, a jednocześnie uważa się, że to jej najambitniejszy projekt prozatorski. Zdaniem niektórych krytyków to wręcz najwybitniejsza polska powieść 1998 roku. Za „Dom dzienny, dom nocny” pisarka otrzymała nominację do Nike, utwór został również uznany za najlepszy przez czytelników. Przetłumaczono go na kilkanaście języków.

Olga Tokarczuk

Zaczynała od poezji

Urodzona w 1962 roku w Sulechowie (woj. lubuskie) Olga Tokarczuk ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów pracowała jako wolontariuszka opiekująca się chorymi psychicznie. Do pisania miała słabość od wczesnych lat. Jako nastolatka próbowała swoich sił w poezji. W 1989 roku ukazał się jej zbiór wierszy („Miasto w lustrach”). Dobrze przyjęty został debiut prozatorski autorki z 1993 roku – „Podróż ludzi Księgi”. Dwa lata później ukazała się książka „E.E”, a w 1996 roku Tokarczuk wydała „Prawiek i inne czasy” – powieść okazała się wielkim sukcesem i wyniosła pisarkę do rangi jednej z najlepszych polskich autorek.

Tytułowy Prawiek to nieduża wioska położona w centrum Polski. Codzienność splata się tutaj z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. Losy ludzi zamieszkujących w Prawieku układają się w uniwersalną opowieść o czasie i przemijaniu. Powieść przyniosła Oldze Tokarczuk nominację do Nike. Została również nagrodzona w plebiscycie czytelników. Przetłumaczono ją na angielski, białoruski, bułgarski, chiński, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, hiszpański, kataloński, litewski, macedoński, niderlandzki, niemiecki, rumuński, rosyjski, serbski, szwedzki, ukraiński, węgierski, włoski. To zdecydowanie jedna z najgłośniejszych współczesnych polskich powieści.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2015 13:23
Olga
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo