Najlepsze powieści Jane Austen

Jeśli masz duszę romantyczki, te książki przypadną Ci do gustu!
Najlepsze powieści Jane Austen
08.04.2012

Rozważna i romantyczna

Historia dwóch sióstr, które po śmierci ojca zmuszone są zmienić swój styl życia. Rozważna, Eleonora zakochuje się z wzajemnością w skromnym, nieśmiałym Edwardzie Ferrarsie. Romantyczna i naiwna Marinna oddaje serce dwulicowemu Johnowi Willoughby.

Edward i Eleonora pokonują wszelkie przeszkody - zaborczą matkę Edwarda oraz jego podstępną siostrę Funny, zazdrosną narzeczoną Lucy, ale przede wszystkim własny strach i niepewność. Biorą ślub i wiodą skromne życie.

Jednak, o ile szczęśliwe zakończenie tego romansu jest oczywiste od początku, to życie uczuciowe Marianny jest nieco bardziej skomplikowane. Poznawszy Johna Willoughby zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. W swej naiwności była pewna, że jej uczucie jest odwzajemnione, a oświadczyny to kwestia czasu. Okazuje się jednak, że bardziej od Marianny, Willoughby kocha pieniądze, dlatego poślubia bogatą pannie Grey…

Duma i uprzedzenie

Akcja powieści toczy sie na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii. Niedaleko miasteczka Meryton znajduje się majątek państwa Bennet . Należą oni wprawdzie do wyższych sfer, ale rozrzutność i brak umiejętnego gospodarowania posiadanymi dochodami spowodowały, że mają kłopoty finansowe. Jest to istotne, ponieważ państwo Bennet są rodzicami pięciu dorosłych córek i nie są w stanie zapewnić im posagu. Tymczasem do pobliskiej posiadłości wprowadza się pan Charles Bingley, kawaler młody i bogaty, oraz jego przyjaciel – Darcy.

Mansfield Park

Główną bohaterką jest Fanny Price. Przed laty jej matka popełniła mezalians, którego skutki są opłakane: żyje w niedostatku z krzykliwym, nadużywającym alkoholu mężem. Aby ją wesprzeć, zamożna siostra, pani Bertram, zabiera do siebie na wychowanie jej najstarszą córkę - Fanny, aby ją wyedukować, a potem wydać korzystnie za mąż. Cicha, spokojna i chętna do pomocy dziewczynka szybko wrasta w krajobraz Mansfield Park. Mimo dobrych chęci państwa Bertramów Fanny nie jest jednak traktowana na równi z Julią i Marią, ich rodzonymi córkami: zarówno same dziewczęta, jak i ich ciotka, również siostra matki Fanny, mająca bardzo dużo do powiedzenia w domu Bertramów pani Norris traktują ją z góry, jako osobę pozostającą na łasce bogatych krewnych. Jedyną osobą, która okazuje Fanny serce, jest młodszy z dwóch synów Bertramów, Edmund, przyszły pastor. Jego szczera troska o dziewczynkę w pierwszych dniach jej pobytu w nowym miejscu i pomoc w wysłaniu listu do jej ukochanego brata zjednują mu jej miłość na zawsze.

Jane Austen

Emma

Pomimo przekonania, iż nigdy nie wyjdzie za mąż, Emma Woodhouse, dwudziestoletnia mieszkanka wioski Highbury, dostrzega w sobie talent do swatania par. Po ślubie swej guwernantki i miejscowego wdowca, pana Weston, który traktuje jako swój osobisty sukces, postanawia znaleźć godnego męża dla swojej nowej przyjaciółki, Harriet Smith. Chociaż rodzice Harriet nie są znani, Emma jest przekonana, że Harriet zasługuje na dżentelmena i sprawia, że dziewczyna zakochuje w pastorze, panie Eltonie, a także odrzuca oświadczyny dobrze prosperującego farmera, Roberta Martina, który nie pozostaje obojętny pannie Smith.

Gdy okazuje się, że Elton w rzeczywistości jest zakochany w Emmie, panna Woodhouse zdaje sobie sprawę, że była zbyt skupiona na zeswataniu Harriet, by zauważyć zamiary pastora…

Opactwo Northanger

Rzecz dzieje się w Anglii w dawnych czasach, gdy rumieniły sie panny. Główną bohaterką jest Catherine Morland. Jej ojciec Richard był pastorem, a matka zajmowała się dziećmi i domem. Catherine mimo beztroskiego podejścia do nauki wyrosła na ładną, roztropną i rozsądną panienkę. Pewnego razu starsze, bezdzietne małżeństwo Allenów zaprasza Catherine do modnego uzdrowiska Bath….

Perswazje

Bohaterką tej powieści jest Anna Elliot - niezależna i szlachetna młoda panna, która w wieku dziewiętnastu lat ulega perswazjom najbliższych i wbrew sobie zrywa zaręczyny z kapitanem Wentworthem, ponieważ nie jest równy jej pozycją. Kiedy osiąga wiek dwudziestu siedmiu lat, stając się jak na owe czasy właściwie już starą panną, dochodzi do wniosku, że śmiało opowiedziałaby się za gorącym młodzieńczym uczuciem i optymistyczną wiarą w przyszłość. Zmuszona za młodu do rozwagi z wiekiem dojrzewa do romantyczności…

Maja Zielińska

Zobacz także:

Kultowe polskie komedie, które musisz zaliczyć! LISTA FILMÓW DO ODHACZENIA

Najlepszą zabawę zapewniają sprawdzone produkcje. Widziałaś je wszystkie?

Romantyczne powieści o miłości

Dla wszystkich wielbicielek czytania książek na ławce w parku.

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.04.2012 13:23
chyba będę jedyną tutaj jak na razie, chociaż nie zagorzałą, anty-fanką Austen. Na początek oczywiście zabrałam się za dumę i uprzedzenie, i o ile film mi się bardzo podobał, to książka była nużąca. Mało wciągająca, według mnie pisana bez emocji. Równie dobrze mogłaby pisać jak dla mnie: panna lampa zakochała się w wieszaku. No nie wiem jak to inaczej określić :) ale dla mnie niestety nic ciekawego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2012 21:11
Sanditon została dokończona przez pewną angielską pisarkę, która doskonale skopiowała styl Jane Austen. Jestem wielką fanką panny Austen, na mojej stronie znajdziecie więcej informacji o samej autorce, jak o życiu w czasach georgiańskich www.jane-austen.cba.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2012 19:34
Kocham filmy i ksiazki!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2012 16:08
Jane Austen napisała za mało powieści, żeby wybierać z nich te "najlepsze". A już tytułować tak artykuł omawiający je wszystkie. Omawiający z błędami pragnę dodać. Problem rodziny Bennet nie polegał na tym, że mięli problemy finansowe, ale na tym, że nie mieli syna, który by ten majątek dziedziczył. Po śmierci ojca całość przypadłaby dalekiemu krewnemu pana Benneta, a wdowa i córki pozostały tylko z niewielkim zabezpieczeniem. Dlatego pani Bennet była taka zdesperowana by wydać swoje córki za dobrze sytuowanych kawalerów. Straszny spojler przy Rozważnej i Romantycznej, ani słowa o pułkowniku Brandonie. A najstarsza panna Dashwood miała na imię ELINOR a nie ELEONORA. Przy Emmie słowem nie wspominacie o panie Knightley'u, można by pomyśleć, że głównym wątkiem romansowym będzie Emma/Pastor. I o co, na Bora Wszechlistnego, chodzi w zdaniu: "Rzecz dzieje się w Anglii w dawnych czasach, gdy rumieniły się panny." To teraz rumieniec już wśród panien nie występuje? Zniknął sam z siebie jak grypa hiszpanka, czy ktoś mu pomógł?
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2012 11:05
Powieści Jane Austen są naprawdę niesamowite. W sumie jedyne, przy których się zawsze wzruszam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo