Styczniowe nowości wydawnicze, których nie można przegapić

Czytajcie książki! Dla tych, którzy mają do tego słabość, i dla tych, którym z czytaniem nie po drodze, mamy garść styczniowych propozycji, do których warto zajrzeć.
Styczniowe nowości wydawnicze, których nie można przegapić
11.01.2015

Dobra wiadomość jest taka, że po latach posuchy, jeśli chodzi o czytelnictwo, coś drgnęło i statystyki poszybowały w górę. Czytamy coraz więcej, lubimy zarówno książki papierowe, jak i e-booki. To świetnie, bo bez książek nasz świat byłby dużo uboższy. Przyjrzeliśmy się styczniowym nowościom. Oto tytuły, którymi warto się zainteresować.

„Wyspa łza”, Joanna Bator

Jedna z najlepszych polskich pisarek, nagrodzona Nike za powieść „Ciemno, prawie noc”, powraca z nową książką. Joanna Bator wyszła od słów, które od dawna ją prześladowały: „Znikła bez śladu”. Pisarka ruszyła śladem Sandry Valentiny, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki. W książce znalazły się również fotografie Adama Golca, które ilustrują tę mroczną podróż. Data premiery: 14 stycznia.

„Napój miłosny”, Eric-Emmanuel Schmitt

Czy mamy swobodę w wyborze tego, kogo kochamy? Czy to my wybieramy? Czy zostajemy wybrani? Oto pytania, jakie stawia ta książka. Adam, psycholog, twierdzi, że posiadł tajemnicę „napoju miłosnego”. Uważa, że potrafi sprawić, że każda kobieta legnie u jego stóp. Luiza nie wierzy, że miłość można tak po prostu wywołać. Pragnie pojąć istotę uczucia. Czy jest skutkiem jakiegoś chemicznego procesu? Czy może duchowym cudem? Postanawiają założyć się, kto ma rację i wystawić teorię Adama na próbę. Pewny siebie mężczyzna podejmuje się uwieść koleżankę Luizy. Jednak sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, a dwuznaczna gra, jaka wywiązuje się pomiędzy bohaterami, prowadzi do zaskakującego zakończenia. Data premiery: 19 stycznia.

„Najgorszy człowiek na świecie”, Małgorzata Halber

Debiut powieściowy znanej dziennikarki. Główna bohaterka Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł. Data premiery: 28 stycznia.

books

„House of Cards”, Michael Dobbs

Jeśli oglądałaś serial pod takim tytułem ze znakomitą rolą Kevina Spacey’ego, to jest książka dla ciebie. Bo to ona zainspirowała twórców najpopularniejszego serialu XXI wieku. Michael Dobbs wie, o czym pisze. Sam wiele lat był politykiem, który z bliska obserwował, jak działają mechanizmy władzy. Swoje doświadczenia przekuł w fascynującą opowieść o korupcji, manipulacji i ambicji, która każe człowiekowi iść po trupach do celu. Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel? To powieść-fenomen, która zachwyciła miliony widzów i czytelników na całym świecie. Data premiery: 26 stycznia.

wybrała EPN

books

„Pierwszy telefon z nieba”, Mitch Albom

Nowa powieść autora „Zaklinacza czasu”. Często miłość nadal łączy ludzi, mimo że życie ich rozdziela. Ile razy chcieliście złapać za telefon i zadzwonić do kogoś, za kim tęsknicie? Podzielić się radościami, smutkami i marzeniami? Ile razy wyrzucaliście sobie, że nie zdążyliście powiedzieć komuś, jak wiele dla was znaczy, że odkładaliście rozmowę na jutro, na kiedy indziej? Kochamy wciąż za mało i stale za późno, smucimy się, że nie można cofnąć czasu. A gdyby tak niemożliwe stało się możliwe? Co byś zrobił, gdyby obok ciebie wydarzył się cud? To książka o sprawach najważniejszych i najbardziej intymnych: o pragnieniu bliskości, tęsknocie za ukochaną osobą i sile nadziei.

books

„Dom z witrażem”, Żanna Słoniowska

Autorka to zwyciężczyni konkursu na najlepszą powieść zorganizowanego przez Wydawnictwo Znak. O czym jest ta książka? Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację. Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów – miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina. „Słoniowska pisze subtelnie i pięknie – każdy wyraz wyczarowuje obrazy, podobnie jak tytułowy witraż, który rzuca kolorowe światła. Od nas zależy, czy je dostrzeżemy” – komentuje pisarka Sylwia Chutnik. Data premiery: 26 stycznia.

„Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych”, Susan Gloss

W małym sklepiku Violet Turner każdy używany przedmiot ma swoją historię… Podobnie jak kobiety, których życie jest związane z tym sklepem. Violet uwielbia słuchać ich wspomnień związanych z przedmiotami, ale sama i samotna wciąż ucieka przed przeszłością. Dopiero wizja utraty sklepu uświadamia jej, jak ważni są w jej życiu inni ludzie i ich pomoc. Zwykle samodzielna i samowystarczalna wie, że nie uratuje sklepu bez ich udziału. Data premiery: 14 stycznia.

books

„Radio Armageddon”, Jakub Żulczyk

To nie nowa pozycja, bo „Radio Armageddon” miało premierę w 2008 roku. Tym razem jednak do naszych rąk trafia wersja poprawiona. Tytułowy zespół Radio Armageddon, założony przez czworo znajomych, ma być wyrazem odmienności, a równocześnie pełnego furii buntu przeciwko spłyconej i wszędobylskiej rzeczywistości. Sprawy komplikują się, kiedy w niewiadomych okolicznościach ginie jego lider Cyprian, natomiast sama rzeczywistość okazuje się całkowicie ometkowana, niepodatna na gniew ani idealizm, za to w każdej sferze bezlitośnie rządzona przez znacznie potężniejsze mechanizmy sprzedaży i kupna. Data premiery: 21 stycznia.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
ciekawe i intetesujace (Ocena: 5) 11.01.2015 14:36
Na reszcie artykuł który można przeczytać do końca, dziękuje i proszę więcej takich
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2015 13:04
super! Powinniscie czesciej dawac takie cykle z ksiazkami :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie