Książki celebrytów. Hity czy kity?

Ze świecą szukać celebryty, który nie wydał książki. Piszą wszyscy. Na potęgę. Tylko o czym właściwie i czy mają czytelników?
Książki celebrytów. Hity czy kity?
25.05.2014

Kinga Rusin, Katarzyna Cichopek, Krzysztof Ibisz, Michał Piróg, Tomasz Kammel, Joanna Jabłczyńska, Małgorzata Rozenek, Marta Grycan, Maja Sablewska, Ilona Felicjańska, Radosław Majdan, Nergal, Anna Powierza, Agnieszka Maciąg, Iza Kuna, Maciej Stuhr, Agnieszka Chylińska, Anna Popek, Weronika Marczuk… To tylko niektórzy celebryci, którzy dołączyli do grona autorów książek. Pisać zaczęli wszyscy – piosenkarze, aktorzy, sportowcy, dziennikarze i ci znani z tego, że są znani. Swoją pierwszą książkę zapowiedziała już Anna Lewandowska. Ewa Chodakowska też pisze, a jej poradniki sprzedają się świetnie.

Zostań perfekcyjną panią domu

Moda na literaturę celebrycką przyszła do nas z zagranicy. Zazwyczaj spod piór znanych osób wychodzą poradniki. O czym? Krzysztof Ibisz postanowił napisać o tym, jak dobrze wyglądać po czterdziestce. Katarzyna Cichopek, samozwańcza Sexy Mama, stworzyła kompendium dla matek reklamowane przez wydawcę jako „rewelacyjny poradnik, który zmienił miliony mam w miliony spełnionych kobiet”. Joanna Jabłczyńska, autorka „Współczesnego savoir-vivre’u dla nastolatków” postanowiła dać młodym czytelnikom kilka wskazówek dotyczących dobrych manier (np. takich, czy wypada odebrać cudzy telefon pod nieobecność jego właściciela). Po poradnik Tomasza Kammela powinni sięgnąć ci, którzy chcą się dowiedzieć, jak występować publicznie. A Małgorzata Rozenek, radzi, rzecz jasna, jak zostać perfekcyjną panią domu.

Świeżo upieczoną autorką jest pogodynka Omenaa Mensah. „Jest to najzwyczajniej w świecie poradnik dotyczący tego, jak szlifować ten diament, którym jest ta intuicja, którą posiadamy, ta inteligencja emocjonalna i ta indywidualność. Jak to wszystko dobrze opakować, żeby osiągać po prostu sukces. Książka jest skierowana do wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy na co dzień w życiu zdają sobie sprawę z tego, że prezentacja, to jak występujemy, jak się ubieramy, nosimy, co mamy w głowie jest bardzo ważne” – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

co z tym życiem

Jak poinformowała agencja PAP Life, według wyników sprzedaży ze wszystkich salonów sieci Empik na drugim miejscu wśród publikacji znanych osób, za Kingą Rusin, uplasowała się „Lekcja stylu dla mężczyzn” Jolanty Kwaśniewskiej. Trzecie miejsce przypadło aktorce Izie Kunie za „Klarę”. „Te trzy tytuły mają sporą przewagę nad pozostałymi książkami autorstwa celebrytów, jeśli chodzi o ilość sprzedanych egzemplarzy” – poinformowała PAP Life Monika Marianowicz, rzecznik prasowy sieci Empik.

Zdaniem czytelników

Na szczęście polscy czytelnicy mają tyle oleju w głowie, by nie zachłystywać się książkami celebrytów tylko dlatego, że sięgają po dzieło kogoś znanego z telewizji, a nie anonimowego autora. Media spekulują, że wyników sprzedaży może wstydzić się Kasia Cichopek, skoro wydawnictwo „Sexy Mamy” na jej prośbę odmawia podawania danych o sprzedaży. W końcu ostateczna ocena należy do czytelników. A ci na temat literatury celebryckiej mają mieszane uczucia.

co z tym życiem

Sławni powieści piszą

Oprócz poradników celebryci wydają również wywiady-rzeki ze sobą w roli przepytywanego (np. „Spowiedź heretyka. Sacrum profanum” Nergala) – i to jeszcze można uznać za nie najgorszy pomysł. Z jakiegoś powodu jednak znani uważają, że mogą zostać autorami powieści. Tak zrobiła aktorka Anna Powierza (znana m.in. jako Czesia w „Klanie”), autorka książki „Jak zostać sławną”. Nie dajcie się zwieść tytułowi, bo to nie poradnik. Główną bohaterką powieści jest Iza, która straciła pracę w lokalnym radiu. Pojechała do Warszawy szukać szczęścia. Jednak zamiast własnej audycji dostała... rolę w serialu i z dnia na dzień stała się gwiazdą.

Książkę dla dzieci („Zezia i Giler”) wydała piosenkarka Agnieszka Chylińska. Powieść okazała się bestsellerem, a cały nakład rozszedł się błyskawicznie – sprzedał się lepiej niż książka samej JK Rowling. Wydawnictwo Pascal już po tygodniu zleciło dodruk. Trudno się więc dziwić, że w sprzedaży jest już druga część powieści („Zezia, Giler i Oczak”). „Wszystkie moje pomysły nie zmieściły się w jednej książce” – przyznała Agnieszka Chylińska.

co z tym życiem

Samą siebie przeszła jednak modelka Ilona Felicjańska, wydając powieść „Wszystkie odcienie czerni” ewidentnie inspirowaną bestsellerem EL James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Felicjańska wzięła na warsztat thriller erotyczny. Pisze tak: „Gdy mężczyzna dopada w końcu swoją brankę, zamyka ją w kleszczach i wykonuje ostateczny wyrok. Taniec zmienia się w grę kochanków. Mężczyzna przestaje grać i dopada zdobycz, zdziera z niej ubranie i już po chwili kopulują, gwałtownie starając się unosić nieco ponad sztuczną mgłę”. Ilona Felicjańska to w ogóle bardzo płodna autorka. W księgarniach jest już jej kolejne dzieło – tym razem poradnik poświęconym alkoholizmowi („Jak być niezniszczalną. O uzależnieniu, depresji, przemocy”).

100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy

Dlaczego celebryci piszą? Bo mogą. Bo wydawcy zamawiają u nich książki. I dobrze im za to płacą. W czasach, gdy Polacy praktycznie nie czytają, nazwisko celebryty na okładce ma zadziałać jak magnes, wabik na czytelnika. I rzeczywiście książki znanych osób nierzadko naprawdę dobrze się sprzedają. W 2011 roku poradnik Kingi Rusin i Małgorzaty Ohme („Co z tym życiem?”) kupiło ponad 100 tys. osób. Maja Sablewska przyznała natomiast, że odzew na jej poradnik („10 sposobów na modę według Mai Sablewskiej” był duży), dlatego w głowie ma już pomysł na kolejną książkę.

co z tym życiem

Jedna z czytelniczek książki „Co z tym życiem?” w serwisie lubimyczytac.pl pisze: „Nie omijajcie, proszę, tej książki tylko dlatego, że jej współautorką jest celebrytka. Nazywa się Kinga Rusin, ale to, przez co przeszła, przeszło wiele z nas... Książkę czyta się na wdechu, napisana jest lekko, a dokładniej są to dialogi. W dodatku poparte są one solidną wiedzą psychologiczną, w równie przystępny sposób. Do czytania i do myślenia”.

Ale już inna czytelniczka jest bardziej surowa w swojej ocenie: „Moim zdaniem książka jest zbyt wysoko oceniana, zbyt nachalnie promowana. Można doszukać się kilku ciekawych fragmentów, natomiast cała reszta to wszechobecne truizmy. Jeśli ktoś lubi przysłuchiwać się kobiecym ploteczkom (nierzadko osobistym), (…) ta książka przypadnie mu do gustu. (…) Tytuł, jak wszem i wobec wiadomo, zaczerpnięty został z autorskiego programu Tomasza Lisa: Co z tą Polską? Mam wrażenie, że książka powstała jedynie z myślą o nim i o tym, aby ją przeczytał. Brzmi jak długi monolog, żal i spowiedź, słowem – werbalny ekshibicjonizm, który moim skromnym zdaniem na wieki wieków powinien pozostać w [sferze] prywatnej, sypialnianej”.

Jeśli czytałyście książki któregoś z celebrytów, podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2014 13:34
Czytałam książkę p. Rusin i jak dla mnie beznadzieja. Polecam natomiast książkę p.Danuty Wałęsy, napisana jest prostym językiem bez żadnych podtekstów. Czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.05.2014 14:32
g*niana literatura!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2014 17:03
książkę Piróga jak i np Nergala polecam :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2014 15:31
Oni po prostu próbują stworzyć iluzję, że mają cokolwiek sensownego do powiedzenia. Pogodynka ma mnie uczyć jak żyć? Serio? Celebryta piszący autobiografię mając 30parę lat? Śmiechu warte
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo