Prostytutki, kurtyzany, nimfomanki: 6 najlepszych książek o rozwiązłych kobietach

Mężczyźni tracili dla nich głowy i majątki, a wśród kobiet wzbudzały niechęć i zazdrość - rozwiązłe bohaterki powieści były zarówno przedmiotem potępienia, jak i powszechnej fascynacji.
Prostytutki, kurtyzany, nimfomanki: 6 najlepszych książek o rozwiązłych kobietach
03.04.2011

Nana” Émile Zola

W teatrze Variétés w Paryżu odbywa się premiera nowej sztuki „Jasnowłosa Wenus”, w której rolę tytułową ma odegrać nieznana nikomu aktorka Nana. Niezwykle urodziwa kobieta, choć zupełnie nie potrafi śpiewać, zyskuje uznanie publiczności. Szczególnie zachwyceni są mężczyźni, gdyż w trzecim akcie sztuki Nana występuje nago.

Po sukcesie przedstawienia Nana zaczyna obracać się w kręgach najznamienitszych osobistości w Paryżu, wydaje przyjęcia i kolacje. Zakochany w kobiecie Steiner kupuje dla niej posiadłość. Uczucie do kobiety żywi też hrabia Muffat, z którym wdaje się w romans. W międzyczasie zdradza go z Jerzym, bardzo młodym chłopcem. Po powrocie do Paryża z posiadłości na wsi wiąże się z Fontanem, jednym z aktorów, ale ten związek kończy się tragicznie. Zrujnowana, pobita i nieszczęśliwa kobieta ląduje na ulicy. Dzięki wstawiennictwu Muffata, gra w kolejnym przedstawieniu. Spektakl okazuje się jednak kompletną klapą, dlatego Nana odchodzi z teatru. Mieszka w luksusowym pałacu u Muffata, w zamian za wierność i oddanie. Przyrzeczeń tych nie potrafi jednak dotrzymać i zdradza hrabiego wielokrotnie. Prowadzi niezwykle rozpustne życie doprowadzając mężczyznę do bankructwa…

11 minut” Paulo Coelho

Książka jest historią młodej dziewczyny z brazylijskiej wioski – Marii, której pierwsze, niewinne kontakty z miłością zostawiają jej jedynie złamane serce. Jest przekonana, że nigdy nie znajdzie prawdziwej miłości i że Uczucie to powoduje wyłącznie cierpienie. Dziewczyna składa samej sobie obietnicę, że nigdy nie będzie się zakochiwać.

Mężczyzna przypadkowo poznany w Rio de Janeiro zabiera Marię do Genewy. Obiecuje jej pieniądze za pracę w charakterze tancerki samby, jednak dziewczyna nie zdobywa akceptacji pracodawcy i traci tę posadę. Ponieważ nie stać ją na powrót do domu, postanawia podjąć pracę w innym zawodzie – jej wybór pada na prostytucję. Dziewczyna nie użala się nad sobą, jest to jej świadomy wybór.

życie w Genewie coraz bardziej odsuwa ją od miłości i rozwija w niej fascynację seksem. Przekonania Marii zostają jednak wystawione na ciężką próbę, ponieważ poznaje przystojnego malarza i musi dokonać życiowego wyboru: czy podążać dalej drogą przynoszącą korzyści materialne, czy też zaryzykować wszystko i posłuchać głosu własnego serca?

 

ksiażki o kobietach dla kobiet

Intymne przygody londyńskiej call girl” Belle de Jour

Belle de Jour to artystyczny pseudonim autorki, która nigdy nie posługuje się własnym nazwiskiem. Belle ma dwadzieścia kilka lat, dyplom z literaturoznawstwa i pracę, z której jest zadowolona. Pracuje jako prostytutka, oferując bardzo szeroki wachlarz usług seksualnych, nie wyłączając sadomasochizmu. Jej internetowy blog przez ponad rok ściągał dziesiątki tysięcy fanów. Wydany w formie książki stał się pełną trafnych komentarzy, pikantną i ironiczną opowieścią o nocnym życiu Londynu. Belle zachowuje dystans do siebie i rozmaitej klienteli, nie stara się epatować seksem, koncentruje się raczej na zachowaniach i fantazjach klientów.

Dziewczyna nie hamuje się - pisze o pięściówkach, pissingu, łagodnym seksie, wprowadzeniu do seksu analnego, miłości, pracy biurowej, zdradach i swoich początkach w tej fascynującej dla wielu ludzi pracy.

Dziewczyny” Barbara Stanisławczyk

Książka opisuje losy dziewczyn, utrzymujących się z prostytucji. W Warszawie znajduje się ponad dwa tysiące agencji towarzyskich i pracuje w nich blisko dwadzieścia tysięcy kobiet, ale różnymi rodzajami prostytucji zajmuje się znacznie więcej dziewczyn. Można je spotkać wszędzie; na dyskotece, w klubach, na bankiecie, w eleganckich salonach u boku znanych osób, a także na przyjęciu u znajomych. Wiele z nich to młode i ładne studentki, niektóre mają za sobą epizod bycia modelką, twarze innych przemknęły przez ekran kinowy czy telewizyjny.

- Żeby napisać o dziewczynach utrzymujących się z prostytucji, musiałam wejść w ich środowisko, bo tylko tak mogłam poznać prawdę o nich i ich klientach – mówi autorka. - Wprowadził mnie znajomy, który od wielu lat odwiedza agencje i to on był moim przewodnikiem po świecie płatnej miłości, a jednocześnie jednym z bohaterów książki.

ksiażki o kobietach dla kobiet

Dziennik nimfomanki” Valerie Tasso

Książka ta powstała na podstawie prawdziwej historii ekskluzywnej prostytutki z Madrytu.

Valérie Tasso zaczęła żyć z prostytucji w Hiszpanii, gdy okradł ją ukochany chłopak. Tam – jako urodziwa i pełna wdzięku Francuzka – cieszyła się niezwykłym powodzeniem. Jej książka jest pełna bulwersujących scen, od seksu na cmentarzu po zabawy z butelką coca-coli. Mimo to stanowi także zapis historii wielkiej miłości…

Kurtyzany” Katie Hickman

Książka opisuje historie pięciu najsłynniejszych angielskich kurtyzan XVIII, XIX i XX wieku. Sophia Baddeley, Elizabeth Armistead, Harriette Wilson, Cora Pearl i Catherine Walters stały się jednymi z najpotężniejszych, najbardziej niezależnych i najzamożniejszych kobiet swej epoki. Barwne biografie odkrywają tajniki ich życia, przenosząc nas w dwa poprzednie stulecia. Świetnie udokumentowane fakty – zilustrowane pamiętnikami i korespondencją – wzbogacone są także o liczne anegdoty oraz ciekawostki obyczajowe.

Kurtyzany” ukazują fascynujący półświatek grzesznego życia, który stanowił w wieku XVIII, XIX i XX nieodłączny margines „wielkiego świata”.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Książkowa mapa świata: Bestsellery z różnych zakątków globu - od Izraela aż po Kolumbię

Akunin, Mann, Joyce – zobacz, które arcydzieła literatury światowej warto przeczytać!

Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni: Japońskie książki, które warto przeczytać!

Refleksja nad problemami codzienności, wewnętrznie skomplikowani bohaterowie i motyw ich przemiany duchowej - jeśli lubisz dobrą literaturę psychologiczną, koniecznie przeczytaj proponowane przez nas książki.

 

Komentarze (72)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.10.2012 18:39
Super jest książka "Pawilon kwiatu brzoskwini"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2011 14:54
czytałam i jest super:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2011 21:53
Polecam serial 'Sekretny Dziennik Call Girl'. Naprawdę świetny ! ;]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.04.2011 20:11
Wyznania Gejszy, Gejsza... polecam ; ))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.04.2011 20:16
A gdzie "Dama kameliowa" Dumasa, czy "Blaski i nędze życia kurtyzany" Balzaca?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo