REDAKCJA POLECA: Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach”

Nowa edycja jednej z najlepszych książek powojennej literatury polskiej.
REDAKCJA POLECA: Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach”
11.10.2014

Wydany w 1956 roku zbiór opowiadań, napisanych przez dwudziestoletniego chłopaka, stał się z miejsca sensacją. Świetne recenzje, natychmiastowe rozchodzenie się kolejnych wydań, uzyskanie przez Marka Hłaskę najpoważniejszej polskiej nagrody literackiej, ugruntowały jego popularność i sławę a nawet „kult Hłaski” nie tylko w Polsce. I nie tylko w tamtym czasie. Nawet teraz, z odległej perspektywy, wydanie "Pierwszego kroku w chmurach" uznaje się za najwybitniejszy debiut literacki w całej historii powojennej literatury polskiej. Opowiadania „Pijany o dwunastej w południe”, „Odlatujemy w niebo”, „Lombard złudzeń” czy „Pętla” do dziś zaskakują szczerością i mistrzostwem języka. To one zmieniły debiutanta w literacką legendę.

- Jeszcze nie wszystko stracone - powiedziałem. U nas w Polsce nie ma obecnie sytuacji bez wyjścia. Kiedy przegrywa się już wszystko, zawsze można zostać krytykiem literackim lub wziąć się za przekłady z języków obcych. To nadzieja, która nigdy może nie opuszczać człowieka. Pomyśl pan o tym. Do widzenia.

Z opowiadania „Finis perfectus”Rany jedynego Boga! - powiedział Zawadzki. Wskazał ręką przed siebie i zatoczył nią koło. - Ile czasu będą jeszcze te łączki, te ludzie pod płotem, te hotele, te składki na flaszkę po pięć złotych, te tablice bumelantów, tłok w tramwajach, te kolejki po masło? Ile jeszcze czasu zakochani nie będą mieli gdzie mieszkać, ile czasu jeszcze ludzie będą rozchodzić się ze sobą, bo mieszkanie, pranie, sraty-taty?  Gdyby nie to, że wiem jak było przedtem, pomyślałbym, że znalazłem się w piekle. Nie wierzę w inne piekło, ale jeśli nawet jest coś takiego, to te flaszki, te faceci pod płotem, te kolejki po mięso, dziewczyny w hotelach - to jest gorszym piekłem.

Z opowiadania „Odlatujemy w niebo”Książkę można nabyć w Empiku, dobrych księgraniach i salonach prasowych oraz na kulturalnysklep.pl a w formie e-booka na publio.pl.

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.10.2014 16:17
Uwielbiam Hłaskę, choć był bardzo zagubionym w zyciu człowiekiem.
odpowiedz
fanka (Ocena: 5) 11.10.2014 15:35
każdy powinien przeczytać :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo