12 najlepszych książek Agathy Christie - angielskiej królowej kryminałów!

Bohaterów tych powieści łączy jedno – wśród nich musi być morderca! Kim on jest? Czytelnicy mają prawo zgadywać, jednak zakończenie i tak zawsze okazuje się bardzo zaskakujące!
12 najlepszych książek Agathy Christie - angielskiej królowej kryminałów!
12.06.2011

"Morderstwo w Orient Ekspressie"

Akcja powieści dzieje się w pociągu do Londynu. Herkules Poirot, który przebywa w nim zupełnie przypadkowo, staje w obliczu zagadkowej śmierci jednego z pasażerów. Świadkowie zaprzeczają sobie nawzajem, nie mogąc dojść do porozumienia. Sprawa wydaje się coraz bardziej pogmatwana, jednak Herkules Poirot podoła każdemu wyzwaniu. Przy tej lekturze można się sporo pośmiać i samemu nieco pogłówkować. Rozwiązanie, jak zwykle, najbardziej nieoczekiwane z możliwych...

"Dwanaście prac Herkulesa" (opowiadania)

Herkules Poirot postanawia zakończyć karierę detektywa. Wprawdzie przyjaciele nie dowierzają, że decyzja jest poważna, jednak on sam zdaje się do niej ostatecznie przekonany. Postanawia tylko, że zanim odejdzie, pożegna się z zawodem w sposób spektakularny. Oto podejmie dzieło godne wielkiego detektywa i rozwiąże dwanaście nierozwiązywalnych w powszechnym przekonaniu zagadek, dwanaście równie słynnych, co zawiłych spraw, które niczym dwanaście prac mitycznego Herkulesa wymagają geniuszu i niemal boskich zdolności, by je wyjaśnić.

"Zerwane zaręczyny"

Jakże opatrznościowa dla Elinor wydaje się śmierć pięknej Mary. Za jednym zamachem pozbyła się rywalki do serca ukochanego i otrzymała ogromny spadek, który - w świetle odkryć Herkulesa Poirota - należał się zmarłej dziewczynie. Szczęście nie trwa jednak długo. Elinor staje przed sądem oskarżona o morderstwo z premedytacją i nikt, ani sławny detektyw, ani nawet narzeczony, nie wierzy w jej niewinność.

"Dziesięciu murzynków"

Tajemniczy Pan Owen zaprasza na odciętą od świata wyspę ośmiu gości, których pozornie nic ze sobą nie łączy. W dniu przyjazdu okazuje się, że gospodarz nie pojawi się na wyspie. Zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami, dwójka służących odtwarza płytę, na której pan Owen oskarża kolejnych gości o zbrodnie, które popełnili, a których nie da się im udowodnić i za które nigdy nie dosięgnęła ich kara. Gdy każda z osób znajduje w swoim pokoju dziecięcy wierszyk o kolejno znikających Murzynkach, nikt nie spodziewa się, że jeszcze tej samej nocy rozpocznie się makabryczna zabawa.

agatha christie

"Kurtyna"

Wiekowy już kapitan Arthur Hastings dostaje list od swojego przyjaciela, Herculesa Poirot, znanego i cenionego detektywa, wraz z którym niegdyś rozwiązywali wiele zawiłych spraw. Poirot pisze, że stan jego zdrowia uległ już znacznemu pogorszeniu, jednak raz jeszcze chciałby ujrzeć wiernego przyjaciela. Proponuje zatem spotkanie w miasteczku Styles - miejscu, gdzie rozwiązywali swoją pierwszą wspólną zagadkę. Już pierwszego dnia Poirot ujawnia, że sentymenty nie były jedynym powodem wezwania przyjaciela. Chce, żeby Hastings pomógł mu rozwiązać jego ostatnią sprawę

"Mężczyzna w brązowym garniturze"

Anna Beddingfeld, córka sławnego archeologa, prowadzi monotonne życie. Prawie od zawsze marzyła o jakiejś przygodzie. Okazja nadarza się, kiedy jej ojciec umiera śmiercią naturalną i ta wyjeżdża z rodzinnych stron. Pewnego dnia, czekając na pociąg na stacji, zauważa tajemniczego mężczyznę, który nagle się czegoś przestrasza i spada na tory. Nieznajomy ginie na miejscu. Uwagę Anny zwraca dziwny lekarz, który udaje, że ogląda zmarłego i szybko ucieka z miejsca wypadku. Kiedy ten się śpieszy, wypada mu z kieszeni kartka. Anna podnosi ją i próbuje rozszyfrować wiadomość, która była zapisana na skrawku papieru. Parę dni później w domu sir Eutachego Fidlera zostaje zabita nieznana kobieta. Gazety i policja podejrzewają, że morderstwa dokonał "mężczyzna w brązowym garniturze". Anna wierzy, że zna rozwiązanie zagadki śmierci obydwu ofiar.

"Morderstwo w Mezopotamii"

Główną bohaterką jest młoda pielęgniarka, siostra Leatheran, która na prośbę słynnego archeologa, Erica Leidnera, wyjeżdża na Bliski Wschód, na teren prowadzonych przez niego wykopalisk. Jej zadaniem ma być nieustanna opieka nad żoną Leidnera, uznawaną powszechnie za egoistkę i hipochondryczkę. Po przybyciu na miejsce, siostra Leatheran zaprzyjaźnia się jednak w Luizą Leidner, która opowiada jej o dręczącym ją od lat problemie. Okazuje się, że kobieta za młodu poślubiła niemieckiego szpiega, jednak gdy domyśliła się prawdy, postanowiła wydać męża w ręce władz. Ów Niemiec, Fryderyk, oficjalnie zginął później w wypadku podczas przewozu do więzienia. Pani Leidner jest jednak głęboko przekonana, że Fryderyk wciąż żyje, ze względu na otrzymywane przez wiele lat listy z pogróżkami, w których ktoś podpisujący się jego nazwiskiem grozi jej śmiercią w razie gdyby odważyła się wyjść za innego mężczyznę.

"Tajemnica siedmiu zegarów"

W rezydencji "Chimneys" przebywa na weekend grupka młodych ludzi. Jeden z nich, Gerry Wade charakteryzuje się wyjątkowym lenistwem, przez co roześmiani kumple postanawiają zrobić mu kawał. Każdy z grupy kupuje po jednym budziku, które wieczorem umieszczają ukradkiem w pokoju Gerry'ego, ustawiwszy je uprzednio na bardzo wczesną godzinę. Gdy następnego dnia w domu rozlega się upiorne brzęczenie ośmiu zegarów, wszyscy nie posiadają się ze zdziwienia, dlaczego ich kolega wciąż jeszcze się nie obudził. Wkrótce wychodzi na jaw straszna prawda - Gerry leżał martwy w swoim łóżku, a nad jego głową ktoś ustawił siedem z ośmiu zakupionych budzików, ostatni wyrzucając przez okno.

agatha christie

"Śmierć na Nilu"

Słynny detektyw, Herkules Poirot wybiera się na rejs po Nilu ekskluzywnym statkiem wycieczkowym "Karnak". Na rejs wybrało się znamienite towarzystwo, między innymi znana na całym świecie piękna i młoda milionerka Linnet Doyle ze swoim świeżo poślubionym mężem, Simonem. Młoda para jest właśnie w trakcie swojej podróży poślubnej. Jednak już pierwszego dnia, Poirot zauważa, że nie wszyscy dobrze życzą państwu Doyle. Pewna młoda kobieta ewidentnie prześladuje zakochanych i prowokuje do sprzeczek, ku wielkiemu oburzeniu zwłaszcza Simona. Okazuje się, że jest to Jacqueline de Bellefort, była narzeczona pana Doyle'a, która ciągle nie może się pogodzić ze stratą ukochanego i od dłuższego czasu prześladuje młodą parę. Sytuacja robi się niebezpieczna, kiedy pewnego dnia podczas zwiedzania egipskiej świątyni, Linnet o mały włos nie zostaje uderzona wielkim głazem. Dla Poirota staje się jasne, że milionerka jest w śmiertelnym zagrożeniu i postanawia zatroszczyć się o jej bezpieczeństwo.

"Godzina zero"

Godzina zero to moment, w którym zostaje popełnione morderstwo. Jednakże odliczanie zaczyna się dużo wcześniej - w chwili zaplanowania zbrodni. Przez cały ten czas ma miejsce seria przypadkowych zdarzeń, których ostatecznym efektem jest znalezienie się niewinnych osób na miejscu zbrodni. Dokładnie tak samo mają się sprawy w przypadku śmierci lady Tresilian, starszej i szanowanej kobiety. W chwili, gdy morderca uderza, w domu lady Tresilian przebywają jej bliscy znajomi. Kto z nich jest winny?

"Karty na stół"

Herkules Poirot przyjmuje zaproszenie na obiad do domu pana Shaitany, człowieka, znanego z zamiłowania do prowokacji i organizowania, z iście diabelską fantazją wykwintnych przyjęć. Tym razem szaleniec postanowił udowodnić Poirotowi, że zbrodnia doskonała jest możliwa, a morderca potrafi być prawdziwym mistrzem w swym "fachu". W tym celu zaprasza na to samo przyjęcie cztery osoby o nieposzlakowanej opinii i zdradza Poirotowi, że odkrył, iż są one winne zbrodni, których nikt nigdy nie był im w stanie udowodnić

"Trzecia lokatorka"

Pewnego dnia w mieszkaniu Herkulesa Poirot zjawia się młoda dziewczyna z prośbą o poradę "w sprawie morderstwa, które prawdopodobnie popełniła", ale po krótkiej rozmowie ze słynnym detektywem rezygnuje z jego pomocy, gdyż, według niej, jest on za stary. Myli się jednak! Szare komórki małego Belga nadal są niezawodne. Śledztwo ujawnia potworną intrygę, uknutą przez ludzi, którzy są ucieleśnieniem Zła.

Poleca Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Stephen King: 10 najlepszych książek wielkiego mistrza horroru!

Powieści tego pisarza czyta się jednym tchem. To naprawdę porywające lektury. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Książki dla kinomanów: Najciekawsze pozycje o filmach i gwiazdach wielkiego ekranu

Jeśli pasjonujesz się filmem, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem!

Polecane wideo

Komentarze (46)
Ocena: 4.96 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.07.2014 22:32
Ja najbardziej lubię te książki, w których jest kilka różnych zagadek. Moją ulubioną, jest chyba "13 zagadek"
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 25.07.2013 22:48
10 Murznków - świetne .. nie wspomnę o książce 12 Prac Herkulesa. Agatha Christie to świetna pisarka ,a jej książki swoją interesującą fabułą wciągają. ;)
odpowiedz
dadasd (Ocena: 5) 03.04.2013 00:59
niespodziewany gość - najlepsza ksiazka!
odpowiedz
skaw (Ocena: 5) 03.04.2013 00:58
NIESPODZIEWANY GOSC = NAJLEPSZA KSIAZKA!!! Z NAJLEPSZYM ZAKONCZENIEM - PRZEBIJA NAWET 10 MURZYNKÓW!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2011 18:12
10 Murzynków - jak dla mnie najlepsza z książek Agathy Christie. Książka ciekawa, wciągająca w której dużo się dzieje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie