Stephen King: 10 najlepszych książek wielkiego mistrza horroru!

Powieści tego pisarza czyta się jednym tchem. To naprawdę porywające lektury. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
Stephen King: 10 najlepszych książek wielkiego mistrza horroru!
05.06.2011

"Mroczna wieża"

Cykl "Mrocza Wieża" jest zdecydowanie najpopularniejszym dziełem Stephena Kinga. Cykl składa się z 7 tomów, wydanych w latach 1970-2004. Opowiada on o Rolandzie - ostatnim z bractwa "rewolwerowców", którego życiowym celem jest odnalezienie mitycznej Mrocznej Wieży, będącej w centrum wszystkich światów. Powieści z cyklu "Mroczna Wieża" łączą w sobie cechy wielu gatunków - można tam znaleźć m.in.: elementy fantasy, horroru, fantastyki naukowej oraz westernu.

"Miasteczko Salem"

Książka ta jest drugą powieścią napisaną przez Stephena Kinga, wydaną po raz pierwszy w 1975 roku. Powieść opowiada o znanym pisarzu Benie Mearsie, powracającym do rodzinnego miasteczka o nazwie Jeruzalem (zwanego także jako Salem). Wkrótce okazuje się, że miasteczko zostało opanowane przez wampiry, a on razem z grupką towarzyszy musi stawić im czoło.

"Pod kopułą"

Powieść opowiada historię pewnego amerykańskiego miasteczka, które pewnego dnia zostało odcięte od świata. Wkrótce okazuje się, że miasteczko otoczone jest przez niewidzialne pole siłowe, nazywane przez mieszańców kopułą. Książka została uznana za jedną z najlepszych powieści 2009 roku według New York Times.

"Zielona Mila"

Powieść "Zielona mila" opowiada o wydarzeniach dziejących się w 1993 roku, w bloku E (przeznaczonym dla skazanych na karę śmierci) wiezienia w Cold Mountain. Opowiada ona historię naczelnika bloku E, do którego pewnego dnia zostaje przydzielony niezwykły skazaniec obdarzony darem uzdrawiania. Na podstawie powieści, w 1999 roku nakręcono film o tym samym tytule.

"Lśnienie"

Jest to jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach. Były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.

"Ręka mistrza"

Ręka mistrza to nie tylko znakomity horror, ale też rewelacyjna powieść psychologiczna. Edgar Freemantle w ciężkim wypadku samochodowym traci rękę i równowagę psychiczną. Nękany niekontrolowanymi napadami szału, musi zacząć życie od początku. Za radą psychologa wyrusza na Duma Key, olśniewająco piękną i odludną wyspę na wybrzeżu Florydy, należącą do sędziwej Elizabeth Eastlake. Wynajmuje tam dom, wiedząc tylko jedno: chce rysować. Tworzone z chorobliwą pasją obrazy Edgara są owocem talentu, nad którym stopniowo przestaje mieć kontrolę. Kiedy tragiczne dzieje rodziny Eastlake'ów zaczynają wyłaniać się z mroków przeszłości, nieposkromiona moc dzieł Freemantle'a objawia swe coraz bardziej przerażające i niszczycielskie możliwości.

 

stephen king

"Wielki Marsz"

Mroczna alegoryczna wizja przyszłości Stanów Zjednoczonych. Stu chłopców wyrusza w morderczy marsz - meta będzie tam, gdzie padnie przedostatni z nich. Tu nie ma miejsca na sportową rywalizację, ludzkie uczucia ani na fair play, ponieważ gra toczy się o bardzo wysoką stawkę. Najwyższą z możliwych.

"Desperacja"

Górnicze miasteczko Desperacja, położone w odludnej części środkowej Newady, staje się miejscem niezwykłych, przerażających wydarzeń. Niegdyś kipiące życiem, od pewnego czasu sprawia wrażenie opuszczonego przez mieszkańców. Zostały tylko kojoty, skorpiony i myszołowy... oraz miejscowy policjant Collie Entragian, mianujący się jedynym przedstawicielem prawa na zachód od Pecos, który patroluje przebiegającą obok drogę nr 50. Podróżni, jacy trafili tu zrządzeniem losu, a wśród nich rodzina Carverów i jadący 700-funtowym harleyem sławny pisarz Johnny Marinville, nigdy nie dotrą do celu swojej podróży, a ich przeznaczeniem będzie poznać prawdziwy sens słowa "desperacja".

"Komórka"

Do autora komiksów Claya Riddella wreszcie uśmiechnęło się szczęście - udało mu się podpisać w Bostonie lukratywny kontrakt wydawniczy. Wracając ze spotkania, jest świadkiem dziwnego zdarzenia. Kupująca lody kobieta i dwie nastolatki wpadają w krwiożerczy szał. Szybko okazuje się, że nie tylko one. Ulice zapełniają się bełkoczącymi ludźmi, przechodnie bez powodu rzucają się na siebie, z nieba spadają samoloty. Clay z przerażeniem obserwuje, że szaleństwo ogarnia tych, którzy używali telefonów komórkowych. Chaos błyskawicznie ogarnia kraj. Nie minie wiele godzin, by z cywilizacji, jaką znamy, pozostała ruina.

"Podpalaczka"

Dramatyczna opowieść o dziewczynce obdarzonej nadnaturalną mocą. Historia o miłości ojca i córki, przyjaźni, akceptacji i poświęceniu. Wartka akcja, książka mocno trzyma w napięciu, a jednocześnie wzrusza. Jest to jedna z tych książek Stephena Kinga, która nie tylko wyzwala w nas lęk, ale także zmusza do myślenia, zastanowienia się nad sobą i swoim zachowaniem. Czy sami akceptujemy inność i czy się jej boimy na tyle, by odwrócić się od kogoś w potrzebie. "Podpalaczkę" czyta się jednym tchem, czasem można nawet uronić łzę.

Poleca Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Książki dla kinomanów: Najciekawsze pozycje o filmach i gwiazdach wielkiego ekranu

Jeśli pasjonujesz się filmem, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem!

TYDZIEŃ MODY COLGATE MAX WHITE ONE

Pokaż nam swój zniewalający uśmiech, śnieżnobiałą stylizację i wygraj jeden z ośmiu ekskluzywnych dodatków od największych modowych marek!

Polecane wideo

Komentarze (123)

Ocena: 4.93 / 5
Czytelnik (Ocena: 5) 12.06.2018 15:56
Uciekinier i To
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 18.03.2018 20:14
Najlepsze jest moim zdaniem TO.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.01.2017 23:42
odpowiedz
sizar (Ocena: 5) 20.04.2016 18:56
ręka mistrza najlepsza, bardzo dobre doktor sen, zdolny uczeń. Teraz zacząłem czytać mroczną połowę i jest ok
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.02.2016 23:07
gg
odpowiedz

Polecane dla Ciebie