Książki dla kinomanów: Najciekawsze pozycje o filmach i gwiazdach wielkiego ekranu

Jeśli pasjonujesz się filmem, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem!
Książki dla kinomanów: Najciekawsze pozycje o filmach i gwiazdach wielkiego ekranu
29.05.2011

Filmówka. Powieść o Łódzkiej Szkole Filmowej "Krzysztof Krubski, Marek Miller, Zofia Turowska, Waldemar Wiśniewski

„Filmówka” jest opowieścią o czasach powstania Łódzkiej Szkoły Filmowej, zrealizowaną w konwencji rozmowy najwybitniejszych wychowanków i wykładowców. Dzięki przytaczanym wypowiedziom, wywiadom i wspomnieniom poznajemy nie tylko oficjalną historię słynnej na całym świecie Filmówki, ale i jej intymne dzieje, które wpłynęły na panującą tam niepowtarzalną atmosferę.

Gwiazdy kina”, praca zbiorowa

Książka adresowana do wszystkich miłośników kina i pięknych fotografii gwiazd wielkiego ekranu. Czytelnik znajdzie w niej zachwycające zdjęcia swych idoli, aktorów światowej sławy dawnego i współczesnego kina oraz krótkie notki dotyczące ich najlepszych ról. Fotografie podzielono m.in. według kategorii: kobiety fatalne i wampy, dziecięce gwiazdy, miłość na ekranie, uwodziciele, spoza kamery.

Pasja. Filmy Jean-Luca Godarda” Ewa Mazierska

Jakie jest kino Godarda? To częściowo poezja, częściowo dziennikarstwo, częściowo filozofia. Najwięcej jest w nim poezji, sztuki i ambicji zawarcia wszystkiego w jednej „kropli”: dania świadectwa różnym aspektom ludzkiego doświadczenia, wychwytując jednak to, co w nim istotne, i przedstawiając to w sposób eliptyczny. Oznacza to, że widz filmów Godarda musi włożyć znaczny wysiłek, by zrekonstruować czy skonstruować ich znaczenie. Powinno się to jednak opłacić — bez znajomości filmów Godarda nie możemy bowiem mówić, że znamy europejskie czy światowe kino, a znając jego filmy, mamy nie tylko klucz do historii kina, ale potrafimy również odgadnąć jego przyszłość.

książki dla kinomanów

To piekielne kino” Kuczok Wojciech

Oto Kuczok, jakiego nie znamy. Autor nagrodzonego scenariusza do filmu „Pręgi” występuje tym razem w roli krytyka filmowego. Talent literacki i pasja filmoznawcy zaowocowały zbiorem oryginalnych esejów, przybliżających istotne zagadnienia współczesnej kinematografii. Autor poszukuje w dzisiejszym kinie, jak również w historii sztuki filmowej zjawisk „źle obecnych”, skazanych na niebyt przez cenzurę obyczajową, przez krytykę, zaś w najlepszym razie kłopotliwie przemilczanych. W tym sensie „To piekielne kino” jest przewodnikiem po filmach przeklętych, próbą rozpoznania i analizy obrazów zła w kinie. Kuczok daje świadectwo intelektualnej odwagi także w swoich rozważaniach na temat pornografii, ikonoklazmu, czy też w całym bloku tekstów poświęconych filmom o umieraniu.

Władczynie spojrzenia” Radkiewicz Małgorzata

Władczynie spojrzenia” to książka o twórczości kobiet – artystek i reżyserek, które posługują się formami audiowizualnymi: filmem, wideo, nowymi mediami. Centralnym tematem tomu jest kobieca ekspresja, jej zróżnicowanie tematyczne, stylistyczne i medialne. Autorka wykorzystuje zarówno klucz teoretyczno-filmowy, feministyczny i genderowy, jak i szeroko rozumianą metodologię studiów kulturowych. Umożliwia jej to umieszczenie oglądanych filmów w wielu różnych kontekstach, w odniesieniu do odmiennych koncepcji teoretycznych i metodologii.

Przedmiotem analizy czyni autorka realizacje takich reżyserek i artystek jak Urlike Ottinger, Chantal Akerman, Vera Chytilová, Julie Dash, Miranda July, Sally Potter, Jennifer Reeves, Jasmila Žbanić oraz powstałe po 1989 roku prace polskich artystek: Katarzyny Kozyry, Anny Baumgart, Bogny Burskiej, Zorki Wollny, Izabeli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Karoliny Kowalskiej, Anny Niesterowicz i Alicji Żebrowskiej.

Roman Polański” Feeney F.X.

Wydana po polsku książka autorstwa F.X. Feeneya powstała na podstawie pełnego archiwum filmowego Romana Polańskiego. Opublikowana w serii "Wielkich reżyserów" przybliża jego postać, jako reżysera, pomijając wątek aktorski. Niemniej, jest to pełnowartościowa biografia wybitnego twórcy, pokazująca jego rozwój i zawodowe dojrzewanie wraz ze wszystkimi wzlotami i upadkami.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Marzysz o modnych dodatkach od najlepszych światowych projektantów?

Teraz możesz je mieć! Wystarczy, że weźmiesz udział w konkursie Colgate Max White One!

Pasjonująca historia książki: Od wersji papierowej do e-booka

Czy nowoczesna, elektroniczna wersja książki wyprze jej papierową „starszą siostrę” z obiegu?

 

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.05.2011 12:18
Jeśli ktoś interesuje się dobrym kinem, to już dawno powinien obejrzeć te pozycje, a nie teraz kierować się Papilotem.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo