Książki dla młodych mam: 10 najbardziej poczytnych poradników dla ciężarnych

Wybierając odpowiedni poradnik, warto zdecydować się na naprawdę wartościową pozycję.
Książki dla młodych mam: 10 najbardziej poczytnych poradników dla ciężarnych
17.04.2011

"W oczekiwaniu na dziecko" – Heidi Murkoff, Hathaway Sandee

Poradnik ten cieszy się bardzo dużą popularnością w Polsce i na świecie. To wyczerpujące źródło informacji na temat wyboru lekarza, wywiadu ginekologicznego, diagnostyki prenatalnej, przebiegu porodu, ciąży wysokiego ryzyka, cięcia cesarskiego, diety ciążowej, karmienia piersią. Książka udzieli odpowiedzi na setki pytań. Czy niebezpiecznie jest zajść w ciążę po 35 roku życia? Czy rozpoznam, kiedy rozpocznie się poród? Czy seks w okresie ciąży szkodzi dziecku? Czy choroba w czasie ciąży może zagrozić dziecku? Czy nagły brak ruchów dziecka powinien niepokoić? 

"Ciężarówką przez 9 miesięcy" – Kaz Cooke

Chociaż rady zawarte w większości poradników dla ciężarnych są zwykle bezcenne, to ich lektura nie jest raczej bardzo przyjemna i zajmująca. Jednak, w porównaniu z nimi, poradnik Kaz Cooke to rzeczywista perełka, lektura zupełnie inna niż dotychczasowe nudne czytadła. Książka zawiera mnóstwo zebranych w pocie czoła informacji, setki rzetelnych i zarazem dowcipnych odpowiedzi na ważne pytania. Jest ona dowodem, że poradnik, który krok po kroku, w godny zaufania sposób ma przeprowadzić przyszłe mamy przez najbardziej niewiarygodne i niesamowite dziewięć miesięcy w życiuwcale nie musi być nudny. Najważniejszą zaletą tej książki jest wypływający z niej humor i pozytywna energia. Autorka pokazuje, że o tak ważnym wydarzeniu, jakim są narodziny dziecka wcale nie trzeba mówić z wielką powagą. 

"Śmieszny brzuszek"– Jeny McCarthy

Książka napisanazostała z wielkim humorem i zadziwiającą szczerością. Autorka nie udaje, że ciąża jest sielanką i doskonałym spełnieniem naturalnych predyspozycji kobiety... Co nas zatem czeka? Ból pleców, hemoroidy, rozstępy czy wysypka. To tylko niektóre z uroczych elementów ciąży. Jednak nie ma powodów do obaw! Jenny McCarthy opisuje wszystkie te problemy z wielkim przymrużeniem oka. "Śmieszny brzuszek" to gloryfikacja macierzyństwa i ukłon w stronę kobiet, które nie mają już ochoty czuć się jak żywe inkubatory, ale nadal chcą być atrakcyjnymi, kochającymi i kochanymi kobietami. 

 

poradnik młodej mamy

"Fitness w czasie ciąży" - Erin O'brien

Ciąża to naturalny stan fizjologiczny podczas którego wcale nie musisz zmieniać całego swojego życia o 360 stopni. "Byłaś aktywna przed ciążą, zachowaj dobrą formę równie w czasie ciąży" - przekonuje autor tej publikacji. A może przed zajściem w ciąże nie ćwiczyłaś i teraz czujesz niepokój przed rozpoczęciem ćwiczeń? Bez obaw fitness dla kobiet w ciąży z Erin O`Brien pozwoli ci bezpiecznie wejść w świat aktywnej kobiety spodziewającej się dziecka. Nauczysz się technik oddychania, zabawy z maluszkiem, czy też specjalnego kołysania swojego dziecka. Zaprezentowany program pokaże ci, jak przygotować ciało do nadchodzącego wysiłku podczas porodu oraz do opieki nad dzieckiem.

"Ciąża - instrukcja obsługi" - Sarah Jordan

Wyczerpujący przewodnik po wolnej od zmartwień ciąży! Sprowadzanie dziecka na świat to jeden z decydujących życiowych momentów. I nie można go obejść: bycie w ciąży może być naprawdę uciążliwe! Na szczęście, na rynku wydawniczym można kupić specjalną "Instrukcję obsługi ciąży", która odpowie na wszystkie najbardziej palące pytania. Czy poranne mdłości kiedyś się skończą? Jak duże jest moje dziecko w 26 tygodniu? Po tej lekturze, ciąża nie będzie miała dla Ciebie żadnych tajemnic!

"Jak się nie dać baby blues" – Veera Supinem, Vesa Anttonen

Poradnik ten ma towarzyszyć rodzicom noworodków w pierwszych latach życia ich maluchów. Dostarcza informacji, inspiracji i przede wszystkim, wsparcia od innych, równie niedoświadczonych, młodych rodziców. Książka ma unikalną formę wzbogaconą o komiksowe, humorystyczne rysunki, osobiste relacje i praktyczne wykresy dotyczące pielęgnacji niemowląt. Jest to pozycja, w której autorzy mówią to, na co od dawna czekają młodzi rodzice. Nakłaniają do tego, aby zaufać swoim instynktom, uwierzyć w siebie. Przypominają rodzicom, że nie są sami, gdy czują złość, frustrację lub mają poczucie winy.

"Język niemowląt" – Tracy Hogg

Autorka jest dyplomowaną pielęgniarką i położną. Opiekując się noworodkami, doszła do wniosku, że mogłaby wprowadzać mamy, debiutujące w nowej roli, w świat niemowląt. Napisała więc książkę, w której uczy rodziców zrozumienia potrzeb ich maleńkich pociech, pomaga dzieciom w zdobywaniu samodzielności. Autorka przekonuje czytelników, że reakcje noworodków są przejrzyste i zrozumiałe oraz adekwatne do bodźców, jakie dziecko otrzymuje. Po przeczytaniu tej publikacji nie będą już zagadką odpowiedzi na takie pytania, jak: Dlaczego moje dziecko wydaje się ciągle głodne? Skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko je, skoro karmię je piersią? Czy mam brać na ręce płaczące niemowlę, jeśli nie chcę, by wymuszało coś na mnie płaczem? Autorka, jak sama zapewnia, dzięki swojej wieloletniej pracy, poznała klucz do dziecięcego świata i włożyła go między strony tej książki.

poradnik młodej mamy

"Jestem mamą" – Katarzyna Tubylewicz

Jestem mamą to pierwsza w Polsce książka o macierzyństwie, która nie jest nudnawym poradnikiem, ale pasjonującą, wielogłosową i bardzo prawdziwą opowieścią o odkrywaniu siebie samej poprzez macierzyństwo, o dojrzewaniu do bycia mamą, o samotnym macierzyństwie, o partnerstwie, o problemach z karmieniem, dolegliwościach ciążowych, zmęczeniu pierwszych miesięcy, poszukiwaniu opiekunek, czytaniu dzieciom, wakacjach z dziećmi, o macierzyńskich radościach i lękach i o tym, czy da się łączyć macierzyństwo z pasjonującą pracą czyli prawie o wszystkim, co ma coś wspólnego z macierzyństwem...

"Gry i zabawy z maluchami" – Jackie Silberg

Książka zawiera 234 pomysły zabaw, które mogą i dziecku, i dorosłemu sprawić wiele radości. A co najważniejsze, zabawy te pomogą twojemu rozwinąć różne umiejętności. Książka ta może również pomóc dziecku pogłębić poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa, a poprzez radosną zabawę dać przyjemność poznawania siebie i świata.

"Aktywna Mama. Ćwiczenia i porady dla przyszłych mam" – Bonnie Berk

W książce zaprezentowano program łatwych ćwiczeń, zasady prawidłowego odżywiania się i wskazówki, jak zmodyfikować swój styl życia, by ciąża przebiegła zdrowo, a okres połogu dostarczył wielu radości. Zawarto tu również zalecenia pomagające uniknąć wielu dolegliwości pojawiających się powszechnie podczas ciąży albo przynajmniej znacznie je złagodzić.Kobiety, które ćwiczą, spędzają czas z innymi przyszłymi matkami, skupiają się na pozytywnych aspektach ciąży, czują się lepiej,  i mają pozytywny stosunek do swojego niecodziennego stanu oraz rosnącego brzucha.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

DZIEŁA SŁAWNYCH NOBLISTÓW: Czytelnicze wyzwanie czy przereklamowane CZYTADŁA?

Literacka Nagroda Nobla jest najważniejszym międzynarodowym wyróżnieniem w dziedzinie literatury. Sprawdź, które dzieła sławnych noblistów naprawdę warto przeczytać.

Prostytutki, kurtyzany, nimfomanki: 6 najlepszych książek o rozwiązłych kobietach

Mężczyźni tracili dla nich głowy i majątki, a wśród kobiet wzbudzały niechęć i zazdrość - rozwiązłe bohaterki powieści były zarówno przedmiotem potępienia, jak i powszechnej fascynacji.

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
elwira (Ocena: 5) 22.11.2016 14:51
ja ostatnio na ksiegarnia-internetowa pl zamówiłam sobie 3 książki o ciąży i zabieram się za czytanie, dam znać jak skończę
odpowiedz
Ewelina (Ocena: 5) 30.07.2015 10:31
Zachęcam również do lektury ciekawego bloga parentingowego dla młodych mam mumandthecity.pl dużo wartościowych i interesujących artykułów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2015 17:56
żalosna i nieludzka. Dziecko to największy dar i największe szczęście dla przyszłych rodziców..
odpowiedz
ania@poloznamama.pl (Ocena: 5) 27.02.2015 21:39
Ja tez polecam blog www.poloznamama.pl i tam fajny ebook podreczna szkola rodzenia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2014 09:15
A ja oprócz czytania książek polecam też blogi np. omatkowariatko.pl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo