Książkowe nowości, po które warto sięgnąć jak najszybciej

Wyszperaliśmy w księgarniach nowości – polskich i zagranicznych autorów – które trzeba przeczytać.
Książkowe nowości, po które warto sięgnąć jak najszybciej
01.03.2015

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – powiedział Umberto Eco, włoski filozof i pisarz. To prawda! Czytanie gwarantuje masę doznań. Dziś na rynku jest tyle publikacji, że w ich gąszczu można się pogubić. Z jednej strony świetnie, że mamy taki wybór. Z drugiej strony znalezienie wartościowych pozycji może okazać się wyzwaniem. Ale od czego macie nas? Oto książkowe nowości, na które zwróciliśmy uwagę.

„Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, Weronika Murek

Debiut urodzonej w 1989 roku autorki. Książka, którą napisała Weronika Murek, wyróżnia się na tle innych propozycji wydawniczych mocnym, barwnym językiem i nietuzinkowym stylem. Bo teoretycznie nic tutaj do siebie nie pasuje – kosmonauta, trumna z generałem Sikorskim i przygłucha Matka Boska w blasku telewizora dziergająca Jezusowe skarpety… Weronika Murek stworzyła szalony świat, w którym wszystko jest możliwe, i choć autorka prowadzi z czytelnikiem grę, próbując go zwieść, całość okazuje się zaskakująco smaczna. „Świat jest wielkim zdumieniem”, mówi jeden z bohaterów, tak jak zdumieniem – na plus – jest cała ta książka.

„Duchy wiatru”, Mons Kallentoft

Szwedzcy pisarze szturmem podbijają światowe rynki wydawnicze. „Duchy wiatru” to kolejny, siódmy już cykl z komisarz Malin Fors. W domu starców zostaje znaleziony powieszony na kablu od dzwonka Konrad Karlsson. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak ludzie mówią o człowieku, który mimo problemów ze zdrowiem, był pełen życia. Podejrzenia, że Konrad nie popełnił samobójstwa, potwierdzają się po obdukcji. Zostaje wszczęte śledztwo, ale nic do siebie nie pasuje. Informacje wydają się sprzeczne, a przebieg wydarzeń niejasny. Kto mógłby zyskać na śmierci starego, schorowanego człowieka? „Duchy wiatru” to powieść z typowym dla prozy skandynawskiej klimatem, nastrojem, bohaterami. Dla miłośników kryminałów.

books

„Za ścianą”, Sarah Waters

Sarah Waters to brytyjska pisarka, znawczyni powieści wiktoriańskiej. W 2003 roku przyznano jej tytuł Najlepszego spośród Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy. Wydała już kilka powieści. „Za ścianą” to opowieść, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Londyn, 1922 rok. Świat jeszcze się nie otrząsnął z wojennej zawieruchy, a już zbierają się nad nim kolejne chmury. Ludzie stracili złudzenia i domagają się zmian. Tymczasem na południu miasta, w eleganckiej dzielnicy Champion Hill, w domu, gdzie wspomnienia wojny są wciąż żywe, życie z dnia na dzień ma się zmienić nie do poznania. Oto, co o tej książce mówi Stephen King: „Właśnie skończyłem czytać Za ścianą Sarah Waters. Cóż za doskonała i mocna powieść! Sarah zdaje się grać nam na nosie, mówiąc: Hej, panowie i panie, tak to się robi”.

books

„Make Life Harder”, Maciej i Lucjan

Autorzy poczytnego bloga, który powstał jako odpowiedź na bloga Kasi Tusk „Make Life Easier”, właśnie wydają książkę. „Beczka humoru z domieszką ironii oraz samokrytycyzmu. Rzadko kiedy zdarza mi się płakać przy lekturze, lecz przy tej książce wyłam ze śmiechu” – to rekomendacja jednej z internautek. A o czym piszą panowie? O życiu – np. o tym, co robić z rękoma w windzie, jak siadać na dworcu, jak wyprowadzać psa… Tyle wystarczy, by wyobrazić sobie, jakie smaczki czekają w tej książce. Dla fanów nietuzinkowego poczucia humoru to pozycja obowiązkowa. I dla każdego, kto żyje na luzie, ma dystans do siebie i do świata.

„Nie taka dziewczyna”, Lena Dunham

Lena Dunham to osoba kontrowersyjna. Ta 28-letka Amerykanka jest twórczynią słynnego serialu „Dziewczyny”. Ale zasłynęła również oryginalnymi wypowiedziami, głównie na temat swojego ciała, oraz zaliczką rzędu 3,5 mln dolarów na napisanie książki. I oto jest, prześmieszny, oryginalny i odkrywczy zbiór osobistych esejów. W „Nie taka dziewczyna” Dunham opowiada o doświadczeniach wchodzenia w dorosłość: o zakochiwaniu się, nieudanych randkach, samotności, dodatkowych kilogramach, udowadnianiu swojej wartości, szukaniu własnej drogi i prawdziwej miłości, a przede wszystkim o tym, że trzeba mieć odwagę i wierzyć, że właśnie twoja historia jest tą wartą opowiedzenia.

wybrała Ewa Podsiadły-Natorska

books

„Obietnica Łucji”, Dorota Gąsiorowska

Premierę tego tytułu zaplanowano na początek marca, warto jednak mieć to w pamięci, ponieważ Dorotę Gąsiorowską – choć jest debiutantką – okrzykniętą już nową królową polskiej powieści obyczajowej. Kiedy Łucja pierwszy raz zobaczyła pałac rodziny Kreiwetsów, od razu poczuła, że w starych komnatach zdarzyło się coś wyjątkowego. Małe miasteczko, urokliwy Różany Gaj, także skrywało niejeden sekret. Tajemnice aż prosiły się o odkrycie. Łucja uciekła od zgiełku wielkiego miasta, od bolesnych wspomnień, by ukojenie odnaleźć właśnie tam. Kiedy umierająca przyjaciółka prosi ją, aby odnalazła ojca jej małej córeczki, nie podejrzewa, że zadanie to zaprowadzi ją w nieoczekiwanym kierunku.

books

„Analfabetka, która potrafiła liczyć”, Jonas Jonasson

Pamiętacie „Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął?”. Oto kolejna powieść tego pisarza pełna zwrotów akcji i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Bohaterką książki jest Nombeko Mayeki, która urodziła się wprawdzie w południowoafrykańskiej dzielnicy nędzy, sercu apartheidu, ale pod szczęśliwą gwiazdą. Dzięki temu po latach przyszło jej jeść kolację z królem i premierem Szwecji. Chociaż w momencie, w którym to się zdarzyło, chyba już nic nie było w stanie jej zdziwić… Jonas Jonasson daje w tej powieści lekcję historii najnowszej z przymrużeniem oka, przy okazji sprawiając, że wciągnięty w wir akcji czytelnik będzie się zaśmiewał do łez, przewracając jak najszybciej kolejne strony powieści.

„Nieważkość”, Julia Fiedorczuk

Wydawca zapowiada, że to bolesna, zmysłowa, pełna tajemnic i mrocznego erotyzmu opowieść o poszukiwaniu duchowej wolności. Powieść opisuje trzy kobiety, z których każda, w poszukiwaniu samej siebie, musiała zejść do innego piekła. Trzy losy naznaczone namiętnością i pragnieniem piękna. Zmierzch majowego dnia każdej z nich przyniesie inne rozwiązanie. Oto opinia jednej z czytelniczek w portalu lubimyczytać.pl: „Zuzanna, Ewa i Helena żyją w zupełnie innych światach, pewnego majowego dnia ich losy splatają się w dramatycznych okolicznościach. Próba odpowiedzi na pytanie, czym jest przemoc, cierpienie i poczucie winy w świecie współczesnych kobiet. Mądra i subtelna powieść”.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie