FILMY: Kostiumowe romanse z różnych epok - zalicz je, zanim zobaczysz `Annę Kareninę`!

10 miłosnych historii, które nie starzeją się mimo upływu czasu.
FILMY: Kostiumowe romanse z różnych epok - zalicz je, zanim zobaczysz `Annę Kareninę`!
23.09.2012

W tych produkcjach, oprócz znakomitej aktorskiej śmietanki, główną rolę odgrywa również scenografia. Piękne wystroje wnętrz i szaty przygotowane z największą precyzją pozwalają nam w jednej chwili poczuć klimat odległej epoki.

Co najważniejsze jednak, historie w nich zaprezentowane, mimo zakorzenienia w głębokiej przeszłości, nie starzeją się mimo upływu czasu. Sercowe rozterki bohaterów, ich uczuciowe gierki wydają się nad wyraz aktualne...

Oto 10 filmów kostiumowych, które koniecznie musisz obejrzeć:

Casanova, reż. Lasse Hallstrom

Księżna (The Duchess), reż. Saul Dibb

Kochanice króla, (The Other Boleyn Girl), reż. Justin Chadwick

Dziewczyna z perłą (Girl With a Pearl Earring), reż. Peter Webber

Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love), reż. John Madden

Tristan i Izolda, reż. Kevin Reynolds

Rozważna i romantyczna (Sense and Sensibility), reż. Ang Lee

Duma i uprzedzenie (Pride and Prejudice), reż. Joe Wright

Cesarzowa, reż. Yimou Zhang

Zakochana Jane (Becoming Jane), reż. Julian Jarrold

rozwazna i romantyczna

Rozważna i romantyczna (Sense and Sensibility), reż. Ang Lee

Obsada: Emma Thompson, Kate Winslet, Hugh Grant, Greg Wise

Anglia, schyłek XVIII wieku. Elinor Dashwood po śmierci ojca wraz z macochą i dwoma młodszymi siostrami zmuszona jest opuścić rodzinną posiadłość. Elinor to trzeźwo myśląca i poważna starsza panna. Jej młodsza siostra Marianne to romantyczka. Obie chciałyby odnaleźć prawdziwą miłość.

zakochana jane

Zakochana Jane (Becoming Jane), reż. Julian Jarrold

Obsada: Anne Hathaway, James McAvoy,  Julie Walters, James Cromwell

Anglia, schyłek XVIII wieku. Młoda Jane Austen (Anne Hathaway) ma literackie ambicje i wierzy w miłość. Jej rodzice (Julie Walters i James Cromwell) oczekują jednak od niej, żeby wyszła za mąż za kogoś, kto zapewni jej i rodzinie godziwy byt. Kiedy Jane spotyka młodego, pewnego siebie Irlandczyka, Toma Lefroya (James McAvoy), jego intelekt i arogancki styl bycia wzbudzają w niej wielką ciekawość, która stopniowo przeradza się w uczucie.

duma i uprzedzenie

Duma i uprzedzenie (Pride ana Prejudice), reż. Joe Wright

Obsada: Keira Knightley, Matthew Macfadyen,Donald Sutherland

Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Sprawa jest paląca, gdyż cały rodzinny majątek ma wkrótce przejść w ręce antypatycznego kuzyna, pana Collinsa.

Casanova

Casanova, reż. Lasse Hallström

Obsada: Heath Ledger, Sienna Miller, Jeremy Irons, Oliver Platt

Opowieść o losach słynnego uwodziciela i jego podbojach sercowych. Kiedy po raz pierwszy w życiu Casanova, któremu jeszcze żadna niewiasta nie odmówiła, poznaje kobietę idealną, która pod każdym względem pasuje do niego - pochodząca z Wenecji Francesce (Sienna Miller), dziewczyna odrzuca jego względy. Casanova rozpoczyna więc jedną ze swoich niebezpiecznych gier, aby zbliżyć się do Franceski, jak zwykle ryzykując życiem i swoją - i tak już podupadłą, przynajmniej w oczach mężczyzn - reputacją.

kochanice krola

Kochanice króla, (The Other Boleyn Girl), reż. Justin Chadwick

Obsada: Natalie Portman, Scarlett Johansson, Eric Bana, Jim Sturgess

Kiedy tajemnicą poliszynela staje się rosnąca niechęć króla Henryka VIII do swej żony Katarzyny Aragońskiej, która nie potrafi dać mu męskiego potomka, seniorzy rodu Boleyn obmyślają chytry plan jak podwyższyć status i wpływy rodziny na dworze. Dwie siostry Boleyn - Anna (Natalie Portman) i Maria (Scarlett Johansson) mają zabiegać o względy króla (Eric Bana), tak by wybrał jedną z nich na swą kochankę. Jednak to, co miało być próbą pomocy rodzinie przeradza się w bezwzględną rywalizację o miłość króla.

Ksiezna

Księżna (The Duchess), reż. Saul Dibb

Obsada: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper

Anglia, rok 1774, szesnastoletnia dama dworu Georgina wyróżnia się spośród młodych arystokratek urodą i wdziękiem. Wzbudza zachwyt mężczyzn, w szczególności młodego Charlesa Greya, który za wszelką cenę stara się zwrócić na siebie jej uwagę. Georgina jest także bacznie obserwowana przez samego Księcia. Jego doradca Burleigh wraz z matką dziewczyny Lady Spencer, dochodzą do porozumienia - Georgina zostanie żoną Księcia. Podekscytowana perspektywą małżeństwa i osiągnięcia wysokiego statusu społecznego, Georgina odrzuca zakochanego w niej Charlesa Greya. Gdy małżeństwo zostaje zawarte, Książę powoli traci zainteresowanie swoją młodziutką żoną, wdając się w romanse z innymi kobietami.

cesarzowa

Cesarzowa, reż. Yimou Zhang

Obsada: Yun-Fat Chow, Li Gong, Jay Chou, Ye Liu

Akcja toczy się w X wieku naszej ery. Główną areną wydarzeń jest pałac cesarza Chin, Pinga (Yun-Fat Chow), gdzie - obok politycznych rozgrywek - równie wielkie znaczenie dla przyszłości kraju mają męsko-damskie intrygi, jakie toczą się w największej tajemnicy. Ping bowiem nie zdaje sobie sprawy, że jego druga żona, cesarzowa Phoenix (Li Gong) ma romans z jego synem z pierwszego małżeństwa - następcą tronu - księciem Wanem (Ye Liu). Ujawnienie ich związku mogłoby spowodować upadek imperatora.

dziewczyna z perla

Dziewczyna z perłą (Girl With a Pearl Earring), reż. Peter Webber

Obsada: Colin Firth, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson, Judy Parfitt

Film „Dziewczyna z perłą” przenosi nas do miasta Delft w XVII wiecznej Holandii. W okres wojen katolików z protestantami, rozkwitu handlu i wielkich fortun, a przede wszystkim w epokę wielkich malarzy. 17 letnia Griet (Scarlett Johansson) musi podjąć prace, by pomóc swojej rodzinie. Zostaje służącą w domu Johannesa Vermeera (Colin Firth). Griet od wielkiego malarza różni wiele, pozycja społeczna, prestiż, wykształcenie, wyznanie. Łączy ich natomiast artystyczna wrażliwość i wzajemna fascynacja. Vermeer wprowadza Griet w fascynujący świat malarstwa.

zakochany szekspir

Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love), reż. John Madden

Obsada: Joseph Fiennes, Gwyneth Paltrow, Judi Dench, Ben Affleck, Colin Firth

Komedia romantyczna o miłosnych perypetiach największego dramaturga wszech czasów. Przenosimy się w lata 90. XVI wieku. Młody, dobrze zapowiadający się poeta Will Szekspir przeżywa właśnie kryzys twórczy. Wszystko zmienia się jednak, gdy pewnego dnia w jego teatrze zjawia się śliczna Lady Viola. Młoda dama pała chęcią zostania aktorką. W owych czasach zawód ten był jednak zarezerwowany dla mężczyzn, bądź też kobiet niskiego stanu. Dlatego Viola przybywa na przesłuchanie do roli w męskim przebraniu. Jednak prawda szybko wychodzi na jaw, szczególnie że Violi spodobał się bardzo młody dramaturg i to z wzajemnością.

tristan i izolda

Tristan i Izolda, reż. Kevin Reynolds

Obsada: James Franco, Sophia Myles, Rufus Sewell

Bohaterem opowieści jest pewien rycerz, który wygrywa dla swojego króla rękę córki władcy ościennego państwa. Ten związek przypieczętować ma pokój między królestwami. Pomiędzy księżniczką (Izolda) a wojownikiem (Tristan) rodzi się miłość, a ich namiętne uczucie doprowadza do tragicznych konsekwencji.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2012 23:01
Ekranizacje wszystkich książek Austen :) Dodatkowo niedawno wyszedł film o Goethe, o zaskakującym tytule "Zakochany Goethe". Uwielbiam filmy kostiumowe :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2012 12:08
Zakochany Szekspir - uwielbiam!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2012 20:17
Księżna!!!! Cudowny film
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2012 13:27
łe myslalam ze dacie cos czego nie oglądałam a tu lipa...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2012 12:37
Jeśli chodzi o "Dumę i uprzedzenie" to zdecydowanie polecam miniserial z 1995, dużo wierniejsza adaptacja no i Colin Firth, którego uwielbiam! Ekranizacja z 2005 też mi się podobała, ale większy sentyment mam do tej z 1995
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie