Bestsellery książkowe 2011

Co w mijającym roku najchętniej czytali Polacy?
Bestsellery książkowe 2011
25.12.2011

„Siedem lat później” Emily Giffin

Niektórzy ludzie wierzą, że siedem to szczęśliwa liczba. Podobno charakter człowieka zmienia się co siedem lat, a wiele małżeństw rozpada się właśnie po siedmiu latach. Tessa i Nick Russo zakochali się od pierwszego wejrzenia. Teraz są już od siedmiu lat małżeństwem i mają dwoje dzieci. Kiedy w rocznicę ich ślubu romantyczną kolację przerywa telefon ze szpitala, żadne z nich nawet nie domyśla się, ile może się zmienić…

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stieg Larsson

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...

„Bezpieczna przystań” Nicholas Sparks

Kiedy w niewielkim miasteczku Southport na południu USA pojawia się tajemnicza młoda kobieta, mieszkańcy zadają sobie pytanie, co skłoniło ją do rozpoczęcia życia w tym odizolowanym miejscu. Piękna, ale zamknięta w sobie Katie, pracuje w lokalnej restauracji i wyraźnie unika nawiązywania nowych znajomości. Udaje się jej zachować dystans do momentu, w którym poznaje Alexa, właściciela sklepu i owdowiałego ojca dwójki dzieci. Wbrew sobie, Katie coraz bardziej angażuje się w życie rodziny. Ale nawet najczystsze uczucie nie odmieni jej przeszłości…

„Niemiecki bękart” Camilla Läckberg

Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera.

Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel.

Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

„Zwyczajny facet” Małgorzata Kalicińska

Bezrobotny Wiesiek dowiaduje się od swojego przyjaciela, że jest dla niego dobra praca, ale daleko poza domem. Przyjmuje ją z wątpliwościami i nadzieją, zresztą skorzystałby z każdej szansy, byle przerwać poniżający stan pałętania się po domu i bycia utrzymankiem własnej żony. Silne i prawdziwe męskie przyjaźnie pozwalają mu z humorem i dystansem przeżywać życiowe porażki i uwierzyć, że trzeba iść naprzód i poszukiwać sensu życia, nawet gdy wszystko jest przeciwko nam.

W jesiennych barwach Mazur oraz w zimowym krajobrazie Finlandii Wiesiek odnajduje nieznane mu dotąd znaczenie miłości - dojrzałej i mądrej - oraz kobietę, której tak długo szukał…

bestsellery 2012

„Łóżko” Janusz L. Wiśniewski

Czy wycieczka na Seszele pomoże Ance wyjść z depresji po odejściu ukochanego? Co połączyło pewną psycholożkę, jej narzeczonego i najbliższą przyjaciółkę? Jak pogodzić się ze stratą najbliższej osoby, gdy zbliża się samotna Wigilia? Poruszające historie, prawda o ludziach i nieprzewidywalnym życiu ukazana w siedmiu opowiadaniach - Łóżko, Ranking emocji, Narodziny, Test, O kłamstwie, Niewierność, Sen.

„Trucicielka” Eric-Emmanuel Schmitt

Książka jest zbiorem czterech wyjątkowych opowiadań. W pierwszym z nich pewna starsza kobieta podejrzewana jest o zamordowanie swych trzech mężów. Nikt nie zna prawdy i tylko jeden człowiek, będzie miał szansę ją usłyszeć. Zmieni ona jego życie, zabierając tak potrzebną jego duchowemu rozwojowi niewinność. W drugim opowiadaniu pewien marynarz dowiaduje się o śmierci córki. Nie wie tylko której. Przerażony uświadamia sobie, że nie wszystkie kocha równie mocno. Kolejne opisuje rywalizację dwóch młodych muzyków. Chęć wyrównania rachunków odkrywa mroczne kulisy życia ludzi, którzy mogli mieć wszystko, ale zmarnowali swój dar. Ostatnie opowiadanie opisuje wzruszającą miłość za kulisami pałacu prezydenckiego. W pustych ścianach wytwornej rezydencji toczy się dramat samotnej, umierającej kobiety.

„W naszym domu” Jodi Picoult

Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół Aspergera, czyli łagodną postać autyzmu. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać swoich myśli i uczuć. Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalny, inteligentny i elokwentny chłopak, jednak każde odstępstwo od codziennej rutyny, każda zmiana w ustalonym porządku dnia może wytrącić go z równowagi. Nieważne, czy chodzi o zbyt jasne światło, dotyk obcej osoby, szelest zgniatanego papieru, pomarańczowy kolor, czy nieodpowiednią konsystencję płatków śniadaniowych z mlekiem – Jacob potrafi wpaść w furię z byle powodu. Ma też, jak wielu młodych ludzi z zespołem Aspergera, obsesyjne zamiłowanie do jednej, specjalistycznej dziedziny – w jego przypadku jest to analiza kryminalistyczna. Chłopak pojawia się w miejscach, gdzie policja prowadzi śledztwo, instruuje detektywów, co należy robić… a do tego najczęściej ma rację.

Gdy policja znajduje zwłoki jego prywatnej instruktorki umiejętności społecznych, Jacob sam staje się obiektem zainteresowania detektywów. Wszystkie charakterystyczne cechy zespołu Aspergera: unikanie kontaktu wzrokowego, impulsywność, dystans fizyczny, w oczach policjantów mogą być równoznaczne z przyznaniem się do winy. Jacob niespodziewanie zostaje oskarżony o morderstwo.

„Trans” Manuela Gretkowska

Małżeństwo młodej emigrantki w Paryżu okazuje się dramatyczną porażką. Po rozstaniu z mężem poznaje słynnego reżysera Laskiego, od lat mieszkającego i tworzącego we Francji. Miłość do starszego artysty to wyrafinowana sado-masochostyczna gra. Intrygująca, napisana ostrym językiem powieść "z kluczem" o miłosnym "transie", seksie, narkotykach, niemocy twórczej i toksycznym uzależnieniu.

„Czarna, bezgwiezdna noc” Stephen King

Książka jest zbiorem czterech niezwykle mrocznych, fascynujących opowieści, połączonych tematem kary. "Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy..." napisał Wilfred Leland James bohater pierwszego mrocznego opowiadania, zatytułowanego '1922'. Dla Jamesa ów obcy budzi się gdy jego żona Arlette proponuje sprzedanie rodzinnego domu i wyjazd do Omaha wprawiając w ruch makabryczną spiralę morderstwa i szaleństwa.

W Big Driver tajemnicza pisarka o imieniu Tess spotyka nieznajomego podczas długiej drogi do Massachusetts kiedy jedzie skrótem do domu ze spotkania klubu książki. Zgwałcona i porzucona na śmierć Tess obmyśla zemstę, która postawi ją twarzą w twarz z kolejnym obcym: tym wewnątrz niej samej.

Fair Extension, najkrótsza z opowieści jest prawdopodobnie najbardziej nieprzyjemną i najzabawniejszą ze wszystkich. Zawarcie paktu z diabłem nie tylko ratuje Harry'ego Streetera od raka, ale też bogato wynagradza za życie pełne urazy.

Ostatnia historia dotyczy Darcy Anderson, która po wyjeździe męża w kolejną podróż służbową, udaje się do garażu, szukając baterii. Potyka się o pudełko pod stołem i odkrywa obcego wewnątrz swojego męża. To przerażające odkrycie oddane z jeżącą włosy intensywnością, definitywnie zakończy dobre małżeństwo…

Opracowała Maja Zielińska

Tekst powstał na podstawie rankingów Gazety Wyborczej oraz Rzeczpospolitej

Zobacz także:

Kontrowersyjne filmy na celowniku: Kościół, sadomasochizm, rząd & terroryści

Każdy z nich wstrząsnął opinią publiczną.

10 filmów w stylistyce lat 60-tych (Samotny mężczyzna, Uwikłani, Hairspray & inne)

Poczuj niezwykły klimat tamtych lat.

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2012 19:45
żal mi was : co pije krowa ? ;d
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2011 18:54
polecam pawilon kwiatu brzoskwini.. swietna i romantyczna pelna przygod opowiesc o prawdziwym zyciu geisz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.12.2011 18:03
"OŁÓwek" polecam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.12.2011 10:09
Dlaczego nie opublikowaliście tego przed świętami? Miałabym mniejszy problem z szukaniem dobrej książki na prezent..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.12.2011 02:07
„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stieg Larsson - jestem w połowie i nie mogę się oderwać, świetna!!!
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo