Lato polskich festiwali

Wraz z początkiem czerwca ruszyła festiwalowa machina. Zobacz, gdzie i kiedy odbywają się najciekawsze wydarzenia muzyczne!
Lato polskich festiwali
30.06.2011

Festiwalowy teren to mekka fanów muzyki i widok jedyny w swoim rodzaju. Na niektóre z polskich imprez przybywają goście z całej Europy. W pociągach zmierzających do koncertujących miast lepiej nie liczyć na miejsca siedzące, ilość ludzi stłoczonych na metrze kwadratowym jest aż nieprawdopodobna. Ale entuzjastom festiwali to nie przeszkadza i nowe znajomości nabywają juz na etapie wspólnej podróży. Później wszyscy bawią się razem, krzyczą, skaczą i z niecierpliwością oczekują gigantów na scenie. Ludzie z kompletnie różnych bajek tworzą nową, festiwalową społeczność. Społeczność swobody, wolności i wzajemnej tolerancji.

W tym roku już od pierwszych dni lipca czekają nas wielkie emocje. W każdym zakątku Polski będzie dziać się coś wartego uwagi, więc nie trzeba przemierzać całego kraju, by zasmakować niepowtarzalnego, koncertowego klimatu.

Heineken Open'er Festival to wydarzenie muzyczne, które na stałe wpisało się w europejski kalendarz najważniejszych letnich festiwali. Czterodniowe święto rozpocznie się dziś na lotnisku Gdynia-Kosakowo już po raz dziesiąty. Open’er otrzymał najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody przyznawany festiwalom w Europie. Charakterystyczna, zielona opaska na dłoń to nie tylko przepustka na teren festiwalu, ale także symbol najlepszej polskiej i międzynarodowej muzyki. W tym roku na kilku scenach wystąpią m.in. Coldplay, Prince i M.I.A.

Tych którzy nie zamierzają spędzać pierwszych dni lipca nad polskim morzem, zapraszamy do stolicy. 1 lipca na Scenie Głównej przy Placu Defilad z okazji Inauguracji polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej odbędzie się widowisko muzyczne „Tu Warszawa”. Autorzy wydarzenia chcą połączyć kulturę popularną z... wysoką. W tym celu na terenie Warszawy pojawią się 4 sceny muzyczne: główna, eksperymentalna, etniczna oraz dziecięca. Na Scenie Głównej zabrzmią hity muzyki klasycznej, filmowej, jazzowej. Wystąpią m. in. Michael Bolton, Dolores O'Riordan, Myslovitz, Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, Tomasz Stańko, Lech Janerka i Chris Botti.

W nieczynnej elektrociepłowni na Powiślu i nowoczesnym Centrum Nauki Kopernik (tam zaaranżowano scenę TrzeciE Ucho) będziemy mogli usłyszeć muzykę elektroniczną, improwizowaną, alternatywną, post rockową i jazzową. Rynek Mariensztatu (scena Eugeniusz) przeistoczy się natomiast w  krainę dla najmłodszych. Przestrzeń ta połączy zabawę, muzykę, taniec, teatr, sztuki wizualne, multimedia i naukę. Scena EUharmonia – w okolicach warszawskiej Starówki - rozbrzmi muzyką powstałą z połączenia tradycji i nowoczesności, inspirowaną polską i europejską kulturą ludową, a także kulturą mniejszości etnicznych i narodowych.

22 i 23 lipca, w stolicy Podlasia, Białymstoku, na terenie barokowego Pałacu Branickich odbędzie się festiwal Pozytywne Wibracje. Gwiazdą Festiwalu będą Seal, brytyjski piosenkarz i kompozytor, trzykrotny zdobywca nagrody Grammy oraz Raphael Saadiq, jeden z najważniejszych artystów muzyki soul młodego pokolenia. Uczestnicy festiwalu będą mogli liczyć również na zniżki w restauracjach należących do Białostockiego Szlaku Kulinarnego.

30 lipca w Bydgoszczy odbędzie się natomiast Art Pop Festival Złote Przeboje. Będzie to największe w Polsce Święto Artystycznego Popu. Wszyscy z zapartym tchem oczekiwaliśmy koncertu ekscentrycznej królowej festiwalu – Amy Winehouse. Niestety organizatorzy już zapowiedzieli, że występ w Bydgoszczy (jak i cała trasa koncertowa artystki po Europie) nie odbędzie się z powodu złego stanu jej zdrowia. Szczegóły zmian w programie festiwalu nie są jeszcze znane. Pewne jest za to, że będziemy mogli usłyszeć m. in. Hooverphonic, Razorlight, I Blame Coco, Anię Dąbrowską, Monikę Brodkę i zespół Sofa.

festiwal

Na początku sierpnia (4-6) już po raz siedemnasty Jurek Owsiak organizuje Przystanek Woodstock. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe działania. Jak co roku to trzydniowe przedsięwzięcie sprowadzi do Kostrzyna nad Odrą tłumy entuzjastów mocnych brzmień. Na dużej i małej scenie zagra kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata. W tym roku będą to m.in. The Prodigy, Helloween, H-Blockx i Gentleman & The Evolution. Zobaczymy również koncerty poświęcone Markowi Grechucie oraz zespołowi Republika z okazji 30-lecia jego powstania. 

Artur Rojek z Myslowitz zaprasza do Katowic na Off Festiwal między 4 z 7 sierpnia. Impreza nieprzerwanie od pięciu lat gromadzi fanów muzyki alternatywnej, proponując nie tylko koncerty lecz także spotkania z literaturą i sztuką współczesną, projekcje filmów oraz sety didżejskie.

Od 11 do 14 sierpnia Warmia i Mazury zabrzmią muzyką Reggae. Właśnie tam będzie miała miejsce już dziesiąta edycja Ostróda Reggae Festivalu. Pierwszego dnia odbędzie się konkurs młodych zespołów, by przetrzeć szlaki tym najbardziej znanym w naszym kraju formacjom - Izrael, Bakshish czy Vavamuffin oraz Star Guard Muffin. Zagrają także zespoły z Jamajki, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.

Amerykańska scena rockowa i hip hopowa mogą iść w parze, o czym przekonamy się, będąc świadkami Coke Live Music Festival, który 19 i 20 sierpnia już po raz szósty odbędzie się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pojawią się grupy Interpol, White Lies, The Kooks oraz Kid Cudi i Kanye West.

Uczucie wolności i brak jakichkolwiek ograniczeń to powody, dla których na festiwale zjeżdżają nie tylko muzyczni fanatycy. To czas, kiedy pakujemy plecaki, bierzemy namioty, śpiwory i zapominamy o korporacyjnym podporządkowaniu oraz domowych obowiązkach. Liczy się tylko tu i teraz.

Komentarze (96)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2011 23:50
Opener! To było coś pomimo pogody. ^^
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.07.2011 11:25
69YMC6 jrotcylhbhhb
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2011 20:04
a Jarocin ?? a metal hammer fest ?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2011 19:43
BRyMwj fyjtfatzyfnw
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2011 12:08
Knoeckd my socks off with knowledge!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo