Literatura w spódnicy, czyli najlepsze książki o kobietach – TOP 8

Morderczyni, ofiara, singielka, kochanka – kobiety przybierają w literaturze naprawdę różne oblicza!
Literatura w spódnicy, czyli najlepsze książki o kobietach – TOP 8
04.09.2011

Kobieta na zakręcie: „Ono” Dorota Terakowska

Dziewiętnastoletnia Ewa, mieszkanka małego polskiego miasteczka, pozbawiona zainteresowań i jakichkolwiek większych ambicji, staje nagle przed bardzo poważnym problemem życiowym – zachodzi w ciążę. Dziewczyna mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południu Polski, o miłości, która odmieni jej los. Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają się z brutalną rzeczywistością. Staje przed wyborem. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej. Zaczyna patrzeć na wszystko, co ją otacza, oczami dziecka, które ma przyjść na świat. Próbuje mu ten świat objaśnić, a zarazem usprawiedliwić. I Ewa, i Ono muszą podjąć decyzję, czy ten świat wart jest wysiłku narodzin.

Kobieta lekkich obyczajów: „Jedenaście minut” Paulo Coelho

Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką.

Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość. Jedenaście minut to współczesna bajka dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. Jedenaście minut to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak załamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia.

Zagubiona we współczesnym świecie: „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding

Historia opowiadana jest z punktu widzenia Bridget Jones – trzydziestoletniej, samotnej kobiety. Bridget przelewa na strony dziennika całą swoją frustrację związaną z nadwagą, uciążliwą matką i przerażającą wizją spędzenia reszty życia w samotności. Przed skrajną rozpaczą powstrzymują ją przyjaciele – feministka Sharon, tkwiąca w toksycznym związku Jude i homoseksualista Tom. Nowy Rok zaczyna się zwyczajnie: Bridget jedzie na indyka curry do znajomych rodziców, a matka próbuje wyswatać ją z niejakim Markiem Darcy. Pierwsze zmiany pojawiają się wraz z powrotem Bridget do pracy. Oto sam Daniel Cleaver, szef Bridget, zaczyna z nią flirtować…

Tajemnicza morderczyni: "Całun dla pielęgniarki" P.D. James

W szkole dla pielęgniarek, w tajemniczych okolicznościach giną dwie studentki. Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu musi znaleźć, działającego z chirurgiczną precyzją, zabójcę. Jego śledztwo prowadzi nas w mroczny świat kłamstwa, głęboko skrywanych tajemnic, tłumionej seksualności i… szantażu.

literatura kobieca

Zwariowana singielka: „Ostrożnie z marzeniami” Alexandra Potter

Rudowłosa Heather - londyńska fotografka - nie dość, że jako trzydziestolatka jedyne śluby jakie zna to te, które uwiecznia na kliszy, to jeszcze zabójczo przystojny sąsiad nie zwraca na nią uwagi, a na wolne miejsce parkingowe zawsze trafia kto inny. I nagle, z dnia na dzień, życie Heather zmienia się całkowicie za sprawą pewnej zielonookiej cyganki i... niewielkiej gałązki wrzosu. Tylko co wtedy, gdy ten wymarzony nie okazuje się być tym jedynym?

Kobieta-ofiara: „Niewolnica” Grażyna Majcher , Mende Nazer

W 1994 roku Mende Nazer miała zaledwie 12 lat. Do jej wioski położonej z nubijskim rejonie Sudanu wdarł się oddział uzbrojonych mudżahedinów. Porwana, brutalnie zgwałcona i następnie sprzedana arabskiej rodzinie mieszkającej w stolicy państwa, Chartumie, następnych 8 lat życia spędziła jako niewolnica. Straciła kontakt ze światem zewnętrznym, była nieustannie bita i poniżana. Trzy lata temu, towarzysząc swoim właścicielom, wyjechała do Londynu i zamieszkała w rezydencji saudyjskiego dyplomaty, udało się jej jednak zbiec i wystąpiła w Wielkiej Brytanii o azyl. Korzystając z pomocy angielskiego dziennikarza Damiena Lewisa spisała swoje losy.

Kobieta-karierowiczka: „Diabeł ubiera się u Prady” Lauren Weisberger

Andrea Sachs, dziewczyna z małego miasteczka, poszukuje w Nowym Jorku pracy w branży dziennikarskiej. Nieoczekiwanie zdobywa posadę asystentki u Mirandy Priestly, wpływowej redaktor naczelnej miesięcznika Runway. Szybko przekonuje się, że Miranda to klasyczny szef "z piekła rodem"...

Swoich pracowników traktuje jak służących, wymaga całkowitej dyspozycyjności, nie uznaje sprzeciwu. Presja, by być pięknym i szczupłym, nosić stroje od Prady, Versace'a i Armaniego, wyglądać jak zawodowa modelka, jest ogromna, brakuje natomiast zwykłej życzliwości. Za nieodpowiednie szpilki można wylecieć z pracy.

Andrea żyje w straszliwym stresie, wiedząc, że jeśli przetrwa rok, zostanie zaprotegowana do pracy w dowolnie wybranej gazecie.

Nieprzytomnie zakochana: „List w butelce” Nicholas Sparks

Wyrzucona za burtę butelka, zdana na kaprys losu, mogła trafić w najodleglejszy zakątek świata. Zamiast tego, po niecałym miesiącu podróży, wypłynęła na plaży nad zatoką Cape Cod, gdzie znalazła ją spędzająca nadmorskie wakacje Theresa Osborne, dziennikarka z Bostonu, samotnie wychowująca dwunastoletniego syna. W środku był list miłosny napisany do zmarłej żony i zaczynający się od słów: "Moja najdroższa Catherine, tęsknię za Tobą, ukochana, tak jak zawsze, ale dzisiaj było mi bardzo ciężko, bo ocean śpiewał o naszym wspólnym życiu." Zaintrygowana i przejęta do głębi historią pary kochanków Theresa rozpoczyna poszukiwania człowieka, który potrafił tak mocno i wiernie kochać. Kim był mężczyzna? Gdzie się teraz znajduje? Czy jej spotkanie z tajemniczym Garrettem zaowocuje wielką miłością?

Poleca Maja Zielińska

Zobacz także:

The best of WOODY ALLEN: 5 filmów, które trzeba obejrzeć!

Daj się porwać w niezwykłą podróż po filmach jednego z najbardziej oryginalnych światowych reżyserów, którego ostatnie dzieło właśnie weszło do kin.

WOJCIECH KUCZOK: 5 najlepszych książek polskiego skandalisty

Pisarz nie boi się trudnych tematów. W swoich utworach opisuje przede wszystkim historie rodzinnego piekła, a także ciemną stronę współczesnego świata.

Komentarze (22)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2016 11:30
jedną z lepszych książek, jaką miałam okazję czytać ostatnio jest Za drzwiami pałacu Cay Garcia. Opowiada o życiu saudyjskiej księżniczki, ale takim prawdziwym, jakim naprawdę jest, a nie jakie mamy o nim wyobrażenie. moim zdaniem warto ją przeczytać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2011 21:05
Jedenaście minut - najlepsza książka 'geniusza' Coelho, reszta do dupci ;dd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2011 00:28
Jak dla mnie najlepsza książka (w sumie książkami bo aż 3 tomy...) to"Przeminęło z Wiatrem"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2011 23:53
Kwiat Pustyni zdecydowanie:*:*
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2011 22:40
Biała Masajka! Przeczytałam jednym tchem, śmiało mogę wszystkim polecić tę książkę oraz dalsze losy białej masajki :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo