Matura i... co dalej?

Wybrać pracę, studia, a może zrobić sobie roczny odpoczynek? Pomożemy Wam podjąć właściwą decyzję!
Matura i... co dalej?
18.05.2012

Egzaminacyjny maraton trwa. Maturzyści walczą o punkty podczas kolejnych testów. Dla większości młodych ludzi to szalenie ciężki okres. Muszą przecież wreszcie zdecydować – co dalej?

Człowiek wkraczający w dorosłość ma mnóstwo opcji do wyboru. Pójście na studia to tylko jedna z możliwości... Pewne jest jednak, że wszelkie podjęte teraz decyzje, będą miały kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu życia. Warto więc dobrze przemyśleć swój kolejny krok...

Jeśli studia, to jakie?

Szczęściarzem jest ten, kto już w szkole średniej dokładnie wie, co chciałby robić w życiu. Niestety, jak wynika z najnowszych sondaży, większość młodych ludzi nie jest w stanie określić nawet, czy woleliby studiować na uczelni humanistycznej czy może wybrać bardziej ścisły kierunek. Maturzyści doskonale wiedzą, że w dzisiejszych czasach bardziej opłaca się zostać inżynierem, posiadać konkretny fach w rękach. Co jednak zrobić, gdy wiedzy i predyspozycji brak?

Matura

Praca, która się opłaca...

Nie ma to jak posiadać wreszcie własne pieniądze.. To dlatego właśnie wielu młodych ludzi decyduje się podjęcie zarobkowania zaraz po maturze. Niektórzy pracują tylko w wakacje, inni łączą zarobkowanie ze studiami. Są i tacy, którzy po kilku miesiącach nauki rezygnują ze studiów lub odkładają je na później i rzucają się w wir zawodowych obowiązków. Nie ważne jednak, którą z opcji będzie reprezentować, istotne jest to, abyś zawsze starała się wykorzystywać swoje pierwsze zarobkowe doświadczenia do bliższego poznania własnej osoby.

Zwracaj uwagę na swoje mocne i słabe strony. Traktuj wykonywane przez siebie obowiązki jako świetną okazję do szlifowania umiejętności socjalnych, na przykład dotyczących pracy zespołowej, ucz się dyscypliny i szacunku do pracy, poznawaj tajniki dysponowania pierwszymi pieniędzmi. Takiej wiedzy nie zdobędziesz w żadnej szkole!

Matura

- A może by tak napisać książkę lub scenariusz filmowy?

Nawet przebywając w swoich własnych czterech ścianach, możesz zrobić wiele. Napisanie dobrej książki czy scenariusza filmowego to też jakaś opcja. Nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem Twoje dzieło nie stanie się w przyszłości bestsellerem. Inną możliwością jest również rozkręcenie bloga interenetowego. Na tym również można nieźle zarobić!

- Roczny kurs aktorstwa

Nie dostałaś się na wymarzony kierunek? Nic straconego, kolejny rok możesz wykorzystać na systematyczne rozwijanie swoich umiejętności. Kurs aktorstwa to tylko jedna z możliwości. Tak naprawdę wszystko zależy tutaj tylko od Twoich zainteresowań.

- Ujawnij swój talent w telewizyjnym show!

Jak pokazać swój talent? Wystarczy włączyć telewizję. Największe stacje cały czas robią castingi do kolejnych show. To dobra opcja dla młodych ludzi, którzy stoją na początku swojej życiowej drogi. Kto wie, może udział w takim programie stanie się dla Ciebie przepustką do wielkiej kariery...

Pamiętaj! Niezależnie od tego, jaką drogę życiową wybierzesz po maturze, niezwykle ważne jest to, abyś już od samego początku starała się robić coś, co będzie sprawiało Ci przyjemność i chociaż odrobinę satysfakcji. Uwierz, tylko w taki sposób będziesz mogła poczuć się naprawdę szczęśliwym i spełnionym dorosłym człowiekiem.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Piękno ludzkiego oka: Zobacz zdjęcia w skali makro - bardzo szczegółowe, zaskakujące!

Fotografie wykonane przez armeńskiego artystę Surena Manvelyana pozwalają nam spojrzeć na ludzki organ wzroku z zupełnie nowej perspektywy.

Portrety GWIAZD stworzone z tłumów żywych ludzi. Wielkie BRAWA za pomysłowość!

Współczesna sztuka naprawdę potrafi zaskakiwać.

Matura

Alternatywy dla odważnych

A co jeśli jesteś osobą, która wychodzi z założenia, że studia nie zając, nie uciekną, a i na prawdziwą pracę jeszcze nie nadeszła odpowiednia pora? Nie martw się, świat stoi przed Tobą otworem i do wyboru masz mnóstwo alternatywnych opcji. Trudno Ci w to uwierzyć? Oto, na co możesz się zdecydować:

- Wolontariat w Afryce

Taki wyjazd to nie tylko doświadczenie zawodowe, wpis do CV i nauka języków obcych na żywo, ale przede wszystkim ekscytująca przygoda, poznanie innej kultury oraz nowych ciekawych ludzi.

- Gap year, czyli rok wolnego na zwiedzanie świata

To świetna alternatywa dla osób, które kompletnie nie wiedzą, co chciałyby robić w życiu. Roczna przerwa od normalności, podróż w nieznane, poświęcenie się czemuś, co zupełnie nie jest związane z dotychczasowym życiem i miejscem zamieszkania daje możliwość spojrzenia na swoją egzystencję z dystansu. Wydaje Ci się, że jest to opcja tylko dla bogatych? Niekoniecznie! Możesz na przykład wziąć udział w programie typu Work and Travel (pracujesz kilka miesięcy, a kolejne zwiedzasz – więcej informacji znajdziesz tutaj).

Matura

Po pierwsze: Nie zwracaj uwagi na to, jakie kierunki i uczelnie wybierają Twoi znajomi. Nie bierz również za bardzo do serca rad swoich rodziców i rodzeństwa. Jesteś już dorosłą osobą, dlatego tę ważną decyzję spróbuj podjąć sama!

Po drugie: Zamiast zastanawiać się nad wyborem kierunku studiów i uczelni, zastanów się raczej nad tym, co chciałabyś robić w życiu, jaki zawód wykonywać, jaka sfera życia najbardziej Cię interesuje? Dopiero, gdy odkryjesz swoje powołanie, możesz zabrać się za poszukiwanie określonej ścieżki kształcenia. Pamiętaj, studia powinny być dla Ciebie jedynie narzędziem, drogą umożliwiającą realizację określonych celów.

Po trzecie: Nieważne na jaki kierunek trafisz, zawsze musisz zdawać sobie sprawę, że poza studiowaniem istnieje jeszcze inne życie. Zamiast więc koncentrować się wyłącznie na otrzymywaniu samych piątek z kolokwiów i egzaminów, lepiej pomyśl o ukończeniu przydatnych kursów, szukaj ofert pracy dla studentów, zainteresuj się możliwością odbycia stażu, możesz również zdecydować się na wolontariat.

Komentarze (88)

Ocena: 5 / 5
marcioszka (Ocena: 5) 23.08.2013 11:03
Ja polecam serdecznie szkołę policealną GoWork! Mają szeroki wybór kursów i kierunków! Szkoła roczna, dwuletnia, medyczna! Jest naprawdę ciężko na obecnym rynku pracy, dlatego po rocznej szkole GoWork zdobywasz doświadczenie, praktykę a przede wszystkim dyplom, po którym jest łatwiej znaleźć pracę. Poruszacie temat kosmetologii, w tej kwestii też polecam tę szkołę! Sama chodziłam interesowałam się, i według mnie to najlepsza szkoła policealna. Fajnie jest zrobić coś dla siebie, zainwestować w swoją przyszłość! polecam serdecznie!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2012 16:41
Ja studiuję na Vistuli i jest w porządku. Ma wszystkie pozytywne cechy prywatnych uczelni - super wyposażenie, wykładowcy wyrozumiali, z paniami w dziekanatach idzie się dogadać itd, a przy okazji trzymając dość wysoki poziom kształcenia. Także polecam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2012 13:58
Ja wybieram się na ekonomie na Vistuli w Warszawie. Ktoś może zna tą uczelnię? Studiował tam?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.05.2012 22:30
Ja po liceum poszłam do szkoły policealnej 2letniej. Zrobiłam zawód- opiekunka dziecięca- praktyka i teoria w dwa lata. Potem poszłam na studia zaoczne. Dzięki temu ,że zrobiłam sobie zawód mam prace którą kocham i o której zawsze marzyłam. a studia pozwolą mi tylko wspiąc się wyżej- bo powiem szczerze. Przez dwa lata studiów pedagogicznych nie nauczyłam sie nic co mi się przyda w trakcie nauki maluchów, w porównaniu do tego czego nauczyłam się w szkole po lo. Dużo miejsc pracy (jka dla mnie szkoły, czy przedszkola) wymagają papierów ze studiów. I nie jestem za tym by iść na studia bo uczelnia kradnie tylko kase. Ale jak mus to mus
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.05.2012 21:01
Nawet porządny ten artykuł, swobodnie się czytało, nie przynudzać, były konkrety. Oceniam na plus :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo