Mniej znane nowości książkowe na jesień. Przeczytaj koniecznie!

Warto zwrócić na nie uwagę. I je przeczytać!
Mniej znane nowości książkowe na jesień. Przeczytaj koniecznie!
12.10.2014

Nowa książka Stephena Kinga, JK Rowling (pisana pod pseudonimem Robert Galbraith), Harlana Cobena, Zygmunta Miłoszewskiego, poradnik Anny Lewandowskiej i Zosi Cudny – jeśli czytasz książki, pewnie wiesz, że po publikacje tych autorów możesz sięgnąć w czasie tegorocznej jesieni. Pamiętaj jednak, że każdego dnia na rynku pojawia się wiele książek, z których masa pozostaje niezauważonych. A szkoda, bo są wśród nich perełki. Wyszukałyśmy dla ciebie mniej znane nowości, które musisz przeczytać.

„Czy jesteś psychopatą?”, Jon Ronson

Charakterystyczne poczucie humoru, urok osobisty Ronsona i jego wrodzona dociekliwość to największe atuty tej książki. Lektura, pozornie rozrywkowa, wydobywa na światło dzienne niewygodne prawdy i zachęca do stawiania pytań o to, jak definiować normalność w świecie, w którym coraz częściej ocenia się nas po naszych najbardziej skrajnych zachowaniach. Autor robi tutaj analizę psychiki psychopaty. „Świetnie się to czyta. Wciągające śledztwo dziennikarskie przeciągające przez zestaw ekscentrycznych osób, dobrze napisane. Książka ociera się o naukę, więc warto zaznaczyć, że jest rzetelna pod tym względem, a autor jest uczciwy w swoich poglądach” – ocenia Kamil w portalu lubimyczytać.pl.

„Grobowiec z ciszy”, Tove Alsterdal

Moda na kryminały trwa, a ten naprawdę warto przeczytać. Katrine, szwedzka dziennikarka mieszkająca w Londynie, wraca po latach do Sztokholmu, żeby zająć się chorą matką. Okazuje się, że kobieta jest właścicielką domu we wsi za kołem polarnym, za który firma maklerska oferuje niezrozumiale wysoką kwotę. Zaintrygowana Katrine jedzie na północ, by wyjaśnić sprawę, a zarazem odnaleźć własne korzenie. Poszukiwania prowadzą ją do rosyjskiej Karelii i archiwów w Pietrozawodsku, a w końcu do Petersburga. Pojawienie się Katrine budzi uśpione demony – dochodzi do serii brutalnych morderstw, a ona sama zostaje wplątana w rozgrywkę, w której stawką jest także jej życie.

books

„Wybacz mi, Leonardzie”, Matthew Quick

Autor „Poradnika pozytywnego myślenia” powraca z nową powieścią. O czym jest ta książka? Leonard Peacock kończy osiemnaście lat. Z tej okazji szykuje prezenty dla przyjaciół, goli głowę na łyso i zabiera do szkoły pistolet… Tego dnia zamierza rozliczyć się z przeszłością i dorosłymi, którzy go nie rozumieją. W świecie Leonarda nie ma miejsca na kompromisy, wszystko jest albo czarne, albo białe. Jak w starych filmach z Humphreyem Bogartem… „Wybacz mi, Leonardzie” to książka o szukaniu zrozumienia i buncie przeciwko zasadom, którymi kierują się dorośli. „Przeczytałam tę książkę za jednym razem i nie żałuję – wspaniała opcja na jesienne wieczory, długie, letnie noce, albo zimowe poranki” – poleca Marta w portalu lubimyczytać.pl.

wybrała: Ewa Podsiadły-Natorska

books

„Swobodna”, S.C. Stephens

Jeśli czytałaś „Bezmyślną” (i jeśli nie), sięgnij po „Swobodną”. To powieść dla każdej młodej kobiety. Po wplątaniu się w trójkąt miłosny, który doprowadził do niszczącej zdrady i rozpadu jej poprzedniego związku, Kiera przysięgła sobie nie powtarzać raz popełnionych błędów. Jest zdeterminowana, by już nigdy nikomu nie sprawić tak wielkiego bólu, a zwłaszcza uduchowionemu, utalentowanemu mężczyźnie, który zdobył jej serce. Kiedy jednak ukochany Kellan wyrusza wraz ze swoim zespołem w trasę koncertową, którą ma zapewnić mu przepustkę do światowej sławy, dziewczyna zaczyna chwiać się w swoich postanowieniach szybciej niż byłaby gotowa przypuszczać…

„Szum”, Magdalena Tulli

Oto najnowsza powieść jednej z najwybitniejszych polskich pisarek, wielokrotnie nagradzanej i tłumaczonej na różne języki, autorki „Snów i kamieni”. „Szum” to naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety, próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje. Mówi się, że to najodważniejsza i najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Autorka odkrywa w niej uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości, niedostosowania, a także dojmująca potrzeba wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.

books

„(niepotrzebne skreślić”), Wojciech Engelking

Debiut młodego autora. To książka bezkompromisowa, a przy tym świetnie napisana. Mówi się o niej, że to pierwsza polska powieść pokolenia umów śmieciowych. Opisana z punktu widzenia dalekiej przyszłości – orwellowskiego świata, w którym każdy każdego podgląda. Dwudziestokilkuletni Wiktor wiąże koniec z końcem, pracując jako windykator. Rozpracowuje sprawę dwudziestoletniej Weroniki. Weronika nie uczy się ani nie pracuje; żyje na koszt swojej matki sprzątaczki. W powieści obrywają wszyscy. „Wojciech Engelking przeraża, żebyśmy mogli przejrzeć na oczy” – rekomenduje dziennikarz i publicysta Roman Kurkiewicz.

„Świat według Boba”, James Bowen

Być może znasz już historię niesamowitego kota Boba, którego przygarnął bezdomny, pogubiony w życiu muzyk James. Książka „Kot Bob i ja” – szczerością i prostolinijnością – podbiła serca milionów czytelników na całym świecie, a Bob stał się prawdziwym celebrytą! Teraz James Bowen powraca z nową książką. Dwaj przyjaciele nadal żyją na marginesie społeczeństwa, doświadczając niechęci, pogardy, a nawet przemocy. Wkrótce jednak ręka w rękę czy raczej łapa w łapę będą musieli się zmierzyć z zupełnie nowym wyzwaniem. To poruszająca opowieść o tym, że każdy z nas dostaje od życia drugą, trzecią, a nawet czwartą szansę. Wystarczy tylko jednej z nich nie zmarnować.

books

„Oczy szeroko otwarte”, Noreena Hertz

Mądra książka, która mówi o tym, jak sprostać we współczesnym świecie zalewowi informacji, dokonywać lepszych wyborów i podejmować mądre decyzje, kiedy stawka jest wysoka, a wynik naprawdę ważny – bez względu na to, czy jest się rodzicem, przedsiębiorcą, przedstawicielem wolnego zawodu czy politykiem. Publikacja Noreeny Hertz ma pomóc wzmocnić naszą kontrolę nad sobą na tyle, żebyśmy podczas podejmowania codziennych decyzji stali się ludźmi bardziej pewnymi siebie i niezależnymi. Ludźmi, którzy nie akceptują ślepo dyktatu innych, ale też nie opierają się bezkrytycznie na swoich pierwotnych instynktach i niezbyt rzetelnych analizach.

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie