WOJCIECH KUCZOK: 5 najlepszych książek polskiego skandalisty

Pisarz nie boi się trudnych tematów. W swoich utworach opisuje przede wszystkim historie rodzinnego piekła, a także ciemną stronę współczesnego świata.
WOJCIECH KUCZOK: 5 najlepszych książek polskiego skandalisty
21.08.2011

Gnój

Akcja toczy się w jednym z wielu miasteczek Śląska, w czasach PRL-u. Głównym bohaterem jest Mały K. i jego rodzina. Dzieciństwo bohatera upływa pod znakiem kłótni, wyzwisk, przemocy oraz ciągłego strachu. Chłopiec, pozbawiony miłości i poczucia bezpieczeństwa, marzy o tym, by wybuchła wojna, ponieważ wtedy mógłby bezkarnie zastrzelić ojca.

Strach nie opuszcza go także w innych miejscach - szkoła, droga do niej, sanatorium - wszędzie kryją się niebezpieczeństwa…

Senność

Powieść Wojciecha Kuczoka to historia trzech mężczyzn. Adam jest młodym lekarzem szukającym partnera, który zaspokoi jego potrzebę miłości. Robert to pisarz, który ma kryzys i wyczekuje powrotu sił twórczych. Natomiast Pan Mąż, trzeci z bohaterów, jest dyrektorem banku i mężem swojej żony, gwiazdy teatralnej, z którą bardzo chciałby mieć syna. Codzienne życie każdego z nich naznaczone jest niespełnieniem. Żaden nie ma dość siły, aby osiągnąć to, czego pragnie. Zbieg okoliczności sprawia, że ich powikłane losy splatają się. I to wytrąca ich z letargu.

Widmokrąg

Książka opisuje zmagania miłosne bohaterów: samotnej staruszki stojącej nad grobem męża, młodego biznesmena, który odkrywa swój homoerotyzm, czy chłopca zakochanego w góralce. Przypadek każdego z nich jest osobnym stadium psychologicznym.

Realistyczne historie przeobrażają się jednak w pewnym momencie w opowieści niesamowite. Duchy i niedźwiedziołaki stają się więc bytami uprawnionymi na równi ze zwykłymi ludźmi. Powiada się, że człowiek pochłonięty kochaniem traci kontakt z rzeczywistością; Widmokrąg pokazuje, co się dzieje, kiedy to rzeczywistość traci kontakt z człowiekiem…

kuczok

Opowieści przebrane

W zebranych w tym tomie opowiadaniach pojawiają się motywy oraz tematy, którym autor pozostaje wierny do dziś: rzeczywistość stopniowo ustępuje miejsca fantasmagorii, miłość splata się ze śmiercią, bohaterowie popadają w niewolę przeżyć z dzieciństwa. Postacie pojawiające się w książce są z pozoru całkowicie różne, ale jednym głosem opowiadają o naszych głęboko skrywanych lękach oraz o płynnej granicy między pamięcią i wyobraźnią.

Spiski. Przygody tatrzańskie

Lato 1982, stan wojenny w pełni i „polski" mundial w Hiszpanii za pasem. Dziesięcioletni chłopak jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Próbuje zarazić rówieśników pasją futbolową, obserwując alkoholowe spotkania, które z miejscowymi rozgrywa jego ojciec. Podczas kolejnego wyjazdu, wybiera się z gazdą na grzyby i w tatrzańskiej mgle odkrywa świat pogańskiej erotyki. Parę lat później pośredniczy w miłosnej korespondencji pięknej góralskiej pary, Feli i Józusia, i staje się świadkiem wielkiej obławy górali na zakochanego w Feli niedźwiedzia. W końcu wyrusza w Tatry jako dorosły człowiek, po raz ostatni z rodzicami. Chce pomóc ojcu w odzyskaniu utraconej radości życia, a skutki tej kuracji przejdą jego najśmielsze oczekiwania.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Literatura science fiction: Te powieści spodobają się poszukiwaczkom książkowych wrażeń!

Pociągają Cię fantastyczne wizje dalekiej przyszłości i nadzwyczajne obrazy cyberprzestrzeni? To książki właśnie dla Ciebie!

Książki idealne na sierpniowe wieczory – TOP 8

Lektura na czas wakacji powinna być nie tylko lekka i przyjemna, ale przede wszystkim porywająca. Oto nasze propozycje!

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2011 10:47
"Gnój" wybrałam do pracy maturalnej :) naprawdę dobra książka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2011 15:17
uwielbiam książki Kuczoka, najbardziej polecam Widmokrąg. (;
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2011 12:13
Czytałam Gnój jakoś mnie nie zachwycił aczkolwiek nie jest zły
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2011 11:47
Senność
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2011 10:55
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję///
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie