DZIEŁA SŁAWNYCH NOBLISTÓW: Czytelnicze wyzwanie czy przereklamowane CZYTADŁA?

Literacka Nagroda Nobla jest najważniejszym międzynarodowym wyróżnieniem w dziedzinie literatury. Sprawdź, które dzieła sławnych noblistów naprawdę warto przeczytać.
DZIEŁA SŁAWNYCH NOBLISTÓW: Czytelnicze wyzwanie czy przereklamowane CZYTADŁA?
10.04.2011

Doris Lessing „Podróż Bena

Ben jest opóźnionym umysłowo dorosłym mężczyzną, który nie potrafi odnaleźć się we współczesnym świecie. Bohater łatwo wpada w kłopoty - zwłaszcza, że ma ogromną siłę i nie zawsze jest w stanie zapanować nad emocjami.

Wraz z Benem czytelnicy podróżują po kilku krajach i kontynentach, obserwując zmagania Bena z ludźmi i z samym sobą.

Orhan Pamuk „Śnieg

Po kilkuletniej emigracji we Frankfurcie do Turcji powraca poeta Ka. Za namową swojego przyjaciela wyrusza ze Stambułu do swojego rodzinnego miasteczka Kars w celu zbadania serii samobójstw dokonywanych przez młode muzułmanki. Ka dostrzega konflikt między laickim systemem rządów a tradycją religijną Turków. Zaczyna w nim kiełkować dawno zapomniana wiara, a do tego spotyka swoją młodzieńczą miłość…

Książka stała się międzynarodowym bestsellerem, a jej popularność jeszcze wzrosła po uhonorowaniu jej autora literacką Nagrodą Nobla w 2006. W 2004 „New York Times” umieścił ją na liście dziesięciu najlepszych książek roku.

José Saramago „Miasto ślepców

Pewnego dnia na nienazwane miasto w nienazwanym kraju spada epidemia białej ślepoty. Bez ostrzeżenia dotyka ludzi zajętych zwykłymi, codziennymi sprawami, nie oszczędzając nikogo – starców, dzieci, kobiet, mężczyzn, osób prawych i z prawością mających niewiele wspólnego, słabych i silnych. Władze w pośpiechu zamykają pierwszą grupę w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Z dnia na dzień ta zamknięta społeczność zaczyna się rządzić własnymi, twardymi prawami, które szybko wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi…

czyta książkę

Toni Morrison „Jazz

Akcja powieści rozgrywa się w nowojorskim Harlemie, w latach dwudziestych, kiedy rozkwita jazz. Małżeństwo Violet i Joego przeżywa kryzys, ponieważ mężczyzna zakochuje się w młodziutkiej Dorcas. Kiedy dziewczyna umiera, na pogrzebie zjawia się żona Joego i próbuje pociąć twarz zmarłej nożem.

W książce zostają sobie przeciwstawione młodość i wiek dojrzały, zmysłowa namiętność i sterylny chłód, tradycyjne wiejskie bytowanie i gorączkowe życie wielkiego miasta, a także świat Czarnych i świat Białych. Gwałtowna i liryczna, brutalna i wzruszająca opowieść narzuca swój sugestywny rytm - rytm muzyki jazzowej.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu pisarce Nagrody Nobla, Szwedzka Akademia napisała: "W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości".

Kenzaburō Ōe „Zerwać pąki, zabić dzieci

Bohaterami książka są młodzi chłopcy z zakładu karnego, którzy pod koniec wojny trafiają do małej, ogarniętej zarazą wioski. Stopniowo miejscowość wyludnia się z mieszkańców, którzy – sparaliżowani strachem przed śmiercią – uciekają. Chronią się poza granicami wioski, a ich uwaga skupia się na pilnowaniu „granicy”. Nie wahają się nawet strzelać do dzieci, które w pierwszym odruchu chcą uciekać razem z dorosłymi.

W japońskim Oranie pozostają więc jedynie chłopcy z poprawczaka, przerażona dziewczynka chwytająca się trupa matki, pogardzany Koreańczyk i dezerter…

Imre Kertész „Los utracony

Książka jest opowieścią czternastoletniego chłopca, Żyda z Budapesztu, który wczesnym latem 1944 roku trafia do Oświęcimia, a stamtąd do obozu w Buchenwaldzie. Z naiwnym, dziecinnym jeszcze zainteresowaniem obserwuje świat, który stanął na głowie. Podróż w wagonach bydlęcych, selekcję więźniów, głód, okrucieństwo strażników opisuje bez emocji. Nikogo nie obwinia, nie ocenia koszmaru, który stał się jego udziałem. Nie skarży się, przeciwnie - z trudnym do zrozumienia zapałem usiłuje przystosować się do wymagań oprawców. Zaczyna utożsamiać się z narzuconym mu przemocą losem. Po powrocie do Budapesztu nie potrafi porozumieć się z ludźmi, którzy z kolei nie są w stanie zaakceptować jego sposobu myślenia. Budzi się w nim przekonanie, że prawdziwe życie i szczęście było w obozie…

W 2002 autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla "za pisarstwo, które wynosi doświadczenia jednostki ponad przeciwieństwa brutalnej historii".

Maja Zielińska

Zobacz także:

Najbardziej oklepane motywy filmowe. Czy czasem nie macie wrażenia, że "gdzieś już to widziałyście"?

Niezniszczalny bohater, inicjacja seksualna, ucieczka sprzed ołtarza, skarb, który ginie pod ruinami – to tylko nieliczne wątki wciąż powielane przez kolejnych filmowych twórców.

Prostytutki, kurtyzany, nimfomanki: 6 najlepszych książek o rozwiązłych kobietach

Mężczyźni tracili dla nich głowy i majątki, a wśród kobiet wzbudzały niechęć i zazdrość - rozwiązłe bohaterki powieści były zarówno przedmiotem potępienia, jak i powszechnej fascynacji.

 

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2011 13:50
ja nie cierpiałam czytać tych lektur nudziło mnie opisy przyrody na 3 strony i ten ich staropolski niezrozumiały język zawsze czytałam streszczenia przed lekcją. a raz było tak że dostałam 5 a nie czytałam ani jednej stronki lektury po prostu słuchałam wypowiedzi koleżanek i kolegów z klasy i na tej podstawie domyśliłam się o czy jest ta lektura:)... ale lektu nie lubie nadal wole czytać coś wsólczesnego, jakieś gazety, poradniki to tak
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2011 20:15
"Chłopi"to jedna z najlepszych lektur jakie przeczytałam.To"chłopska"epopeja narodowa.Jest w niej wszystko m.in.Jagna jako wiejska femme fatale i Maciej jako przywódca gromady,a poza tym przedstawia ich mentalność i szybko się ją czyta.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2011 15:27
Jestem redaktorem Papilota i jestem komuchem, który robi kryptocenzurę!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2011 21:16
Miasto ślepców - książka zdecydowanie nieprzereklamowana. Jest wciągająca i poruszająca, uważam, że jest warta swojej opinii. W porównaniu do filmu to niebo, a ziemia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2011 20:48
ehh, nie lubie czytac...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo