Paulo Coelho – grafoman czy wielki artysta? NAJLEPSZE POWIEŚCI

Twórczość brazylijskiego pisarza budzi dziś wiele kontrowersji. Oto pozycje jego autorstwa, które najlepiej się sprzedają!
Paulo Coelho – grafoman czy wielki artysta? NAJLEPSZE POWIEŚCI
19.06.2011

Jeszcze kilka lat temu książki Paulo Coelho cieszyły się na świecie ogromnym uznaniem i miały miliony czytelników. Dziś nazwisko pisarza budzi wiele kontrowersji, a jego styl wyśmiewany jest zarówno przez krytyków, jak i niedawnych fanów tej twórczości. Jednego nie można jednak autorowi odmówić – popularności.

Oto kilka książek Coelho, które zostały uznane za najlepiej sprzedające się pozycje na świecie.

„Alchemik”

Santiago, który porzucił naukę dla podróżowania, wędruje ze swoim stadem owiec po Andaluzji. Bohater miewa powtarzający się sen o zakopanym gdzieś przy egipskich piramidach skarbie. Cyganka, napotkana w jednym z miasteczek radzi mu, aby wyruszył na poszukiwanie tego skarbu. Do poszukiwań zachęca go również Król Salem. Starzec twierdzi również, że każdy człowiek ma swoją Własną Legendę, czyli jakąś życiową misję, która powinna być zrealizowana, choćby za cenę największego poświęcenia. Santiago wyrusza więc w podróż. W czasie drogi spotykają go liczne perypetie i przeszkody, ale bohater mimo to nie rezygnuje z podróży. Po dotarciu do piramid okazuje się, że skarbu wcale tam nie ma. Santiago uświadamia sobie jednak, gdzie rzeczywiście znajduje się skarb…

„Weronika postanawia umrzeć”

Weronika prowadzi bardzo rozrywkowe życie. Chodzi do popularnych nocnych lokali, spotyka i umawia się z atrakcyjnymi młodymi mężczyznami, a jednak nie jest szczęśliwa. Czegoś jej brakuje. Dlatego też pewnego poranka, 21 listopada 1997 roku, postanawia umrzeć. Po przedawkowaniu leków trafia do szpitala, gdzie lekarze informują ją, że pozostało jej zaledwie kilka dni życia.

Bohaterkę zaczyna wciągać życie lokalnego szpitala. W obliczu nadchodzącej śmierci zaczyna odkrywać w sobie uczucia, których wcześniej do siebie nie dopuszczała – nienawiść, strach, ciekawość, miłość, a nawet seksualne pobudzenie. Jej doświadczenia uzmysłowią jej, że każda sekunda jej życia to wybór pomiędzy życiem a śmiercią.

„Jedenaście minut”

Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Gorzkie doświadczenia sprawiają jednak, że postanawia zostać prostytutką. Decydując się na życie bez miłości, wpada w pułapkę, z której wybawić może ją właśnie miłość.

Jedenaście minut to współczesna bajka dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. Jedenaście minut to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum. To powieść, która budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia.

książki paulo coelho

„Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”

Pilar jest niezależną, młodą kobietą, sfrustrowaną życiem uniwersyteckim i poszukującą głębszego znaczenia życia. Jej codzienna rzeczywistość zmienia się całkowicie, gdy pewnego dnia spotyka miłość z dzieciństwa. Mężczyzna jest nauczycielem duchowym i według plotek także cudotwórcą. Zakochani wyruszają w podróż po francuskich Pirenejach. Tam ukochany opowiada Pilar o sprawach, nad którymi nigdy się nie zastanawiała. Spotkanie z nim zmienia główną bohaterkę.

„Demon i Panna Prym”

Pewnego dnia do Viscos, małego miasteczka w Pirenejach, przybywa tajemniczy nieznajomy. Mężczyzna przedstawia mieszkańcom, którzy dotąd żyli spokojnie i uczciwie, niezwykłą propozycję: jeśli złamią piąte przykazanie i zabiją jednego spośród siebie, otrzymają 10 sztabek złota. Wybór pada na Bertę. Czy staruszka rzeczywiście zostanie zabita dla kilku sztabek złota?

„Piąta Góra”

Prorok Eliasz w IX wieku przed naszą erą opuszcza z rozkazu Jahwe ojczysty Izrael i chroni się przed prześladowaniami Jezabel w sąsiedniej Fenicji, gdzie od niemal trzech stuleci panuje pokój i dobrobyt.

Na karkołomnej ścieżce, którą prowadzi go Bóg, Eliasz ujrzy widmo wojny, śmierć i zgliszcza, utraci wiarę i pokłóci się z Bogiem. Ale odkryje również, że każda tragedia, która wtargnęła znienacka w życie człowieka, nie jest wcale karą, a jedynie wyzwaniem, próbą, której każdy musi stawić czoła.

Maja Zielińska

Zobacz także:

12 najlepszych książek Agathy Christie - angielskiej królowej kryminałów!

Bohaterów tych powieści łączy jedno – wśród nich musi być morderca! Kim on jest? Czytelnicy mają prawo zgadywać, jednak zakończenie i tak zawsze okazuje się bardzo zaskakujące!

Stephen King: 10 najlepszych książek wielkiego mistrza horroru!

Powieści tego pisarza czyta się jednym tchem. To naprawdę porywające lektury. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

 

Komentarze (95)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2012 21:46
hmm ,jego książki wciągają ,to rozbiór emocji i alchemia ludzkich charakterów
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2011 12:21
A ja jedne jego książki uważam za arcydzieła, ale z czytania kilku zrezygnowałam, bo wydały mi się beznadziejnie nudne! Mimo wszystko mam o Coelho dobre mniemanie:) Nie będę się tu wiele rozpisywać, bo w końcu "To tylko w książkach człowiek znależć może co ma w sobie". I tyle. Lubię jak mnie książka ciekawi, wciaga, wzrusza, rozśmiesza lub uczy. Coelho mnie wzrusza, Follett np. ciekawi i wciąga, i nieraz zdarzało mi się Coelho "zagryzać" Elizabeth Adler, a Murphy`ego Lisą Jackson. A co do Coelho jeszcze, to odnoszę wrażenie, że on sam jest wiernym wyznawcą zawartch w jego książkach przesłań a z jego twórczości bije szczerość i entuzjazm charakterystyczne fanatykom. I za to też ma u mnie +. Lubię też czytać cytaty z jego książek gdy mam kiepski humor. Zawsze mi pomaga.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2011 14:18
Czarwnica z Portobello, Alchemik, Weronika postanawia umrzeć. Taka top trójka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2011 16:40
Alchemik masakra jakaś, choć historia ładna, najlepsze JEDENAŚCIE MINUT!!!!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2011 23:00
uwielbiam jego książki, czytając Weronikę, było mi przykro, przeczytałam ją w trzy dni i szybko sie skończyła, Na brzegu rzeki, to zdecydowanie mój faworyt, dwa razy ją czytałam, piękna, aktualnie czytam Bridę. Pisarz genialny, pisze wspaniałym językiem, niektóre zdania skłaniają do głębszych refleksji,a właśnie oto chodzi w książkach, jak przeczytam Bridę chcę przeczytać 11 minut .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo