Kultowe seriale lat 90-tych

Losy ich bohaterów śledziły miliony widzów z całego świata! Nie mogliśmy odejść od telewizorów!
Kultowe seriale lat 90-tych
26.02.2012

Beverly Hills, 90210

Amerykański przebój telewizyjny dla młodzieży. Jeden z telewizyjnych hitów dla nastolatków. Producentem serialu był Aaron Spelling, ojciec Tori, grającej jedną z głównych ról. Serial przedstawiał szkolne, a następnie uniwersyteckie i domowe perypetie bliźniąt Brendy i Brandona Walshów, którzy pewnego dnia musieli opuścić rodzinną Minnesotę i przeprowadzić się do Kalifornii, gdzie w Beverly Hills ojciec otrzymał nową pracę. Serial zyskał miano kultowego i niepowtarzalnego w swojej klasie.

Przyjaciele

Przyjaciele (Friends)

Amerykański serial komediowy o grupie przyjaciół mieszkających na Manhattanie, w Nowym Jorku, wyświetlany w latach 1994-2004. W Polsce serial emitowany był na antenie Canal+ (premiera), a później także w stacjach Polsat, TVN i TVN 7. Serial został wyświetlony w ponad 100 krajach. Ostatni odcinek w Stanach Zjednoczonych obejrzało 51,1 mln widzów. Podczas dziesięciu lat produkcji otrzymał 7 nagród Emmy, w tym dla najlepszego serialu komediowego, a także Złoty Glob, dwie nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych oraz 56 innych nagród i 152 nominacje.

Pełna chata

Pełna chata (Full House)

Amerykański telewizyjny serial komediowy, realizowany w latach 1987-1995. W ciągu tych ośmiu lat, powstały 192 odcinki. Polska premiera miała miejsce 27 czerwca 1992 roku w TVP 2. Serial przedstawia historię młodego wdowca, wychowującego trzy córki, który nie mogąc sobie ze wszystkim poradzić, prosi o pomoc szwagra oraz dawnego szkolnego przyjaciela. Najmłodszą dziewczynkę grały na zmianę bliźniaczki Olsen - Mary-Kate i Ashley.

dynastia

Dynastia

Sztandarowe dzieło telewizji amerykańskiej lat 80., saga rodu potentatów naftowych z Denver, Carringtonów, jest zakrojoną na 219 odcinków historią wzlotów i upadków pięknych i bogatych. Rozgrywające się w twardych realiach świata wielkiego biznesu, umiejscowione na dodatek wśród surowych krajobrazów Gór Skalistych, dramaty mają wpływ na skomplikowane perypetie uczuciowe bohaterów. W Polsce był szczególnie popularny w latach 90-tych, dlatego trafił do naszego zestawienia.

słoneczny patrol

Słoneczny patrol (Baywatch)

Amerykański serial przygodowy, realizowany w latach 1989-2001. W początkowej fazie cieszył się dużą popularnością, zwłaszcza w USA i Niemczech. Emitowany wielokrotnie także w Polsce, przez kilka różnych stacji telewizyjnych – po raz pierwszy latem 1994 roku. Serial opowiada o przygodach – prywatnych i zawodowych – grupy ratowników z Los Angeles. Zarówno w trakcie jego realizacji, jak i po jej zakończeniu, powstało kilka filmów telewizyjnych o przygodach kalifornijskich ratowników. Wielkim atutem serii był udział sexbomby Pameli Anderson.

seks w wielkim mieście

Seks w wielkim mieście (Sex And The City)

Serial dokonał prawdziwego przełomu w mówieniu o obyczajowości mieszkańców współczesnych metropolii. Osadzony w nowojorskich realiach, przedstawia miłosne i łóżkowe perypetie czterech pięknych i samodzielnych kobiet: felietonistki Carrie, agentki PR Samanthy, prawniczki Mirandy i marszanda Charlotte. Różniąc się temperamentem, wszystkie natrafiają na te same przeszkody, a łatwość z jaką znajdują partnerów seksualnych nie przekłada się na stabilność życia uczuciowego. Powszechnie doceniany w USA serial otrzymał wszystkie możliwe nagrody: Emmy, Złote Globy i nagrodę Gildii Aktorskiej dla zespołu aktorskiego. Sarah Jessica Parker, grająca Carrie, stała się nowym symbolem wyzwolonej kobiecości, a jej styl ubierania się (wykreowany przez topową stylistkę Patricię Field) znalazł tysiące naśladowczyń.

jezioro marzeń

Jezioro marzeń (Dawson's Creek)

Popularny serial obyczajowy dla młodzieży, stworzony przez Kevina Williamsona, zawdzięcza swój sukces realistycznemu ujęciu problemów wieku dojrzewania. Grupka przyjaciół mieszkających w prowincjonalnym Capeside przechodzi kolejne etapy dorastania. Dawson Leery jest marzycielskim chłopcem z dobrej rodziny, którego fascynacja filmami odwodzi od rzeczywistości. Joey Potter musi pokonać brak pewności siebie, skrywany pod maską ironicznej obserwatorki, zaś zesłana przez rodziców do babci Jen musi rozliczyć się z przeszłością i znaleźć równowagę. "Czarna owca" Pacey odkryje własne możliwości, a Jack pokona strach przed ostracyzmem z powodu swojej tożsamości seksualnej. W kolejnych odcinkach budowana jest psychologiczna wiarygodność bohaterów, której tło stanowią celne obserwacje dotyczące życia w małym miasteczku.

Z archiwum X

Z archiwum X (The X-Files)

Młoda instruktorka z Akademii FBI w Quantico, agentka Dana Scully, zostaje przydzielona do Archiwum X, specjalnego wydziału FBI, zajmującego się dziwnymi i trudnymi do wyjaśnienia w racjonalny sposób zjawiskami. Jej partner, Fox Mulder, który do tej pory był jedynym pracującym tam agentem, głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich. Jego głównym celem jest wyjaśnienie zaginięcia siostry, która - jak twierdzi - została uprowadzona przez kosmitów. Scully, początkowo sceptycznie nastawiona do wszelkich teorii Muldera, niebawem sama staje się świadkiem niewytłumaczalnych zjawisk...

ally mcbeal

Ally McBeal (Ally McBeal)

Prawniczka z Bostonu pracuje w kancelarii adwokackiej wraz ze swoimi przyjaciółmi. Prowadzą dość nietypowe sprawy. Wieczorami spędzają wspólnie czas w barze. Ally desperacko poszukuje swojej drugiej połowy, ma zwidy, wydaje majątek na psychoterapeutów, którzy sprawiają wrażenie takich, co sami potrzebują pomocy.

żar tropików

Żar tropików (Sweating Bullets)

Były policjant Nick zostaje wyrzucony z pracy. Przenosi się do małego miasteczka Key Mariah w stanie Floryda i tam zaczyna pracę jako prywatny detektyw. W swoim biurze zatrudnia Sylvie i razem tworzą silny zespół, który rozwiązuje kolejne zagadki. Czasem potrzebują pomocy lokalnego barmana Spidera i policjanta Rolliego.

Opracowały Maja Zielińska i Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Książki na dobranoc

Idealne do poczytania przed snem. A w naszym zestawieniu znajdzie się propozycja dla każdego!

ADELE i jej płyta 21 podbiły serca świata muzycznego. KTO JESZCZE TRIUMFOWAŁ?

Piosenkarka wygrała we wszystkich sześciu kategoriach, w których została nominowana. To fenomenalne osiągnięcie!

Komentarze (99)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2013 14:59
Bonanza, Dr Kilder, Scigany, Domek na prerii , Autostrada do nieba , Szogun, Ptaki ciernistych krzewów itp itp itp
odpowiedz
łuksz (Ocena: 5) 24.06.2013 12:51
renegat strażnik teksau
odpowiedz
ares (Ocena: 5) 11.04.2013 10:14
idooci jak moze nie byc herculesa i xeny i to podium zalosne
odpowiedz
Sweet:* (Ocena: 5) 05.01.2013 12:33
Czy boisz sie ciemności, Gęsia skórka, Asy z Klasy, Szkoła Przetrwania [Higher Ground] - z Haydenem Christensenem...Pełna Chata była the best! Dr.Quinn,Czynnik PSI, Niesamowite Historie - Spielberga,
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.09.2012 02:51
nie ma tez niebezpiecznych uiec,druzyny a,airwoolfa,
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo