10 filmów w stylistyce lat 60-tych (Samotny mężczyzna, Uwikłani, Hairspray & inne)

Poczuj niezwykły klimat tamtych lat.
10 filmów w stylistyce lat 60-tych (Samotny mężczyzna, Uwikłani, Hairspray & inne)
27.11.2011

Współczesna technika filmowa, stylistyka charakterystyczna dla lat 60-tych oraz ponadczasowa tematyka, zakotwiczona w podlegającym przemianom ówczesnym świecie, to gwarancja wyjątkowych wrażeń estetycznych, o jakie trudno w dobie nieustannej walki niskobudżetowych produkcji kina niezależnego z finansowanymi przez wielkie wytwórnie kasowymi gniotami.

Przedstawiamy najlepsze współczesne filmy, których akcja rozgrywa się za czasów królowania The Beatles, Jackie Kennedy i Twiggy. Zapraszamy w filmową podróż po „szalonych latach 60-tych”!

Tajemnica Brokeback Mountain

Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain), Ang Lee

Osadzony w pięknych krajobrazach Ameryki film, opowiada historię dwóch młodych mężczyzn, których od pierwszego spotkania łączy nierozerwalna więź, dowodząca wiecznej siły miłości. Ennis Del Mar i Jack Twist poznają się w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Świat podlega stałym zmianom, ale ich codzienność wypełnia monotonia. Wszystko w ich życiu zostało już z góry ustalone - mają znaleźć stałe zajęcie, ożenić się i założyć rodzinę. Obu prześladuje jednak pragnienie czegoś, co trudno im nawet określić…

Śniadanie na Plutonie

Śniadanie na Plutonie (Breakfast on Pluto), Neil Jordan

Film opowiada historię Patricka Bradena - sympatycznego, zabawnego, młodego transwestyty. Porzucony przez matkę w małej irlandzkiej mieścinie, Patrick od bardzo wczesnego wieku zdawał sobie sprawę, że urodził się w niewłaściwym ciele. Codziennie musi znosić uwagi dość nieprzychylnego społeczeństwa, jednak dzięki własnemu sprytowi i urokowi osobistemu potrafi sobie poradzić w tych niesprzyjających warunkach. Kierując się pragnieniem odnalezienia matki, przeprowadza się do Londynu. Na miejscu przeżywa wiele zabawnych i wzruszających przygód prowadzących go ku szczęściu i miłości, o której zawsze marzył.

Good Night and Good Luck

Good Night and Good Luck, George Clooney

Film przedstawia historię dziennikarza telewizji CBS - Edwarda R. Murrowa, który prowadził w tamtych czasach popularny program telewizyjny "See it Now". Wraz z zespołem stacji ujawnił historię pilota Milo Rudolovicha, który został wydalony ze służby w Amerykańskich Rezerwach Sił Powietrznych z powodu rzekomego "zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju". W rzeczywistości powodem była odmowa oskarżenia jego ojca i siostry o sympatyzowanie z komunistami. Ten kontrowersyjny epizod pogłębił tylko konflikt między Murowem, a senatorem McCarthym – konflikt, który w kolejnym programie stał się głównym tematem.

savage grace

Uwikłani (Savage Grace), Tom Kalin

Skandalizująca historia bogatej rodziny Baekeland, w której wyrafinowana estetyka przenika się z niszczącą siłą obsesji, elegancja zderza się z przemocą. Film, który powstał na podstawie powieści Natalie Robinson i Stevena M. L. Aronsona pokazuje prawdziwą, choć niezwykłą, historię Barbary Daly (Julianne Moore). Wżeniła się ona w klasę wyższą, poślubiając dziedzica fortuny twórców bakelitu, Brooksa Baekelanda. Piękna i charyzmatyczna kobieta zupełnie nie pasowała do powściągliwego męża, a narodziny ich jedynego potomka, Tony'ego, zachwiały jeszcze bardziej podstawami niestabilnego i burzliwego małżeństwa.

a single man

Samotny mężczyzna (A single man), Tom Ford

Jeden dzień – być może najważniejszy – z życia Georga Falconera (Colin Firth), profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się z tym, że właśnie stracił swoją wielką miłość. Tego dnia pozornie nieistotne spotkania i czas spędzony z dawną ukochaną (Julianne Moore), otworzą przed nim niespodziewanie szanse na nowe uczucie... Porażający zmysłowym pięknem debiut Toma Forda, słynnego kreatora mody, który pracował m.in. dla firm Gucci i Yves Saint-Laurent. W roli głównej Colin Firth, który stworzył kreację życia, wyróżnioną m.in. nagrodą na festiwalu w Wenecji i nominacją do Oscara. Główną żeńską rolę zagrała 4-krotnie nominowana do Oscara Julianne Moore.

hairspray

Lakier do włosów (Hairspray), Adam Shankma

Puszysta nastolatka Tracy Turnblad (Nikki Blonsky) wierzy, że jej przeznaczeniem jest tańczyć boogie. Dziewczyna marzy o występie w znanym telewizyjnym widowisku. Autor show, przypadkiem obecny na szkolnej potańcówce, zachwyca się popisami Tracy i zaprasza ją do występu w programie. Nastolatka szybko zdobywa sympatię widzów, pozostawiając w cieniu dotychczasową gwiazdę widowiska, Amber von Tussle (Brittany Snow). Podstępna Amber nie zamierza jednak składać broni i postanawia wyeliminować rywalkę. Lecz jej spisek wywołuje tylko wielki chaos.

revolutionary road

Droga do szczęścia (Revolutionary Road), Sam Mendes

Film zrealizowany na podstawie książki Richarda Yatesa. April i Frank Wheeler to młode małżeństwo mieszkające z dwójką dzieci na przedmieściach Connecticut w połowie lat 50-tych. Oboje skutecznie maskują frustrację spowodowaną niemożnością spełnienia się zarówno w związku, jak i karierze zawodowej. Frank ugrzązł w dobrze płatnej, ale nudnej pracy biurowej. Gospodyni domowa, April, ciągle opłakuje stojącą kiedyś przed nią szansę na zrobienie kariery aktorskiej. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie będą w stanie rozwijać swoją wrażliwość artystyczną wolni od konsumpcyjnych wymagań kapitalistycznej Ameryki.

Poważny człowiek

Poważny człowiek (A serious man), Joel Coen, Ethan Coen

Judith i Larry przeżyli w małżeństwie dwadzieścia szczęśliwych lat. W każdym razie tak wydawało się Larry'emu. Gdy pewnego dnia Judith zażądała rozwodu, zaskoczony mąż mógł powiedzieć tylko jedno: "Ja przecież nic nie zrobiłem". Mimo wszystko Larry postanowił podjąć poważne kroki aby ratować swoje małżeństwo. Niestety okazuje się, że im bardziej się stara, tym bardziej los mu nie sprzyja. Gdy załamany Larry przypadkowo odkrywa opalającą się topless sąsiadkę, posiadaczkę niebieskich oczu, czerwonego forda mustanga i... marihuany, jego życie zacznie nabierać kolorów. W każdym razie tak mu się wydaje.

 

Uśmiech Mony Lizy

Uśmiech Mony Lizy (Mona Lisa smile), Mike Newell

Katherine Watson wyjeżdża z Kalifornii, aby w Nowej Anglii w Wellesley College nauczać historii sztuki. Katherine oczekuje, że jej studentki, najlepsze w całym kraju, wykorzystają możliwości, jakie zostały im dane w trudnych powojennych czasach. Wkrótce po przyjeździe, Katherine odkrywa, że środowisko w prestiżowej instytucji opanowane jest przez konformistów. Wg jednej z nauczycielek, Nancy Abbey pierścionek zaręczynowy na palcu młodej kobiety dużo więcej znaczy niż dobre wykształcenie. Kiedy Katherine zachęca swoje studentki do niezależnego myślenia, odczuwa niechęć konserwatywnych kręgów, w tym jednej ze swoich uczennic.

W świecie, który zdecydował za kobiety jak żyć, Katherine uczy je niezależnego myślenia. Poprzez próby swoich studentek pragnących odnaleźć swoją drogę w życiu, także Katherine odkrywa nowe elementy we własnej egzystencji.

szare ogrody

Szare ogrody (Grey Gardens), Michael Sucsy

"Duża Edie" i "Mała Edie" Bouvier Beale to dwie czarujące ekscentryczki, które należą do rodziny Jacqueline Kennedy Onassis - mieszkanki chylącej się ku upadkowi rezydencji w Hamptons. Kiedy ich bogactwo oraz kontakty z zewnętrznym światem zaczynają się kurczyć, a ludzie z międzynarodowych brukowców robią nalot na ich dom, Jackie postanawia ocalić swoje krewne. Czy łącząca kobiety niepowtarzalna i niezniszczalna więź wystarczy, aby udało im się stawić czoła panującym powszechnie regułom i opinii społecznej?

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.02.2012 16:43
Mogłyby się tu jeszcze znaleźć takie filmy jak: "Przerwana lekcja muzyki", "Radio na fali", "Backbeat", "Dreamgirls", "We'll take the Manhattan", "Zdobyć Woodstock", "Stoned", "1969", "Mama jest u fryzjera", "Marzyciele", oraz wspomniane niżej "Była sobie dziewczyna" i "Across the universe"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.01.2012 19:30
Polecam "Służące". Świetne aktorstwo, ciekawa historia. Porusza i zapada w pamięć. Niezła lekcja tolerancji bez irytującego dydaktyzmu. No i ciekawy portret jakże odległych mentalnie czasów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.01.2012 19:27
Obejrzałam Szare ogrody i odradzam. Przygnębiający film o przegranym życiu na własne życzenie. W dodatku w zasadzie nic się w nim nie dzieje. Chyba może jedynie służyć ku przestrodze. Rozczarowujący.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.11.2011 19:38
"Absolwent", "Beksa". :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2011 22:08
W skład wymienionych filmów powinny wchodzić jeszcze te Beatlesów , którzy królowali w tych czasach .
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo