Najbardziej nostalgiczne filmy wszech czasów - melancholijne wyciskacze łez

Sześć kultowych filmów dla poszukiwaczek ciężkich emocji.
Najbardziej nostalgiczne filmy wszech czasów - melancholijne wyciskacze łez
11.09.2011

„Słodki listopad” Pat O'Connor

Wysoko ceniony, bez reszty oddany swej pracy specjalista od reklamy Nelson Moss pędzi przez życie jak błyskawica i nie wyobraża sobie, że może być inaczej. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności spotyka na swej drodze piękną i ekscentryczną Sarę Deever, która postanawia go uwieść. Nelson nie wie, że Sara zmienia mężczyzn jak rękawiczki - każdego miesiąca dzieli swe serce i mieszkanie z innym. Kobieta przydziela Nelsonowi listopad. Oboje nie wiedzą, jak bardzo zmieni się ich życie przez te 30 dni…

„Requiem dla snu” Darren Aronofsky

Wstrząsająca opowieść o czwórce bohaterów z Brooklynu, którzy w pogoni za realizacją swoich marzeń odbywają podróż w głąb piekła uzależnień. Ucieczka od rzeczywistości kończy się dla rozprowadzającego narkotyki Harry'ego, jego uzależnionej od pigułek na odchudzanie matki, oraz ukochanej dziewczyny i najlepszego przyjaciela - tragedią. Każdy z nich, nie mogąc sobie poradzić z chaosem otaczającego ich współczesnego świata, popada w uzależnienie od narkotyków, słodyczy, czy telewizji. "Requiem dla snu" to hipnotyczna opowieść o tęsknocie za miłością oraz codziennym życiu w iluzji.

„Cast Away - poza światem” Robert Zemeckis

Służbowy samolot, którym leci Noland, ulega wypadkowi na Południowym Pacyfiku. Mężczyzna jest jedyną osobą, która przeżywa katastrofę. Okoliczności zmuszają go do życia na bezludnej wyspie. Po trzech latach samotności Noland zostaje odnaleziony. Powraca do cywilizacji, w której musi się ponownie odnaleźć, tylko czy ktokolwiek jeszcze tam na niego czeka?

słodki listopad

„Pianista” Roman Polański

Film jest opowieścią o życiu Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty i kompozytora. Historia rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian.

„Tańcząc w ciemnościach” Lars von Trier

Selma pochodzi z Europy Wschodniej. Do Stanów przyjechała, żeby zarobić pieniądze na operację swojego syna Gene'a, który traci wzrok. Ciężko pracuje i oszczędza każdy grosz, ale dziedziczna wada wkrótce to właśnie ją pozbawia możliwości widzenia. Jednak Selma nie załamuje się. Posiada bowiem pewien sekret, który pozwala jej przetrwać. Gdy wydarzenia zaczynają ją przerastać, w wyobraźni przenosi się do świata musicalu. Radość, której skąpi jej życie, jest tam, w marzeniach, dzięki nim łatwiej jej znosić życie... które tak kocha.

„Porozmawiaj z nią” Pedro Almodóvar

Historia przyjaźni dwóch mężczyzn, którzy poznają się w niezwykłych okolicznościach. Jest to film o radości opowiadania historii, które są najlepszą bronią w walce z samotnością, rozpaczą i szaleństwem.

Poleca Maja Zielińska

Zobacz także:

The best of WOODY ALLEN: 5 filmów, które trzeba obejrzeć!

Daj się porwać w niezwykłą podróż po filmach jednego z najbardziej oryginalnych światowych reżyserów, którego ostatnie dzieło właśnie weszło do kin.

Literatura w spódnicy, czyli najlepsze książki o kobietach – TOP 8

Morderczyni, ofiara, singielka, kochanka – kobiety przybierają w literaturze naprawdę różne oblicza!

Komentarze (116)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2012 14:04
Pianista, piękny film, zrobił na mnie ogromne wrażenie , myślę że ten film najbardziej oddał sytuację II wojny światowej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2011 13:20
dodałabym jeszcze 'nostalgia anioła'... płakałam jak dziecko.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 13:29
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2011 15:04
Lato świetlików
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2011 21:50
Kwiaty na poddaszu: zdecydowanie mój faworyt, Forest Gump też jest godzien miana wyciskacza łez
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo