Filmy, które zgarnęły najwięcej Oskarów - są kultowe, musisz je zaliczyć!

Jeżeli jeszcze nie widziałaś którejś z tych produkcji, koniecznie nadrób zaległości!
Filmy, które zgarnęły najwięcej Oskarów - są kultowe, musisz je zaliczyć!
20.01.2013

Czerwony dywan przed Kodak Theatre, owacje na stojąco i złoty ludzik w dłoni – takie wizje senne miewa niejeden aktor czy reżyser. Nie dla wszystkich jednak zdobycie Oscara, najważniejszej nagrody przemysłu filmowego, jest jedynie odległą wizją. Niektórym udaje się to naprawdę i to z jakim skutkiem!

W historii światowego kina nie brakuje oskarowych rekordzistów, filmów, które zgarnęły naraz kilkanaście statuetek. Ich twórcy na trwałe zapisali się na kartach kinematografii, a ich filmy wciąż zarabiają miliony. O jakie produkcje chodzi?

Oto 7 kultowych hitów, które dostały najwięcej Oskarów...

przeminęło z wiatrem

7. Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind), 1939, reż. Victor Fleming

Film zdobył 8 Oskarów, 6 innych nagród i 5 nominacji.

Ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Historia namiętnej, ale tragicznej miłości łączącej rozkapryszoną Scarlett O`Harę z Rhettem Butlerem, osadzona w okresie wojny domowej w USA. Młoda kobieta potrafi poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu, jakie mogą ją spotkać podczas wojennej zawieruchy, nie potrafi jednak utrzymać miłości mężczyzny, którego pragnie najbardziej na świecie.

ostatni cesarz

6. Ostatni cesarz (The Last Emperor), 1987, reż. Bernardo Bertolucci

Film zdobył 9 Oskarów, 39 innych nagród i 12 nominacji.

Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie, w czasie śledztwa były cesarz Chin Pu Yi opowiada historię swojego burzliwego życia. Wszystko rozpoczyna się w 1908 roku, kiedy trzyletni Pu Yi trafia do Zakazanego Miasta, siedziby chińskich cesarzy, by objąć tron władcy. Jest ostatnim z dynastii Ching, panującej od trzech tysięcy lat. Już trzy lata później monarchia staje się republiką, a władza Pu Yi ogranicza się do Zakazanego Miasta. Młody władca dorasta w zamkniętym świecie.

angielski pacjent

5. Angielski Pacjent (The English Patient), 1996, reż. Anthony Mingella

Film zdobył 9 Oskarów, 41 innych nagród i 37 nominacji.

Nad Saharą zostaje zestrzelony samolot. Pilot o nieustalonej tożsamości z poważnymi poparzeniami trafia do angielskiego szpitala. Tu opiekuje się nim Hana, której nieznajomy opowiada historię swojego życia.

west side story

4. West Side Story, 1961, reż. Jerome Robbins

Film zdobył 10 Oskarów, 15 innych nagród i 6 nominacji

Wielu znawców gatunku uważa, że od tego obrazu zaczyna się historia nowoczesnego musicalu. Po raz pierwszy zerwano tu z rewiową, beztroską i kompletnie odrealnioną konwencją klasyków z Fredem Astairem i Ginger Rogers. `West Side Story` to luźna adaptacja `Romea i Julii`. Zamiast włoskich rodów walczą tu jednak ze sobą młodzieżowe gangi z emigranckich dzielnic Nowego Jorku. Monumentalną muzykę napisał sam Leonard Bernstein, choreografię opracował Jerome Robbins.

ben hur

3. Ben Hur, 1959, reż. William Wyler

Film zdobył 11 Oskarów, 17 innych nagród i 5 nominacji

W 30 roku naszej ery trybun Messala przybywa do Jerozolimy, żeby objąć dowództwo nad rzymskimi oddziałami. Przypadkowo spotyka swego przyjaciela z lat dziecinnych żydowskiego księcia Jehudę Ben - Hura. Jednak ich znajomość nie będzie już taka jak dawniej.

titanic

2. Titanic, 1997, reż. James Cameron

Film zdobył 11 Oskarów, 76 innych nagród i 48 nominacji.

Grupa `poszukiwaczy skarbów` pod wodzą Brocka Lovetta przeszukuje wrak `Titanica` spoczywający na dnie Atlantyku u wybrzeży Kanady. Brock obsesyjnie szuka bezcennego diamentu zwanego `Sercem oceanu`. W kasie pancernej podniesionej z dna morza nie ma diamentu jest rysunek przedstawiający młodą dziewczynę z `Sercem oceanu` na szyi. Program o odkryciu ogląda sędziwa Rose Calvert, która w dziewczynie ukazanej na rysunku rozpoznaje siebie i kontaktuje się telefonicznie z Brockiem. Tak rozpoczyna się opowieść o wielkiej miłości i nieuchronnej katastrofie.

władca pierścieni

1. Władca Pierścieni: Powrót Króla (Lord of the Rings: The Return of the King), 2003, reż. Peter Jackson

Film zdobył 11 Oskarów, 106 innych nagród i 68 nominacji.

Zwieńczenie filmowej trylogii wg powieści Tolkiena. Aragorn jednoczy siły Śródziemia szykując się do bitwy, aby odwrócić uwagę Saurona od podążających w kierunku Góry Przeznaczenia hobbitów.

Komentarze (21)

Ocena: 5 / 5
ewa (Ocena: 5) 22.01.2013 18:06
moje ulubione to ,, titanic,, ,,gorzkie gody,, i ,,zapach kobiety,,
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.01.2013 20:19
uwielbiam Przeminęło z wiatrem!!! to jest film wszech czasów!!! ale nigdy nie widziałam Titanica i jakoś nie mam ochoty
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 20.01.2013 23:49
"Przeminęło z Wiatrem" to piękna historia jedna z moich ulubionych książek, ale ekranizacja wypadła tak sobie jeśli mam być szczera...
odpowiedz
olinex (Ocena: 5) 20.01.2013 22:44
brakuje forresta gumpa!
odpowiedz
ruda (Ocena: 5) 20.01.2013 22:25
ich noce. i tyle w temacie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo