Wiosenne nowości książkowe, które warto przeczytać

Pomysł na wiosenne popołudnie? Randka z… dobrą powieścią. Wybraliśmy dla was najciekawsze nowości.
Wiosenne nowości książkowe, które warto przeczytać
12.04.2015

Jest światełko w tunelu. Po latach drastycznego spadku czytelnictwa wśród Polaków, coś zaczęło się zmieniać. Z analiz Biblioteki Narodowej wynika, że blisko 42 proc. badanych rodaków zadeklarowało przeczytanie chociaż jednej książki w ciągu roku. Jak podaje „Gazeta Prawna”, to o ponad 2,5 proc. więcej niż dwa lata temu. Urzędnicy resortu kultury i edukacji narodowej nazywają to „umiarkowanym optymizmem”. A żebyśmy sięgali po jeszcze więcej książek, warto trzymać rękę na pulsie i wśród nowości wydawniczych szukać prawdziwych perełek.

Oto wiosenne tytuły – te, które już są na rynku i te, które lada moment się ukażą – które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Przyjemnej lektury!

„Więcej niż możesz zjeść”, Dorota Masłowska

Podtytuł tej książki to „felietony parakulinarne”. Para, bo najzdolniejsza pisarka młodego pokolenia nie byłaby sobą, gdyby miała pisać wyłącznie o kotlecie schabowym. Jej teksty dotyczą w zasadzie wszystkiego, co ją otacza – wychodząc od kulinariów, Dorota Masłowska pisze o społeczeństwie, w którym dostrzega „bezładny, niechlujny, mechaniczny strumień pokarmu, zjawisko niepoliczalne, nieposiadające porządku i logiki, nieposiadające autora, a co więcej, nieposiadające adresata”. I choć czytelnicy, którzy od Doroty Masłowskiej oczekują kolejnej powieści, będą zawiedzeni – felietony z tej książeczki publikowane były w „Zwierciadle” – to ten tytuł z pewnością jest jednym z najciekawszych tej wiosny na polskim rynku.

„Barwy miłości”, Kathryn Taylor

Ktoś mógłby powiedzieć, że to kolejna książka z cyklu „greyopodobnych”. Faktycznie mamy tutaj młodą, nieśmiałą i niedoświadczoną bohaterkę oraz przystojnego, zarządzającego wielką firmą i pozbawionego skrupułów bohatera. Jego magnetyczny urok sprawia, że dziewczyna ufnie podąża za nim w świat zmysłowych rozkoszy, w którym obowiązują tylko trzy zasady: żadnych emocji, żadnych uczuć, żadnego zaangażowania. Powieść Kathryn Taylor zbiera jednak bardzo dobre recenzje. „Barwny, wciągający romans. Wszystko czego potrzebowałam – znalazłam. Uczucia, emocje, pożądanie. Erotyka na najwyższym poziomie. Polecam, dla relaksu” – pisze jedna z internautek. A inna dorzuca: „Rewelacyjna powieść! Faktycznie lepsza od Greya!”.

books

„Masakra”, Krzysztof Varga

Warto czytać Vargę, bo o tym, że umie pisać, świadczą pozytywne recenzje jego książek. Można by powiedzieć, że „Masakra” wpisuje się w trend popularnych w naszym kraju powieści alkoholowych, ale byłoby to dużym uproszczeniem. „Masakra” jest książką drogi. Drogi przez miasto. I przez mękę. Główny bohater powieści to zmasakrowany kacem wokalista rockowy w średnim wieku, który rusza przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem Warszawę w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół, którzy pożyczą mu pieniądze. „Masakra” jest niebywale zabawna i jednocześnie dość smutna. Do czytania zdecydowanie na trzeźwo.

books

„Eleonora i Park”, Rainbow Rowell

Jeśli autorka ma na imię Tęcza, musi pisać urocze powieści i faktycznie „Eleonora i Park”, propozycja dla młodzieży, to książka, które skradnie wasze serca. Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą – dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych, by dać jej szansę. „Zupełnie niepozorna historia o dwójce szesnastolatków. Nie są piękni, bogaci, popularni. Są jak osoby, które znamy, mijamy na ulicach. Ta książka porwała mnie niesamowicie. Jest mądra piękna, wzruszająca. Jest zwykła, a zarazem niezwykła w swojej prostocie i dziwności” – to opinia jednej z internautek.

books

„Fynf und cfancyś”, Michał Witkowski

Komu Michał Witkowski kojarzy się z barwnymi strojami, niecodziennymi wypowiedziami i powiększaniem ust, powinien prędko nadrobić zaległości, bo Witkowski to przede wszystkim znakomity pisarz, którego powieść „Lubiewo” uznawana jest za kultową. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. „Fynf und cfancyś” ukaże się w maju i warto odnotować to w kalendarzu, ponieważ w tej powieści autor powraca do swoich ulubionych postaci z legendarnego „Lubiewa”. Dianka szuka szczęścia w Wiedniu, który zdaje się być spełnieniem marzenia o zachodnioeuropejskim raju. Wstępem do niego jest jednak męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Na jej drodze staje pewien Polak o wiele ksywce Fynfundcfancyś.

wybrała Ewa Podsiadły-Natorska

books

„Siódemka”, Ziemowit Szczerek

Ten pochodzący z Radomia, a mieszkający w Krakowie dziennikarz i pisarz zasłynął w literackim świecie książką „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, za którą otrzymał Paszport Polityki 2013. Szczerek znany jest ze swojego zamiłowania do krajów Europy Wschodniej, tym razem jednak koncentruje się na Polsce czy raczej na: Polsce najpolstszej. Autor jedzie drogą krajową numer 7 i opisuje krajobraz rozciągnięty po obu stronach tej przecinającej brzuch naszego kraju trasy. Zatrzymuje się na stacjach benzynowych, w przydrożnych barach, rozmawia z napotkanymi po drodze ludźmi. „Siódemka” stanowi podróż przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii.

books

„Babska Stacja”, Fannie Flag

Autorka słynnych „Smażonych zielonych pomidorów” powraca z nową powieścią, w której nie brakuje humoru, rodzinnych tajemnic i wciągającego świata stworzonego przez pisarkę. Jeden list wywraca uporządkowane życie Sookie do góry nogami i podważa wszystko, co bohaterka wiedziała o sobie, a także o swojej rodzinie i przeszłości. Wyrusza w daleką podróż do Kalifornii, aby odkryć swoje korzenie. Poznaje historię temperamentnej i pomysłowej Fritzie, która w latach czterdziestych razem z siostrami prowadziła stację benzynową, była także jedną z nielicznych cywilnych lotniczek. Wkrótce okazuje się, że te dwie tak różne kobiety łączy o wiele więcej, niż pozornie mogłoby się wydawać. Ciekawostką jest fakt, że w książce znalazło się sporo odniesień do Polski.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Eleonora (Ocena: 5) 14.04.2015 11:34
Bardzo ciekawe propozycje. Ja czekam jeszcze z niecierpliwością na nową książkę "gościa" od motywacji", Andrew Matthewsa - "Jak działa życie".
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2015 15:51
Redakcjo, wielki plus za wybór nowości wydawniczych, które (w większości) nie są tzw. "babskimi czytadłami", tylko sensowną, nową polską literaturą :) A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, bo co jakiś czas publikować artykuły poświęcone jednemu ze współczesnych polskich pisarzy? Na pierwszy ogień mógłby pójść np. Michaśka Witkowski, bo przecież spora część czytelniczek może nie wiedzieć o jego dokonaniach na literackiej niwie i o źródle jego fenomenu ;) Rozumiem, że takie posty generowałyby mniejszą "klikalność", ale skoro w komentarzach do Waszych artykułów nierzadko można przeczytać o niezbyt wysokim poziomie tegoż serwisu, to może takie ryzyko się opłaci? :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie