KSIĄŻKA kontra FILM: 10 filmowych adaptacji wspaniałych powieści (Do zaliczenia!)

Bez nich światowe kino byłoby uboższe.
KSIĄŻKA kontra FILM: 10 filmowych adaptacji wspaniałych powieści (Do zaliczenia!)
28.10.2012

Chociaż film i literatura należą do pokrewnych dziedzin kultury, tak naprawdę rządzą się różnymi prawami. Nie zawsze książka, która nas zachwyca, równie dobrze wypadłaby w roli filmowego hitu i na odwrót. Mimo to reżyserzy podejmują próby przenoszenia powieściowej fabuły i bohaterów na wielki ekran.

Oto 10 adaptacji filmowych, które swoim kunsztem i rozmachem mogą konkurować z książkowym bestsellerami. Co byście dodały do naszej listy?

kod da vinci

Dan Brown, Kod Leonarda da Vinci

W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej. Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża.

Mario Puzo, Ojciec chrzestny

Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek.

angielski pacjent

Michael Ondaatje, Angielski pacjent

Utkana z niedomówień i nastrojów poetycka opowieść, która zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch. Kanadyjska pielęgniarka, Hana, opiekuje się bezimiennym pacjentem, którego płonący samolot rozbił się na Saharze. Ciężko poparzonego uratowali Beduini i przetransportowali do szpitala. Hana otacza go troskliwą opieką, czyta mu książkę, która może być kluczem do poznania jego przeszłości.

Koji Suzuki, Ring

Asakawa jest dziennikarzem dużego tokijskiego dziennika. Pewnego dnia trafia na sprawę zagadkowej śmierci czwórki nastolatków. Umarli o tej samej porze w różnych częściach miasta. Przyczyny zgony pozostają nieznane. Prywatne śledztwo wkrótce doprowadza go na trop tajemniczej kasety wideo, która okazuje się nośnikiem zabójczej klątwy. Osoba, która obejrzy film umiera dokładnie siedem dni później.

lśnienie

Robert Ludlum, Tożsamość Bourne`a

Mężczyzna, którego wyłowiono z morza podczas sztormu, nie wie, kim jest. Nie pamięta żadnych faktów ze swojego życia. Wie tylko, że ktoś próbuje go zabić. I przekonuje się, że on też potrafi zabijać...

Stephen King, Lśnienie

To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach; były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.

Poleca Kinga Walczak

Zobacz także:

Filmy z największymi PRZYSTOJNIAKAMI ♥ Hollywood (Subiektywny WYBÓR REDAKCJI)

Te produkcje z całą pewnością ogląda się nie tylko dla fabuły!

Książki, które powstały w więzieniu

Niektóre z nich uznawane są za arcydzieła.

zmierzch

Alex Garland, Niebiańska plaża

Ulica Khao San Road w Bangkoku - pierwszy przystanek na wędrownym szlaku, Richard, spragniony przygód obieżyświat, zatrzymuje się na noc w podrzędnym pensjonacie. Spotyka tam pewnego Szkota, który bredzi w narkotycznych majakach o jakiejś niebiańskiej plaży. Następnego dnia podcina sobie żyły, zostawiając Richardowi mapę z zaznaczoną drogą do plaży.

Meyer Stephenie, Zmierzch

Niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć.

piękny umysł

K. Joanne Rowling, Harry Potter

Harry Potter to sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany przez ciotkę i wuja, którzy podobnie jak ich syn Dudley - traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą, jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko wyjaśni się w jedenaste urodziny chłopca, a będzie to dopiero początek Wielkiej Tajemnicy...

Sylvia Nasar, Piękny umysł

W wieku 21 lat John Nash opublikował pracę doktorską, w której zaprezentował nowe, rewolucyjne podejście do tzw. "teorii gier", osypującej mechanizmy racjonalnego zachowania człowieka. Jednakże sam matematyk, ekscentryk cierpiący na schizofrenię, przez wiele lat walczył ze straszliwą chorobą ograniczającą jego potencjał twórczy, by ostatecznie nad nią zatriumfować u schyłku swojego życia.

Polecane wideo

Komentarze (96)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2012 17:53
A "Władca Pierścieni"? A "Eragon"? Moim zdaniem jest jeszcze wiele wspaniałych książek na których podstawie powstały również filmy. Szkoda tylko, że niektóre z nich nie dorastają do pięt ich książkowym odpowiednikom.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2012 19:50
Moim zdaniem ksiazka zmierzch bya lepsza niz film :D ale to tylko moje sromne zdanien :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2012 22:39
Zależy kto co lubi i kto ma jak rozwinięty umysł;] Zmierzch- kto uważa, że znajduję się tu niepotrzebnie to się zgodzę, ale tylko co do propozycji filmu, bo książka ma u mnie honorowe miejsce na półce wraz z władcą pierścieni i harrym potterem. A więc dobrze radzę nie wypowiadać się na niektóre tematy, o gustach się nie rozmawia. Jeśli ktoś nie zrozumiał aluzji to lepiej niech zamilknie;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2012 18:07
Wiecie co to jest "Władca Pierścieni"? Bo nie uwzględnienie tego to dla mnie jakaś porażka...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2012 23:56
Chciałabym wypowiedzieć się odnośnie "Zmierzchu". Film to porażka w porównaniu do książki nie oddaje nawet 1/3 emocji i uczuć zawartych w treści Stephenie Mayer. Wlaśnie dlatego padają komentarze ,że to bajka dla nastolatek bez przekazu , otóż zachęcam wszystkich negujących do zagłębienia się w lekture całej sagi "Zmierzch" i gwarantuje ,że jest to niesamowita opowieść,która zmienia pogląd na miłość !
odpowiedz

Polecane dla Ciebie