Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

Lepiej to przeczytaj, zanim znów ośmieszysz się w towarzystwie.
Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)
05.07.2014

`Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa` – to znany cytat z `Beniowskiego` Juliusza Słowackiego. Dobrze byłoby również, gdyby te myśli udało nam się bezbłędnie spisać. Ale polski jest bardzo trudnym językiem. Dlatego wielu Polaków nigdy nie poznaje go na tyle dobrze, aby nie popełniać błędów. Inna sprawa, że wiele pomyłek utrwalanych jest w środkach masowego przekazu czy też w zwykłej, codziennej komunikacji. Oto, jak się mylimy.

Wziąść, włanczać

Obie formy w języku polskim nie istnieją! Jedynymi poprawnymi formami czasowników są bezokoliczniki: wziąć i włączać. Jeśli w tym pierwszym przypadku kiedyś się zawahasz, pomyśl, że rzeczownik od "wziąć" brzmi "wzięcie" a nie "wzięście". Z kolei mamy "włącznik" a nie "włancznik". O błędach typu: "poszłem" czy "wzięłem" lepiej w ogóle nie pisać, bo aż strach pomyśleć, że ktoś używa tych form

Tylko i wyłącznie

To typowy pleonazm, czyli wyrażenie, w którym obie części wypowiedzi znaczą to samo – podobnie jak `masło maślane`, `cofać się do tyłu` `akwen wodny`, `fakt autentyczny` czy `spadać w dół`. Oba wyrazy mają identycznie znaczenie, należy więc używać ich wymiennie (albo `tylko` albo `wyłącznie`). Jest to błąd tego samego typu co „okres czasu”.

książki

- polubieć – prawidłowo: polubić (nieprawidłową formą jest także `lubiał` zamiast `lubił`)

- łabądź – prawidłowo: łabędź

- orginalny, orginał – prawidłowo: oryginalny, oryginał

- klijent – prawidłowo: klient

- tylni – prawidłowo: tylny.

Ewa Podsiadły-Natorska

Błędy językowe

Pierwszy sierpień

Nieprawidłowa jest forma mianownikowa w nazwach miesięcy przy podawaniu dat. `Pierwszy sierpień` jest tak samo błędny, jak `drugi styczeń`, `piąty luty`, `dwudziesty maj`. Prawidłowa jest forma dopełniaczowa (kogo? Czego?) – stycznia, lutego, marca, kwietnia… Mamy zatem `pierwszy sierpnia`, nie `pierwszy sierpień`.

 

książki

Inne częste błędy w mowie i piśmie:

- wogóle, wogle – prawidłowo: w ogóle

- na dworzu – prawidłowo: na dworze

- karnister – prawidłowo: kanister

- adres zamieszkania – prawidłowo: miejsce zamieszkania albo adres

- w cudzysłowiu – prawidłowo: w cudzysłowie

Błędy językowe

W każdym bądź razie

Jedno z częstszych wyrażeń, stosowanych zwłaszcza w mowie potocznej. Niepoprawne. Jedyne prawidłowe formy to: `w każdym razie` lub `bądź co bądź`. Po połączeniu tych dwóch wyrażeń powstał jeden z popularniejszych polskich błędów językowych. Natomiast w sytuacjach oficjalnych lepszą formą jest `w każdym razie`.

Poszedł po najmniejszej linii oporu

To kolejny częsty błąd językowy w naszym języku. Takie stwierdzenie jest nieprawidłowe, sugeruje bowiem, że w tym zdaniu najmniejsza jest linia. Tymczasem sens takiego wyrażenia jest inny, a jedyna prawidłowa forma brzmi: `poszedł po linii najmniejszego oporu`. Chodzi tutaj o najmniejszy opór, a nie – jak zauważyliśmy – o wspomnianą najmniejszą linię.

 

Błędy językowe

Dzień dzisiejszy

Stosujemy ten zwrot równie często, co `dzień wczorajszy` oraz `dzień jutrzejszy`. Niepotrzebnie. Poradnia językowa Uniwersytetu Gdańskiego tłumaczy, że połączenie `w dniu dzisiejszym` jest nacechowane oficjalnością i pojawić się może jedynie w tekstach oficjalnych, urzędowych, choć nie można zapomnieć, że słowniki poprawnej polszczyzny przestrzegają przed konstrukcją `dzień dzisiejszy`. Takich zwrotów wolno używać tylko w szczególnych przypadkach (w tekstach nacechowanych oficjalnością), a i tak lepiej zdecydować się na `dzisiaj`, `wczoraj` i `jutro`.

Błędy językowe

Z dużej litery

Nie piszemy ani z dużej, ani z wielkiej litery. Piszemy zawsze `dużą literą` albo `wielką literą` i tylko te dwie formy są poprawne. Polski językoznawca Mirosław Bańko dla Poradni językowej PWN zauważa również, że wydawnictwa normatywne akceptują rzadko spotykany wariant `od dużej (wielkiej) litery`. Zazwyczaj wyrażenie to spotykamy jednak w innej funkcji.

Ilość domów

Liczba domów. Słowo `liczba` dotyczy każdego policzalnego rzeczownika – mówi zatem o liczbie miejsc, gatunków, osób, samochodów. Ale już rzeczowniki niepoliczalne łączą się ze słówkiem `ilość`, dlatego mamy ilość pieniędzy, mąki, wody. Nie należy ich traktować jako synonimy.

 

 

książki

Napotkać na trudności

Kolejna forma nieprawidłowa w języku polskim. Mówimy: `napotkać trudności`, a nie `na trudności`. Dlaczego? Bo napotykamy: kogo lub co? Forma `napotkać na` poprawna jest tylko w przypadku miejsca: np. `napotkałem na drodze`.

Zrobiłam tą rzecz

Częsty błąd językowy. Prawidłowa jest forma: `tę rzecz`, tak samo jak `widzę tę dziewczynę`, a nie `tą dziewczynę`. Warto wiedzieć, że zaimek wskazujący `ta` przyjmuje w bierniku postać `tę` (postać „tą” jest formą narzędnika).

Komentarze (72)

Ocena: 4.81 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2014 12:38
Zapomnieliscie o przynajmniej bynajmniej... Z reszta po co to wszystko? Kazda forma powinna byc dozwolona... Co za roznaca czy pierwszy sierpien czy pierwszy sierpnia...wazne ze wiadomo o co chodzi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.07.2014 11:54
Nie zgadzam się z uznaniem wyrażenia "adres zamieszkania" za błędny. Istnieje on w mowie formalnej w opozycji do "adresu zameldowania". (na formularzach wpisuje się najczęściej obydwa)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2014 14:07
Mnie wkurza jak ktoś dodaje literke N typu "umNiem,Mnichał " i najlepsze! zamiast np" nie miej żalu " piszą "nie mNiej żalu " to doprowadza mnie do szału haha
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2014 12:31
Wpisujcie w YouTube "Janusz Korwin-Mikke - najlepsza wypowiedź 2014 " RATUJMY NASZ KRAJ! To młodzież zmieni tą Polske!
zobacz odpowiedzi (1)
Ola (Ocena: 5) 06.07.2014 12:04
Niektóre osoby "cofają do tyłu" ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo