Literatura science fiction: Te powieści spodobają się poszukiwaczkom książkowych wrażeń!

Pociągają Cię fantastyczne wizje dalekiej przyszłości i nadzwyczajne obrazy cyberprzestrzeni? To książki właśnie dla Ciebie!
Literatura science fiction: Te powieści spodobają się poszukiwaczkom książkowych wrażeń!
14.08.2011

Robert A. Heinleina – "Obcy w obcym kraju"

Powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina, opublikowana została w roku 1961. W Polsce wydano ją trzykrotnie, Ukazała się również w odcinkach w miesięczniku "Nowa Fantastyka". Książka opisuje losy Valentine'a Michaela Smitha, człowieka, który wychowywał się pośród Marsjan. Pewnego dnia mężczyzna przybywa z Marsa na Ziemię i próbuje dopasować się do świata XX-wiecznych Stanów Zjednoczonych przepełnionych konsumpcjonizmem.

Frank Herbert – "Diuna"

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu - substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Imperatora rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają planetę, swe największe źródło dochodów. Diunę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne - przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron. Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie SF: Nebula (1965) i Hugo (1966).

Orson Scott Card – "Gra Endera"

Wobec śmiertelnego zagrożenia nadciągającego z kosmosu, Ziemia przygotowuje swoją broń ostatniej nadziei. Jest nią chłopiec, w którym odkryto zalążki niezwykłego geniuszu wojskowego. Czas nagli, a przyszłość dwóch cywilizacji spoczywa w rękach dziecka... "Gra Endera" zdobyła najważniejsze nagrody w kategorii science fiction - Hugo i Nebulę.

 

science fiction

Stanisław Lem – "Cyberiada"

Książkę tę autor uważał za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. Nikt bowiem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii naukowo-technicznej z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada - zabawne połączenie tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko niebywale rozwiniętą inżynierską sprawnością - stanowi swego rodzaju przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii.

Jaga Rydzewska – "Atalaya. Wojownicy"

Po stuleciach wojen ludzkość rozprzestrzeniła się w całym Kosmosie. Cywilizacja ludzka choć ekspansywna, jest bardzo zdegenerowana. Władzę sprawują neurikomy, które wyewoluowały z komputerów n-tej generacji: obywatele abiotyczni, obdarzeni nadświadomością i dysponujący nadnaturalną mocą. Populacja dzieli się na ludzi, podludzi i półbogów. Z daleka obserwują Ziemian prastare obce cywilizacje kosmiczne... W zamkniętym, zakazanym układzie planetarnym ukrywa się kilku szpiegów, planujących zuchwałą akcję. Jeden z nich wpada w ręce potężnej organizacji przestępczej.

Philip K. Dick – "Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?"

Do roku 2021 wojny nuklearne starły z powierzchni ziemi całe gatunki zwierząt. Role domowych zwierzątek pełnią małe maszynki, produkowane przez Nexus Corporation. W tym opustoszałym i beznadziejnie smutnym postapokaliptycznymświecie Rick Deckard jest łowcą nagród. Jego zajęcie polega na "wycofywaniu z użytku" złych andriodów, także stworzonych przez Nexus, ale niechcianych na Ziemi. Główny bohater z wysiłkiem stara się zdefiniować zasady swojej przynależności do rodzaju ludzkiego w świecie zdominowanym przez inteligentne maszyny. Na podstawie powieści nakręcono słynny film w reżyserii R.Scotta pt. „Łowca Androidów”.

Poleca Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Książki idealne na sierpniowe wieczory – TOP 8

Lektura na czas wakacji powinna być nie tylko lekka i przyjemna, ale przede wszystkim porywająca. Oto nasze propozycje!

Najlepsze książki o podróżach – TOP 6

Dzięki tym pozycjom zwiedzisz najciekawsze zakątki naszego globu…

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.08.2011 13:43
Literatura SF mnie nie przekonuje, nie przemawia do mnie. Za to bardzo lubię fantasy/paranormal romance. Miłośnikom tego gatunku mogę polecić książkę "Straż", pierwszą część Strażników Veridianu. Jedna z lepszych nowości, ostatnich miesięcy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2011 22:18
Polecam naszego polskiego Janusza Zajdla. Czytałam "Solaris" Lema i nie przepadam za jego stylem, chociaż przyznam, że niektóre fragmenty budziły we mnie ogromne emocje. Może kiedys przeczytam coś Lema.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2011 14:58
Ja polecam Petera Wattsa, Grega Egana, Richarda Morgana, Karla Schroedera, Neala Stephensona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.08.2011 23:53
wolę fantasy :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.08.2011 22:28
Brawa dla papilota! W końcu nie polecacie typowo "kobiecych" książek.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo