Najbardziej przereklamowane książki

Ich autorzy zarobili na nich krocie, mimo że zdaniem ekspertów prezentują mierną jakość literacką. O których bestsellerach mowa?
Najbardziej przereklamowane książki
30.07.2012

`Ludziom podobają się te historie, ich tempo, a w wypadku Stephenie Meyer jest jasne, że pisze dla całej generacji dziewczyn, otwierając w swoich książkach rodzaj bezpiecznego połączenia miłości i seksu. Zarówno Rowling, jak i Meyer pisząc, zwracają się bezpośrednio do młodych ludzi. Różnica jest taka, że J.K. Rowling jest świetną pisarką, a Stephenie Meyer nie potrafi napisać nic wartościowego. Nie jest za dobra` – tak o autorce `Zmierzchu`, w porównaniu do autorki książek o Harrym Potterze, wypowiedział się jeden z najpoczytniejszych pisarzy świata Stephen King. Ale przykładów przereklamowanych książek (i ich autorów) jest znacznie więcej.

Saga `Zmierzch` Stephenie Meyer

Książki o miłości nastolatki Belli Swan do wampira Edwarda Cullena zawładnęły umysłami i sercami nastolatek. Okrzyknięto je nawet fenomenem kulturowym i społecznym. Cała seria osiągnęła imponujący wynik 17 milionów sprzedanych egzemplarzy i przez 91 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów `New York Timesa`. Nie bez znaczenia dla sukcesu sagi były również filmy z Kristen Stewart i Robertem Pattinsonem w rolach głównych. Krytycy nie zostawili jednak na pisarstwie Meyer suchej nitki. Zarzucają autorce m.in. schematyczność fabuły, przerysowania, brak wyrazistych postaci oraz głębi emocjonalnej, a także nadmierny patos, nierealność i idealizację zdarzeń.

Biblioteka

`Alchemik` Paulo Coelho

Opowiada historię pasterza Santiago, wędrującego ze swoim stadem owiec po Andaluzji. Bohater miał zostać księdzem, ale porzucił naukę dla podróżowania. Jest zakochany w dziewczynie z miasta. Miewa wciąż powtarzający się sen o zakopanym gdzieś przy egipskich piramidach skarbie. Nie tylko w Polsce `Alchemik` zyskał ogromną popularność. Jednak zdaniem krytyków literackich ta powieść Coelho (jak i kilka jego innych książek), jest symplistyczna, czyli zbyt prosta i nieskomplikowana. Eksperci zwracają również uwagę na zapożyczenia z dzieł innych autorów, np. zakończenie `Alchemika` zostało zaczerpnięte z opowiadania Nachmana z Bracławia `Skarb pod mostem`. Mówi się, że Paulo Coelho jest specjalistą od ubierania banałów w szaty głębokich i inteligentnych myśli.

`Sekret` Rhonda Byrne

Książka wydana w 38 krajach i przetłumaczona na 20 języków. Wszędzie, gdzie się ukazała, zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów – m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Niemczech, Turcji i RPA. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się na szczycie list bestsellerów `USA Today`, `New York Timesa` i `The Wall Street Journal`. O czym jest ta książka? Według Prawa Przyciągania, jeśli skupiamy na czymś swoje myśli i wciąż o czymś marzymy, w końcu wydarzy się to w naszym życiu. `Sekret` nie mówi zatem o niczym innym, niż o sile pozytywnego myślenia. To po prostu rozreklamowany i ekskluzywnie wydany poradnik, w którym czytelnik nie znajdzie żadnych przełomowych informacji.

Biblioteka

`Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną` Dorota Masłowska

Debiutancka książka Doroty Masłowskiej wydana w roku 2002. Opowiada o Silnym oraz jego przygodach z kobietami. Przetłumaczona m.in. na angielski, francuski, niemiecki, węgierski, czeski, rosyjski, hiszpański i słowacki. W 2009 roku powstała adaptacja filmowa książki w reżyserii Xawerego Żuławskiego, w której wystąpiła sama autorka. Wśród czytelników ta powieść budzi jednak mieszane uczucia. Jedna z internautek stwierdziła nawet, że `Wojna polsko-ruska… jest jak Paris Hilton. `Znana z tego, że jest znana. Jak dla mnie nie niesie ze sobą żadnej treści`. Czytelnicy zarzucają autorce m.in. brak interesującej fabuły czy nagromadzenie wulgaryzmów. Wielu podziela opinię, że wizja świata Doroty Masłowskiej do nich nie przemawia.

`Tunele` Roderick Gordon i Brian Williams

Tę wydaną w 2007 roku powieść fantasy dla dzieci i młodzieży okrzyknięto następczynią Harry’ego Potter. Głównie dlatego, że odkrył ją wydawca książek o młodym czarodzieju, Barry Cunningham, zapewniając, że lektura `Tuneli` wywołała u niego taki sam dreszcz. Do tej pory ukazało się pięć części tej serii. Głównym bohaterem książki jest czternastoletni chłopiec Will Burrows. Gdy jego tata znika w gęstej sieci tuneli, Will wyrusza w niebezpieczną i ekscytującą podróż do podziemnego świata. J.K. Rowling może jednak spać spokojnie, ponieważ seria `Tunele` nie zachwyciła czytelników tak bardzo, jak marzyli o tym wydawcy. `Męczyłam się z nią strasznie. Nie polecam – chyba że ktoś chce zmarnować swój czas`, `Najgorsza książka, jaką czytałem`, `Nudna i mało tajemnicza`, `Totalny niewypał literacki`, `Wyjątkowo nużąca`, `Przereklamowana` – piszą czytelnicy o „Tunelach”.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Najbardziej kontrowersyjne książki wszech czasów: Zakazana miłość, przemoc, narkotyki!

Warto do nich zajrzeć z czystej ciekawości.

Książki, które GWARANTUJĄ częste wybuchy ŚMIECHU - uwielbiamy je! (Niektóre z nich czytałyśmy KILKA RAZY)

Znakomite książki na poprawę humoru.

Biblioteka

`Samotność w Sieci` Janusz Leon Wiśniewski

Opisuje miłość dwójki Polaków, którzy prawie całą swoją znajomość ograniczają do kontaktów w internecie. Bieżące wydarzenia często przerywane są retrospekcjami z przeszłości postaci, co pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć uczucia bohaterów w danym momencie oraz w kontekście całej książki. W 2005 roku powieść zekranizowano. W Polsce osiągnęła ona wielki sukces. Przetłumaczono ją na języki rosyjski, chorwacki, wietnamski i czeski. Jednak czytelnicy i krytycy spierają się w ocenie tej książki. Niektórzy eksperci zarzucają `Samotności w Sieci` niski poziom i pornograficzność. `Czytanie tej książki bolało` – to wypowiedź jednej z internautek.

`Kod Leonarda da Vinci` Dan Brown

Powieść sensacyjna, która sprzedała się w nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy, dzięki czemu jej autor stał się jednym z najbogatszych współczesnych pisarzy. Książka pełna jest symboli i odwołań do chrześcijaństwa. Zarzucono jej jednak fałszywe odmalowanie historii kościoła rzymskokatolickiego i Opus Dei. Krytycy i uczeni wytykają pisarzowi masę błędów z zakresu historii, teologii i historii sztuki. Wielu czytelników, którzy zaczytali się w `Kodzie Leonarda da Vinci`, zapomnieli, że jest to fikcja literacka, która z rzeczywistością nie ma nic wspólnego. `Śmiech na Sali`, `naciągana`, `dziwi mnie szum wokół tej książki`, `spore rozczarowanie`, `stek bzdur`, `szkoda czasu`, `odradzam` – to tylko niektóre opinie internautów.

Polecane wideo

Komentarze (164)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2012 20:50
co do Stephanie Meyer to może powinniście wspomnieć o "Intruzie". Ta książka jest godna polecenia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2012 22:07
Polecam "Miedziany Jeździec", rewelacja!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2012 13:32
kod da vinci swietny samotnosc w sieci ksiazka jak najbardziej... ale zmierzch mam wszystkie 4 czesci w domu ale pierwsza ledwo co dalam rade przeczytac a druga do polowy i dziekuje starczy niepotrzebnie kupowalam ten badziew!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2012 12:33
Samotność w Siecie cudowna ksiazka!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2012 11:45
Uwielbiam sagę Zmierzch, była dla mnie lekką, przyjemną książką, ale nie rozumiem zagorzałych, piszczących fanek Edwarda i całej sagi ;P Alchemika czytałam.. ale szczerze mówiąc nie mam nawet pojęcia o czym ta książka była.. cytaty z niej są piękne, ale sama książka.. nic ciekawego.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie