Między magią a rzeczywistością, czyli niezwykły świat w powieściach Olgi Tokarczuk

Książki tej pisarki to wspaniałe historie o życiu i czasie. Pełne symboliki i magii podróże w głąb ludzkiej psychiki.
Między magią a rzeczywistością, czyli niezwykły świat w powieściach Olgi Tokarczuk
26.06.2011

"Podróż ludzi Księgi"

Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk opowiada o tajnym stowarzyszeniu ludzi zamierzających odnaleźć Świętą Księgę, którą Bóg miał dać Adamowi. Akcja powieści toczy się w XVII wieku we Francji i Hiszpanii. Ramę fabularną tworzą przygody poszukiwaczy Księgi. Podróż jest przypowieścią o bezradności człowieka wobec tajemnicy istnienia, historią ludzkich złudzeń i niespełnienia.

"Prawiek i inne czasy"

To powieść niezwykła. Dzięki niej Olga Tokarczuk odniosła artystyczny i komercyjny sukces. Z jednej strony jest sagą, nawiązującą do najlepszych tradycji tego gatunku, opowiadającą o dziejach dwóch rodzin - Boskich i Niebieskich - zamieszkujących fikcyjną wieś Prawiek, położoną gdzieś w Kieleckiem. Akcja książki rozpoczyna się u wrót I wojny światowej, a doprowadzona zostaje aż do lat 80. XX wieku i opisuje perypetie trzech pokoleń. Historia Można więc powiedzieć, że historia Prawieku to niejako historia całej ludzkości.

"Dom dzienny, dom nocny"

"Dom dzienny, dom nocny" jest zbiorem kilkudziesięciu krótkich szkiców, opowiadań. Każde z nich łączy się z okolicami Nowej Rudy na Dolnym Śląsku (są to rejony, gdzie od lat mieszka sama Tokarczuk). Kolejne szkice opowiadają o ludziach z tego miasteczka bądź okolicznych wiosek. Żyją oni tam współcześnie (jak jasnowidz czy Krysia z banku) lub zasiedlali tamte okolice w przeszłości (historia Kummernis i Paschalisa). Inne opowiadania przedstawiają sylwetki, np. założycieli miasteczka; Niemców, którzy odbywają po latach sentymentalną podróż do krainy dzieciństwa; przesiedlonych na te tereny po wojnie, którzy na nowo tworzyli swoją własną ojczyznę. Oprócz takich fabularnych opowieści możemy przeczytać relacje o paleniu traw, zaćmieniu księżyca, przebieraniu groszku.

"Gra na wielu bębenkach"

19 opowiadań pisarka podzieliła na trzy wyraźne grupy. Dla pierwszej z nich wspólne są motywy przenikania się życia i papierowego świata literatury. Druga gromadząca historie rozgrywające się w przeszłości, to kontynuacja działań mitograficznych. Prawdziwy przełom w pisarstwie Tokarczuk stanowią jednak teksty z trzeciej części. Pisarka uznała, że dojrzała do opisywania tego świata, w którym żyją jej czytelnicy. Zrobiła to nie rezygnując z podstawowych cech swego pisarstwa. Przywoływano już w odniesieniu do pisarstwa Tokarczuk pojęcie realizmu magicznego. Współczesność stała się w jej nowej książce swoistym durszlakiem, przez który przedostał się realistyczny nektar i tylko te najmniejsze drobinki magii.

olga tokarczuk

"Ostatnie historie"

Trzy kobiety, babka, córka i wnuczka, spotykają na swojej drodze śmierć. Stają przed koniecznością spojrzenia na swoje życie od nowa. Każda z nich szuka dla siebie właściwego miejsca. Choć są przedstawicielkami różnych pokoleń tej samej rodziny, ich światy nie przystają do siebie. Ostatnie historie to współczesna saga, w której na oczach bohaterów przemija ich świat.

"Bieguni"

Bieguni to odłam prawosławnych starowierców. Odrzucali hierarchię kościelną, wierzyli, że świat jest przesiąknięty złem. Uważali , że zło ma największą moc, gdy człowiek stoi w miejscu. Jedynym sposobem ratunku przed złem jest podróż, ruch. Czy jednak pisarka przybliża nam w książce ów odłam starowierców? Otóż nie. Książka jest zaproszeniem do podróży w przestrzeni i w czasie. Razem z narratorem poruszamy się pomiędzy kontynentami i wiekami. To zbiór opowiadań, felietonów i wykładów, których motywem przewodnim jest podróżowanie.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych"

To najnowsza powieść Olgi Tokarczuk. Thriller moralny, który do ostatniej strony trzyma w napięciu. Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko - kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina upomina się o szacunek dla zwierząt, przestrzega przed bezmyślnym niszczeniem przyrody, donosi nawet na policję, ale nikt się nie przejmuje kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake'a, którego właśnie tłumaczy jej przyjaciel. Pewnego dnia dowiaduje się o śmierci sąsiada kłusownik, mordercy saren, potem o następnej ofierze. Seria mniej lub bardziej niewytłumaczalnych zgonów rośnie, a na śniegu nie ma innych śladów, jak tylko zwierzęce...

Poleca Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Paulo Coelho – grafoman czy wielki artysta? NAJLEPSZE POWIEŚCI

Twórczość brazylijskiego pisarza budzi dziś wiele kontrowersji. Oto pozycje jego autorstwa, które najlepiej się sprzedają!

12 najlepszych książek Agathy Christie - angielskiej królowej kryminałów!

Bohaterów tych powieści łączy jedno – wśród nich musi być morderca! Kim on jest? Czytelnicy mają prawo zgadywać, jednak zakończenie i tak zawsze okazuje się bardzo zaskakujące!

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2011 20:28
Bo te ksiązki są z zawartością pedagogiki i psychologi dla mądrych ludzi .Przeczytałam 2 rewelacja czytam dalej :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2011 23:29
bieguni..beznadzieja.Jedna historia się nie kończy a druga się zaczyna.wątki są urywane.Nie podoba mi się i używa tylu słów dziwnych ze trzeba to ze słownikiem wyrazów obcych czytać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2011 18:43
UWAGA !! Zwracamy się z wielką prośbą ZAGINĘŁA KATARZYNA KOBIELA 20 lat brunetka, kręcone włosy, szczupła 184 cm wzrostu. Ostatnio widziano ją we wtorek 21.06.2011 na peronie w Sieradzu czekającą na pociąg do Wrocławia ( Pociąg TLK, wyjazd o 12:49, dojechał do Wrocławia z ok. jednogodzinnym opóźnieniem ) Na razie nie ma informacji o tym, żeby ktoś widział jak wysiadała. Postronne osoby mówią, że nie widziały aby wysiadła w Ostrowie Wielkopolskim ( gdyż tam był 1.5 h postój ) Zabrała ze sobą niewiele rzeczy jedynie torbę na ramię i książkę. Policja została powiadomiona i toczą się działania, aby pozyskać bilingi z telefonu(który obecnie jest wyłączony). Podejmowana jest także próba uzyskania nagrań z monitoringu na dworcu. Na koncie w banku miała max 200zł więc rodzinie wydaje się, że to NIE JEST UCIECZKA. Z myślą wyjazdu do koleżanki rodzina przeszukała historię przeglądarki, archiwum rozmów w komunikatorach, portale społecznościowe, konta pocztowe, przeprowadzono odzyskiwanie danych na komputerze, nie przyniosło to poszlak nic co mogło wskazywać na to, że Kasia rzeczywiście postanowiła opuścić dom na dłużej. Czeka na nią zmartwiona rodzina bardzo prosimy o prawdziwe informacje oraz o nagłośnienie sprawy jak tylko się da. Telefon pod który można dzwonić o każdej porze 798 798 722
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2011 18:37
grafomaństwo, nie da się czytać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2011 14:10
Genialna.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo