Gdzie szukać dobrych książek?

Poszukujesz książki, która cię zachwyci, porwie, przeniesie w inny świat? Zanim sięgniesz po któryś z bestsellerów, sprawdź, gdzie czekają naprawdę świetne powieści.
Gdzie szukać dobrych książek?
31.08.2014

Z czytelnictwem nie jest w Polsce najlepiej – przynajmniej statystycznie. Z badania Biblioteki Narodowej wynika, że tylko 11 proc. z nas czyta więcej niż sześć książek rocznie. – Ale z drugiej strony badania z 2013 roku przeprowadzone pod egidą Polskiej Izby Książki wskazały, że 60 proc. Polaków sięga po książkę. Można więc powiedzieć, że około połowa naszego społeczeństwa czyta książki – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Dobrołęcki z Biblioteki Analiz.

Czytanie ma sens, jeśli lektura wciąga cię bez reszty, porywa. Chcesz o niej rozmawiać, polecać ją, myślisz o bohaterach i ich losach. Gdzie szukać takich książek? Oto nasze podpowiedzi.

Targi książki

Imprezy tego typu są niezmierzoną kopalnią książek – od bestsellerów do pozycji niszowych, od nowości do powieści wydanych przed laty, od polskich do zagranicznych autorów, od beletrystyki do specjalistycznych poradników. Na ostatnie Warszawie Targi Książki przyszło kilkadziesiąt tysięcy osób – więcej niż rok wcześniej. Można było wymienić się powieściami, kupić książki w promocji, porozmawiać z autorami. Targi to zatem znakomity sposób, by zapoznać się z ofertą wydawnictw, wziąć książkę do ręki, przeczytać fragment, poszukać jakiejś perełki na wyprzedażach, a nawet porozmawiać o książkach z innymi czytelnikami.

Serwisy poświęcone książkom

Choć Polacy nie palą się do czytania, to specjaliści coraz częściej mówią o modzie na literaturę. A w sukurs czytelnikom idą serwisy internetowe poświęcone książkom. Lubimyczytac.pl czy Biblionetka.pl to portale, do których warto zaglądać. Dają nam możliwość czytania recenzji, oceniania książek, wymieniania się opiniami z internautami. W ich zbiorach znajdują się niezliczone pozycje, a dzięki opiniom czytelników jest spora szansa, że trafisz na książkę spoza mainstreamu, która cię zachwyci.

Małe księgarnie

Wielkie księgarnie, sieciówki, pełne są książek, a w niektórych możesz nawet usiąść na wygodnej kanapie, zamówić filiżankę cappuccino i zanurzyć się w lekturze. To bardzo przyjemne, ale… Nie zapominaj, że istnieją też malutkie, urocze księgarnie, zlokalizowane gdzieś na uboczu, gdzie książki tylko czekają, aby je odkryć. W małej księgarni możesz porozmawiać ze sprzedawcą, zapytać go o opinię, poprosić o polecenie dobrej lektury. Dobrym pomysłem są również odwiedziny w antykwariacie. Szperanie w pudłach pełnych książek i wybieranie ich na chybił-trafił to bardzo ciekawe doświadczenie. I tutaj też możesz liczyć na pomoc sprzedawcy, który z pewnością kocha czytać.

books

Książki nagradzane

Warto orientować się, jacy autorzy i za jakie publikacje są nagradzani. Literacka Nagroda Nobla, Nagroda Bookera, Pulitzera, a w Polsce Nagroda Literacka Nike czy Paszport Polityki to bardzo dobre źródło dla poszukujących dobrych książek czytelników. Wybieraj nie tylko powieści laureatów, ale też autorów nominowanych. Być może podzielisz zdanie jurorów i również uznasz doceniane powieści za znakomite. Bo na pewno są to pozycje, których lektura nie okaże się zmarnowanym czasem.

Ewa Podsiadły-Natorska

books

Fora dyskusyjne

Internet to nieocenione źródło inspiracji. Wraz z kolejnymi kliknięciami możesz przechodzić od strony do strony, odkrywając artykuły, blogi, serwisy czy wpisy na forach dyskusyjnych poświęcone literaturze. Ten ostatni sposób na szukanie książek zasługuje na szczególną uwagę. Zaufaj wujkowi Google i poszukaj forów o powieściach – znajdziesz takie wpisy jak: „najlepsza książka, jaką czytaliście”, „jaką książkę polecacie”, „książki, które trzeba przeczytać”, „książki, do których wracacie” itp. Zdziwisz się, jak wielu jest internautów gotowych opowiedzieć o książkach, które ich poruszyły.

books

Blogi

Chwała blogom! To dzięki nim, o ile prowadzone są rzetelnie i systematycznie, można natrafić na recenzje wielu pasjonujących książek. Blogerzy często opisują powieści spoza listy bestsellerów – polecone przez innych, wybrane przypadkowo itp. Czytając ich wpisy, możesz natrafić na tytuły, o których być może nawet nie słyszałaś. Dobrze jest przefiltrować blogosferę i wybrać kilka stron, których autorzy przykładają się do tego, co robią. Odwiedzaj je regularnie, a znajdziesz książkę dla siebie.

books

Biblioteka

Być może jesteś w gronie osób, które chętnie by coś przeczytały, ale książki są takie drogie, a ty masz inne wydatki. W porządku, tylko czy pamiętasz jeszcze, że istnieje coś takiego jak biblioteka? To najlepsze miejsce na znalezienie dobrej powieści i przeczytanie jej zupełnie za darmo. Niesamowitą przygodą może być krążenie między półkami, przeglądanie książek i wybieranie przypadkowych tytułów. Poza tym w bibliotece czekają bibliotekarze, którzy chętnie ci doradzą, podpowiedzą, wskażą tytuł zgodny z twoimi zainteresowaniami i oczekiwaniami. W bibliotekach organizowane są też imprezy literackie – warto brać w nich udział.

Rekomendacje znajomych

By znaleźć dobrą książkę, czasem wystarczy zapytać o nią kogoś z twojego otoczenia – mamę, siostrę, kolegę, przyjaciółkę, brata. Każdy ma inny gust i czyta co innego. A dzięki temu możesz natrafić na ciekawą książkę, której sama pewnie nigdy byś nie wybrała. Gdy zobaczysz, że ktoś ci bliski coś czyta, zapytaj o to, podpytaj o fabułę, bohaterów. Może się okazać, że sam pomysł na powieść zaintryguje cię do tego stopnia, że postanowisz poznać zakończenie.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 4.5 / 5
gosc (Ocena: 4) 17.09.2014 12:49
Witam Was Dziewczyny! Znajoma ostatnio wspomniała o uczelni Wszechnica Polska, a aktualnie wybieram się na studia i chciałam dowiedzieć się o uczelni nieco więcej, więc postanowiłam się do niej wybrać. Świetna atmosfera, ciekawi ludzie oraz wysoce doświadczeni wykładowcy jest zdecydowanie dużym atutem tego miejsca. Polecam ! :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2014 14:11
Napiszcie jeszcze artykuł gdzie kupować produkty spożywcze.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie