Ulubione książki Polaków

Które bestsellery najczęściej czytają nasi rodacy? Oto lista!
Ulubione książki Polaków
19.06.2012

Choć mogłoby się wydawać, że Polacy rzadko kupują i czytają książki, tak naprawdę przekonanie to jest całkowicie błędne. Wystarczy bowiem przejść się po księgarniach i zobaczyć na własne oczy, że w naszym kraju osób zainteresowanych literaturą nie brakuje.

Co najchętniej czytają nasi rodacy? Z listy, znajdującej się na stronie internetowej Empiku wynika, że niekwestionowanym numerem jeden ostatnich tygodni jest książka nawiązująca do piłki nożnej. Nie ma się co dziwić – w końcu od początku czerwca żyjemy emocjami związanymi z Euro 2012.

Poniżej wykaz wszystkich najlepiej sprzedających się tytułów w naszym kraju:

1. Jestem kibolem Krzysztof Korsak

2. Milcząca dziewczyna Tess Gerritsen

3. Fabrykantka aniołków Camilla Lackberg

4. Przeznaczona P.C. Cast, Kristin Cast

5. Upiory Jo Nesbo

6. Kobiety dyktatorów Diane Ducret

7. Nadzieja Katarzyna Michalak

8. Więzień nieba Carlos Ruiz Zafon

9. Wszyscy mamy tajemnice Harlan Coben

10. Gra o Tron George R. R. Martin

Jestem kibolem

Jestem kibolem Krzysztof Korsak

Jest to pierwsza w historii opowieść o współczesnych polskich kibolach. Zaskakująca. Oderwana od schematu. Nieznana dotąd dla ogółu. Wciąga tak mocno jak wciąga sam świat kibicowski. W Polsce jest ponad 200 tysięcy kiboli. Bohaterem książki jest jeden z nich. Kibol, chuligan, ale i nauczyciel historii. Jego życie to: ustawki, zadymy, wyjazdy, zgody, kosy, sporty walki, szybki seks, imprezy, oprawy. Ale to także przeżycia wewnętrzne: emocje przed ustawką, adrenalina, strach, odwaga, chwile zwątpienia, wyrzuty sumienia, płacz matki w głowie. Takie życie niesie ze sobą konsekwencje. Bohater książki przekonuje się o tym na własnej skórze. Także dosłownie. I musi się z tym zmierzyć. I chce to zrobić w taki sposób, o jakim się nawet nikomu dotąd nie śniło...

Milcząca dziewczyna

Milcząca dziewczyna Tess Gerritsen

W ciemnym zaułku bostońskiego Chinatown leży precyzyjnie odcięta ostrym narzędziem, niemal amputowana, kobieca ręka. Na dachu sąsiedniego budynku detektywi Jane Rizzoli i Barry Frost odkrywają ciało ofiary z podciętym gardłem – pięknej rudowłosej kobiety w czarnym sportowym ubraniu. Przyczepione do jej ubrania dwa kosmyki srebrnych, prawdopodobnie nienależących do człowieka włosów oraz dwa adresy wprowadzone do systemu nawigacji GPS samochodu ofiary stanowią jedyne tropy, którymi podążają detektywi: Jane Rizzoli i jej partner Barry Frost.

Fabrykantka aniołków

Fabrykantka aniołków Camilla Lackberg

Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby.

Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.

Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschnietej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?

Przeznaczona

Przeznaczona P.C. Cast, Kristin Cast

Zoey wreszcie czuje się bezpieczna u boku Starka - swojego wojownika i strażnika. Jednak spokój nie zagościł na długo w Domu Nocy. Chwilową stabilizację w świecie wampirów i adeptów przerywa pojawienie się ludzi: przystojnego zaklinacza koni Travisa i tajemniczego, niezwykle atrakcyjnego Auroxa, który w rzeczywistości jest kimś więcej - czy raczej kimś mniej - niż tylko człowiekiem. Jedynie Neferet wie, że Aurox został stworzony po to, by służyć jej za najdoskonalszą broń. Zoey wyczuwa w chłopaku ludzki pierwiastek, cień dobrej natury, która próbuje przeciwstawić się mrocznej duszy. Jest coś dziwnie znajomego w tym chłopaku...

Upiory

Upiory Jo Nesbo

Rynkiem narkotyków w Oslo rządzi tajemniczy Dubaj. Dochodzi do zabójstwa z rodzaju tych, które zasługują najwyżej na krótką notkę w gazecie: młody zdesperowany heroinista próbuje ukraść narkotyk drugiemu i zostaje zastrzelony. Policja błyskawicznie aresztuje domniemanego sprawcę. Harry Hole stara się doprowadzić do wznowienia policyjnego śledztwa w sprawie zabójstwa narkomana, ponieważ nie wierzy, by zbrodni dokonał aresztowany chłopak...

Kobiety dyktatorów

Kobiety dyktatorów Diane Ducret

Kobiety dyktatorów to wstrząsające opowieści o niełatwym życiu żon i kochanek Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao, Lenina, Bokassy, Ceaușescu i Salazara.

Co łączy te nieprawdopodobne, ale prawdziwe kobiece losy? Niebezpieczna miłość, chwila szaleństwa czy nieokiełznana żądza władzy? Dlaczego pokochały zbrodniarzy i despotów? Jaką odegrały rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów XX wieku?

Nadzieja

Nadzieja Katarzyna Michalak

Lilianę poznajemy, gdy jako mała, samotna dziewczynka wędruje przez las, szukając miejsca, gdzie będzie bezpieczna i szczęśliwa. Zamiast Arkadii znajduje rannego Aleksieja, syna sąsiadki, który od tego dnia staje się najserdeczniejszym - i jedynym - przyjacielem. Dzieci dorastają razem, dzieląc się największymi tajemnicami i lękami. Niestety, los wkrótce je rozdziela i choć wydaje się, że ich drogi nigdy się nie skrzyżują, Lilianę i Aleksieja połączyły na zawsze dwa uczucia, silniejsze od przeznaczenia: miłość i nienawiść.

Mężczyzna ciągle powraca do kobiety, mimo że ta potrafi jedynie go ranić. Ona, Lilith, jest jak ogień, on, jak ćma. Ona jak lód, on jak płomień. Miłość staje się obsesją, przeznaczenie – fatum, owładnęły obojgiem, a Liliana i Aleksiej nie potrafią, a może nie chcą się temu przeciwstawić. Pozostaje tylko Nadzieja…

Wszyscy mamy tajemnice

Wszyscy mamy tajemnice Harlan Coben

Dawna gwiazda tenisa i jedna z pierwszych klientek Myrona Bolitara, Suzze, zwraca się do niego z prośbą o ratowanie jej małżeństwa. Niedawno ktoś umieścił na Facebooku komentarz kwestionujący ojcostwo nienarodzonego jeszcze dziecka pary. Zaraz potem Lex opuścił będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę i przepadł bez wieści... Kobieta jest zrozpaczona, komentarz na jej profilu był dziwnie podpisany – nie tylko pseudonimem, ale również jakimś symbolem. Suzze obawia się, że Lexowi może grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Myron musi odnaleźć nie tylko zaginionego małżonka, ale również autora facebookowej notki.

Więzień nieba

Więzień nieba Carlos Ruiz Zafon

Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się \"rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć\".

Gra o Tron

Gra o Tron George R. R. Martin

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.

Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam...

Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

Maja Zielińska

Zobacz także:

PYTANIE: Co oglądałyście w tym sezonie w TV? + lista programów, które stają się passe

Które show i seriale zanotowały spadki oglądalności?

Książki na niepogodę: Haruki Murakami, Agatha Christie, Jodi Picoult & inni autorzy

Warto mieć pod ręką porywającą lekturę!

 

Komentarze (65)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2012 22:18
Sto lat samotności:))) polecam piekna powieśc
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2012 21:05
Milcząca dziewczyna Pani Tess ,jest ostatnią książką z cylku Rizzoli i Isles , proponuje przeczytac z odpowiednią kolejnością : chirurg, skalpel, grzesznik,sobowtór,klub mefista, mumia, dolina umarłych no i oczywiście milcząca dziewczyna:) Polecam!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2012 17:08
Pratchett! Kocham, wielbię, ubóstwiam. Znam jego książki na pamięć i gdyby tylko nie ograniczały mnie finanse na pewno miałabym cały jego cykl na półce. :D Poza tym "Wiedźmin" Sapkowskiego, Dostojewski, Dukaj, Schmitt, Bułhakow, Pilipiuk, Christie, klasyka jak np. "Nieznośna lekkość bytu" (polecam!), "Czerwone i czarne", cykl Martina też mnie wciągnął. Jest tyle wspaniałych książek, że naprawdę jest w czym wybierać. Byle dociągnąć do końca sesji i zabieram się czytanie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2012 10:04
Ja polecam ksiazke o PAKTOFONICE:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2012 23:43
Mickiewicz- "Pan Tadeusz". Moja ulubiona książka!! Czasem jak się nudzę, sięgam do domowej bibliteki i czytam po raz 10000 Chłopów albo Krzyżaków :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo