Kontrowersyjne filmy na celowniku: Kościół, sadomasochizm, rząd & terroryści

Każdy z nich wstrząsnął opinią publiczną.
Kontrowersyjne filmy na celowniku: Kościół, sadomasochizm, rząd & terroryści
Anioły i demony (Angels & Demons), Ron Howard
04.12.2011

Mechaniczna pomarańcza (Clockwork Orange), Stanley Kubrick

W odległej przyszłości gang nastolatków wyrusza co noc, aby kraść i bić pozbawionych jakiejkolwiek ochrony ludzi. Kiedy jeden z chłopców próbuje wszcząć bunt, reszta wyrzuca go i pozostawia policji. W więzieniu chłopak przechodzi specjalną terapię, po której nienawidzi przemocy. Jednak gang o nim pamięta.

Ostatnie kuszenie Chrystusa (Last Temptation of Christ), Martin Scorsese

Cieśla Jezus z Nazaretu, kuszony przez demony, postanawia się dowiedzieć, co przeznaczył dla niego Bóg. Kiedy przeznaczenie ma się już wypełnić, Jezus staje przed największą pokusą: zostaniem na Ziemi i byciem po prostu normalnym człowiekiem.

Anioły i demony (Angels & Demons), Ron Howard

Profesora uniwersytetu Harvarda Rober Langdon (Tom Hanks) trafia na trop wielowiekowego bractwa znanego pod nazwą Iluminaci – najbardziej wpływowej organizacji podziemnej w historii ludzkości - którego odwiecznym wrogiem jest Kościół Katolicki. Zegar na ustawionej przez Iluminatów bombie zaczyna już tykać. Mając na to niezbite dowody i chcąc zapobiec katastrofie Langdon udaje się do Rzymu, gdzie zagadkę pomaga mu rozwiązać Vittoria Vetra, piękna i tajemnicza włoska badaczka pracująca dla instytutu CERN.

Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain), Ang Lee

Osadzony w pięknych krajobrazach Ameryki film, opowiada historię dwóch młodych mężczyzn, których od pierwszego spotkania łączy nierozerwalna więź, dowodząca wiecznej siły miłości. Ennis Del Mar i Jack Twist poznają się w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Świat podlega stałym zmianom, ale ich codzienność wypełnia monotonia. Wszystko w ich życiu zostało już z góry ustalone - mają znaleźć stałe zajęcie, ożenić się i założyć rodzinę. Obu prześladuje jednak pragnienie czegoś, co trudno im nawet określić…

Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain), Ang Lee

Ostatnie tango w Paryżu (Ultimo tango a Parigi), Bernardo Bertolucci

Bohaterowie filmu, starzejący się Amerykanin (Marlon Brando) i młodziutka Francuzka (debiutująca na ekranie Maria Schneider), spotykają się przypadkowo w pustym mieszkaniu w Paryżu. I nic o sobie nie wiedząc, decydują się na sadomasochistyczny związek seksualny, który staje się dla nich przekraczaniem kolejnych barier.

Pianistka, Michael Haneke

Film przedstawia historię Eriki Kohut (Isabelle Huppert), czterdziestoletniej nauczycielki gry na fortepianie w wiedeńskim konserwatorium. Mieszkająca ze swoją nadopiekuńczą matką bohaterka ma poważne problemy ze swoją seksualnością: odwiedza kina porno, peep-show, uprawia voyeuryzm. Gdy jeden ze studentów (Benoît Magimel) próbuje ją uwieść, zgadza się, ale pod warunkiem przyjęcia jej reguł gry. Ich związek kończy się, gdy Erika ujawnia swoje masochistyczne skłonności.

Życie jest piękne, Robert Benigni

Komedia, której głównym tematem jest... holocaust. Błaznowaty wieśniak przybywa do dużego miasta w Toskanii, zakłada rodzinę. Wybucha wojna, wkraczają Niemcy, wieśniak, jako pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z najbliższą rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych.

Fahrenheit 9/11, Michael Moore

Dokument zdobywcy Oskara Micheala Moore'a ukazuje kontrowersyjne fakty i teorie dotyczące relacji między rządem USA i organizacjami terrorystycznymi. Moore stara sie wyszukiwać wszystko to, o czym media niechętnie wspominają, bądź nie wspominają w ogóle. Podstawową kwestią jest wyjaśnienie przyczyn agresji skierowanej przeciwko Ameryce, tego jak administracja G.W. Busha przyczyniła się do wydarzeń z 11 września, a także ukazanie wszelkich układów i powiązań tego rządu z Osamą bin Ladenem.

Jakie filmy dorzucilibyście jeszcze do tego zestawienia?

Poleca Kinga Walczak

Zobacz także:

10 filmów w stylistyce lat 60-tych (Samotny mężczyzna, Uwikłani, Hairspray & inne)

Poczuj niezwykły klimat tamtych lat.

Książki polskich celebrytów (m.in. Rusin, Cichopek, Jabłczyńskiej) KTOŚ TO CZYTA?

Pisać każdy może, trochę lepiej, trochę gorzej.

Polecane wideo

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2011 00:45
"serbski film"- to jest mocne ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2011 12:38
chcecie kontrowersje? obejrzyjcie ''Salo - 120 dni Sodomy'', a nie pożałujecie. to film naprawdę dla ludzi o mocnych nerwach.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 04.12.2011 21:50
"Requim for a dream"
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 04.12.2011 21:02
www.fashionand-men.blogspot.com INSPIRACJE DLA MĘŻCZYZN :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.12.2011 18:50
Tajemnica B.M. najpiękniejszy film o najprawdziwszej trudnej miłości, której nie pokona nawet śmierć, żadne waśnie. Zarówno film, jak i opowiadanie, które zachowane jest w chłodnej, zdystansowanej tonacji wywołuje łzy za każdym choćby wspomnieniem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie