Książkowa mapa świata: Bestsellery z różnych zakątków globu - od Izraela aż po Kolumbię

Akunin, Mann, Joyce – zobacz, które arcydzieła literatury światowej warto przeczytać!
Książkowa mapa świata: Bestsellery z różnych zakątków globu - od Izraela aż po Kolumbię
27.03.2011

Borys Akunin „Nefrytowy różaniec” - ROSJA

Akcja opowieści osadzona jest w XIX wieku. Słynny detektyw Erast Fandorin musi rozwiązać wiele zdumiewających zagadek. Przeżywa przy tym niezwykłe przygody w Moskwie, Japonii, Anglii, a nawet na Syberii i Dzikim Zachodzie. W pewnym momencie Fandorin staje do pojedynku z samym Sherlockiem Holmesem… Który z nich wygra?

Książka Borysa Akunina już kilka dni po publikacji wspięła się na pierwsze miejsce listy bestsellerów w Rosji, a autor potwierdził jedynie swój tytuł mistrza klasycznego kryminału.

Jean-Marie Gustave Le Clézio „Onitsza” - FRANCJA

Fintan Allen ma dwanaście lat, kiedy wraz z matką wsiada na statek odpływający do Afryki. Po wielu latach rozłąki Maou i Fintan mają spotkać się ze swoim mężem i ojcem.

Fintan nie zna ani ojca, ani Afryki. Maou marzy o sielskim kraju, jaki pamięta z opowieści ukochanego mężczyzny.

Konfrontacja marzeń z rzeczywistością okazuje się jednak bolesna. Ojciec jest obcym człowiekiem, mąż stał się daleki. Tajemniczy, złowrogi i niepojęty kontynent potęguje w nich poczucie osamotnienia, pustki. Pobyt w Onitszy będzie dla nich wielką lekcją, głębokim przeżyciem, pozwalającym im poznać samych siebie.

Tomasz Mann „Czarodziejska Góra” – NIEMCY

Młody Niemiec Hans Castorp przyjeżdża w odwiedziny do swojego kuzyna Joachima Ziemsena. Pobyt chłopaka w Davos, planowany początkowo na 3 tygodnie, przedłuża się jednak do 7 lat na skutek stwierdzonej przez lekarza choroby płuc.

Hans dojrzewa w towarzystwie złożonym z nietypowych, przeciwstawnych osobowości, m.in. racjonalisty-humanisty-masona Settembriniego oraz Naphty - włoskiego literata; klerykała, jezuity "w stanie spoczynku". Settembrini reprezentuje filozofię i sposób myślenia Zachodu, Naphta – wschodnie zainteresowanie złem, gnostycyzmem, mistyką i cielesnością. Mężczyźni zaczynają rywalizować o duszę młodego Castorpa.

 

książki

Kerstin Ekman „Czarna woda” - SZWECJA

Mrocznym jądrem powieści, wokół którego rozgrywa się akcja, jest podwójne morderstwo. Wykrycie sprawcy osiemnaście lat później spina wydarzenia klamrą czasową. Autorka nie tylko ukazuje bogate tło społeczno-obyczajowe północnej Szwecji, ale przede wszystkim kreśli sylwetki bohaterów, pokazując wewnętrzne bogactwo jednych i prymitywną psychikę drugich. Fabuła powieści oparta jest na zdarzeniach wstrząsających i... autentycznych.

Książka została przetłumaczona na dwanaście języków, a Ekman otrzymała za nią wiele prestiżowych nagród, w tym Literacką Nagrodę Rady Nordyckiej.

Amos Oz „Poznać kobietę” –IZRAEL

Joel jest agentem służb specjalnych, który właśnie po zasłużonych latach pracy dla kraju, przechodzi na emeryturę. Niedawno został wdowcem - jego żona zginęła w dość niewyjaśnionych, smutnych okolicznościach. Joel ma córkę, Netę, która prawdopodobnie cierpi na padaczkę. Ale to nie choroba zdaje się jej największym "problemem", a kobiecość, którą dziewczyna odrzuca. 

Oprócz niej w życiu Joela obecne są babcie Nety, teściowa Awigail oraz matka Liza. Wraz z nimi mężczyzna przeprowadza się z Jerozolimy do Tel Awiwu. Tu chce odpocząć. Nie ma wielkich planów na przyszłość, nie interesuje go pomysł własnego biznesu. Woli oddawać się robotom domowym i przede wszystkim rozmyślaniom.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni: Japońskie książki, które warto przeczytać!

Refleksja nad problemami codzienności, wewnętrznie skomplikowani bohaterowie i motyw ich przemiany duchowej - jeśli lubisz dobrą literaturę psychologiczną, koniecznie przeczytaj proponowane przez nas książki.

Wieczór z dreszczykiem: Dziesięć najlepszych polskich i zagranicznych kryminałów

Zbrodnia, podejrzenia, żmudne śledztwo – jeśli lubisz zagadki, koniecznie przeczytaj proponowane przez nas kryminały!

 

książki

Giorgio Faletti „Ja zabijam” – WŁOCHY

Słynny prezenter rozgłośni Radio Montecarlo, odbiera telefon. Jego rozmówca informuje w czasie programu na żywo, że zamierza popełnić morderstwo. Kiepski żart okazuje się prawdą, ponieważ tej samej nocy zamordowani zostają kierowca Formuły 1, Jochen Welder oraz jego narzeczona, słynna szachistka Arijane Parker. Obie ofiary zostały potwornie okaleczone: morderca ściągnął obojgu skórę z twarzy. Policjanci podejrzewają, że morderca zamierza zrobić sobie maski…

James Joyce „Ulisses” - IRLANDIA

Akcja utworu, złożonego z 18 epizodów, rozgrywa się w ciągu jednego dnia - 16 czerwca 1904 (jest to dzień, w którym Joyce poznał swoją towarzyszkę życia). Kluczem do zrozumienia powieści jest „Odyseja” Homera, ponieważ poszczególne epizody i postaci dzieła Joyce'a odpowiadają kolejnym pieśniom i bohaterom starożytnego eposu.

Tytułowym Ulissesem jest w powieści Leopold Bloom, Penelopą – piękna i niewierna Molly Bloom, nauczyciel historii Stefan Dedalus to Telemach. Podobnie jak u Homera, u Joyce'a także Odyseusz i Telemach poszukują się nawzajem. Powieść zamyka monolog Molly - najsłynniejszy w literaturze przykład monologu wewnętrznego.

Gabriel García Márquez „Sto lat samotności” - KOLUMBIA

Książka opowiada historię rodziny Buendiów na przestrzeni sześciu pokoleń. Osadę Macondo zakłada kilka rodzin, na czele których stoją kuzyni José Arcadio Buendía i Urszula Iguarán. Mężczyzna i kobieta pobierają się mimo złych przeczuć i obaw, że z powodu swego pokrewieństwa ich dzieci urodzą się ze świńskimi ogonami.

Wioska powoli się rozrasta, ponieważ zaczynają do niej przybywać mieszkańcy z drugiej strony moczarów. Wraz z nimi w Macondo zaczyna rozwijać się handel i budownictwo. Niestety, docierają również zarazy: bezsenności i zapomnienia. Utrata pamięci zmusza mieszkańców wioski do wynalezienia sposobu na pamiętanie wszystkich rzeczy, jednak ludzie zapominają także pisma. Pewnego dnia do wioski powraca Melquíades (przywódca Cyganów i przyjaciel Josego Arcadia) z eliksirem przywracającym pamięć. Wybucha jednak wojna domowa…

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2011 13:07
bardzo dobre zestawienie, ksiazki naprawde swietne, wreszcie jakis artykul na poziomie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2011 13:05
tez uwielbiam sto lat samotnosci, ksiazka niesamowita, jak wiele innych marqueza
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2011 12:59
Sto lat samotności - moja lektura obowiązkowa na zajęciach z literatury powszechnej :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2011 12:40
"Sto lat samotności" - coś cudownego
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2011 00:30
A GDZIE POLSKA POZYCJA? KSIAZKI UZNANE ZA ARCYDZIEŁA CZESTO PRZEZ SNOBÓW ZWYKLE NUDNE I NIEZROZUMIAŁE,NAJLEPSZA KSIAZKA DO CZYTANIA WSPANIAŁYM JEZYKIEM I SPODOBA SIE KAZDEMU NAWET TEMU CO NIE LUBI CZYTAC TO ''FORREST GUMP''
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo