Oscary 2015: Co musisz wiedzieć o polskich nominacjach?

Pięć polskich nominacji do Oscarów w jednym roku to sukces, jakiego przedtem nie było. Oto, co trzeba wiedzieć na ten temat.
Oscary 2015: Co musisz wiedzieć o polskich nominacjach?
14.02.2015

Tegoroczne rozdanie Oscarów odbędzie się 22 lutego. Warto zapamiętać tę datę, bo w tym roku czeka nas niemało polskich akcentów. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje nominacje, okazała się wyjątkowo przychylna dla naszego kina. Doceniono trzy nasze filmy, a w sumie mamy szansę aż na pięć statuetek.

„To wielki dzień dla polskiego kina. Większego prezentu na dziesięciolecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej być nie mogło. Jestem bardzo dumna z polskich twórców i producentów. Ten bezprecedensowy sukces może sprawić, że również inne polskie filmy będą zauważane na świecie” – powiedziała po ogłoszeniu nominacji dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Najlepszy film nieanglojęzyczny: „Ida

Najlepsze zdjęcia: „Ida” (Ryszard Lenczewski, Łukasz Żal)

Ten obraz te fenomen ostatnich lat w polskiej kinematografii. Po roku 1989 żaden nie odniósł takiego sukcesu. Film zdobył już ponad 100 (!) nagród, w tym prestiżową nagrodę BAFTA, nominację do Złotego Globu, Złote Lwy, Orły czy Europejskie Nagrody Filmowe (najlepszy europejski film roku, najlepszy europejski reżyser roku, nagroda publiczności, najlepsze zdjęcia, najlepszy europejski scenarzysta roku i nagroda im. Carlo Di Palmy dla europejskiego operatora roku).

Reżyser Paweł Pawlikowski opowiada historię Anny (Idy), która przed złożeniem ślubów zakonnych zgodnie z zaleceniem matki przełożonej odwiedza swoją ciotkę. Razem ruszają w podróż, która pomoże im obu odkryć, kim są. W główne role wcieliły się debiutująca Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza.

Co sprawiło, że „Ida” podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie? Przede wszystkim mówi się, że to film uniwersalny o poszukiwaniu własnej tożsamości. „Ida” pełna jest niedopowiedzeń. To obraz subtelny, wręcz minimalistyczny, wyważony, spokojny. Zostawia widza w wieloma pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć. Sposób prowadzenia kamery, zdjęcia, role Kuleszy i Trzebuchowskiej – to wszystko składa się na wyjątkowość tego filmu.

Oscars 2015

Chłopiec wymaga bezustannego nadzoru – zarówno w dzień jak i w nocy, stałej rehabilitacji oraz opieki lekarskiej. I właśnie o tym: o walce z codziennością, o poświęceniu, o ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na rodzicach, o nieludzkim wysiłku i lęku jest ten film. Obraz otrzymał nagrody m.in. na festiwalach w Lizbonie, Sheffield, Monterrey i Londynie.

Najlepsze kostiumy: „Czarownica” (Anna Biedrzycka-Sheppard)

Czarownica to familijny film fantasy z Angeliną Jolie w roli głównej. Kostiumy pełnią w nim niebagatelną rolę. Odpowiadała za nie Polka Anna Biedrzycka-Sheppard, jedna z najlepszych i najbardziej znanych polskich kostiumografów. Karierę rozpoczęła w kinie polskim, a jej pierwszym filmem był „Dzięcioł” w reżyserii Jerzego Gruzy. Później pracowała przy „Kolumbach” Morgensterna i „Życiu rodzinnym” Zanussiego. Pierwszym filmem, w którym samodzielnie zajęła się kostiumami, był obraz „Za ścianą” Zanussiego. Zajmowała się również kostiumami w pierwszych odcinkach serialu „Polskie drogi”.

Oscars 2015

Biedrzycka-Sheppard zdobyła rozgłos, kiedy w 1993 roku pracowała przy filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Za swoją pracę otrzymała pierwszą nominację do Oscara oraz do brytyjskiej nagrody BAFTA. Kolejnym wielkim sukcesem okazała się współpraca z Romanem Polańskim przy „Pianiście”, za którego otrzymała drugą nominację do Oscara. Stworzyła też kostiumy do takich filmów jak: „Furia”, „Złodziejka książek”, „Captain America: Pierwsze starcie” (nominacja do Saturnów), „Bękarty wojny” (nominacja do Saturnów i Critics’ Choice), „Hannibal. Po drugiej stronie maski”, „W 80 dni dookoła świata” oraz „Rycerze z Szanghaju”.

Ewa Podsiadły-Natorska

Oscars 2015

W drodze po Oscara największym konkurentem „Idy” wydaje się rosyjski film „Lewiatan” nagrodzony Złotym Globem. O czym jest? Główny bohater Kola, jego młoda żona Lila i syn Roma stają w obliczu eksmisji z własnego domu. Z pomocą znajomego prawnika Kola walczy ze skorumpowaną strukturą władzy. Niebagatelne znaczenie ma w „Lewiatanie” kontekst polityczny. Ten film to krytyka współczesnej Rosji – odbiera się go jako manifest środowisk antyputinowskich.

Najlepszy krótkometrażowy dokument: „Joanna” i „Nasza klątwa

W tej kategorii mamy aż dwie nominacje. Tytułowa Joanna (reż. Aneta Kopacz) smakuje każdą chwilę, mimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia.

Oscars 2015

Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu. I o miłości. Chodzi o Joannę Sałygę, która w sieci była znana jako Chustka. Była, bo Joanna zmarła na raka żołądka w październiku 2012 roku. Dopiero w 2013 roku ukazała się książka „Chustka”. Film o Joannie zdobył już kilkanaście nagród. Jeden z najbardziej cenionych portali filmowych Indiewire uznał „Joannę” za oscarowego faworyta w swojej kategorii.

Równie poruszająca jest Nasza klątwa” (reż. Tomasz Śliwiński) – historia reżysera i jego żony, którzy mierzą się z poważną chorobą swojego dziecka. Urodzony 16 grudnia 2010 roku chłopczyk imieniem Leo cierpi na rzadką chorobę genetyczną – zespół centralnej hipowentylacji (CCHS). Choroba potocznie nazywana jest „klątwą ondyny”. CCHS charakteryzuje się ustawaniem czynności oddechowych podczas snu oraz upośledzeniem autonomicznego układu nerwowego. Leo, gdy tylko zasypia, musi być podłączany przez rurkę do respiratora.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2015 23:15
bardzo fajnie cos do rzeczy nareszcie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2015 01:32
Miło przeczytać tu taki tekst, a nie tylko seks, związki, ciuchy. ;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2015 01:09
a Bogowie?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie