Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni: Japońskie książki, które warto przeczytać!

Refleksja nad problemami codzienności, wewnętrznie skomplikowani bohaterowie i motyw ich przemiany duchowej - jeśli lubisz dobrą literaturę psychologiczną, koniecznie przeczytaj proponowane przez nas książki.
Literatura z Kraju Kwitnącej Wiśni: Japońskie książki, które warto przeczytać!
20.03.2011

Natsuo Kirino "Ostateczne wyjście"

Bohaterkami powieści są cztery kobiety, które pracują na nocnej zmianie w fabryce produkującej zestawy obiadowe.

Kuniko jest próżna i rozrzutna. Pragnie wspiąć się o jeden szczebel wyżej w drabinie społecznej, jednak lenistwo nie pozwala jej podjąć jakichkolwiek kroków, by osiągnąć ten cel. Póki co, zmuszona jest otaczać się namiastką luksusu, co w rezultacie wpędza ją w poważne długi.

Yoshie, najstarsza z całej czwórki, jest wdową. Na utrzymaniu ma niedomagającą teściową, którą nieustannie musi się zajmować, oraz nastoletnią, zbuntowaną córkę, która ma własne życie i ani myśli wyręczać matkę w jej obowiązkach. Mieszkają w ciasnym domku, przesiąkniętym zapachem moczu. Nie mają oszczędności, bo wszystkie nadprogramowe pieniądze pochłonęła opieka nad staruszką.

Yayoi ma męża egoistę, z którym ciągle się kłóci, oraz dwójkę małych dzieci. Mąż od jakiegoś czasu nie przynosi już do domu wypłaty, tylko wydaje na dziewczyny lub przepuszcza w grze w karty. Yayoi sama musi zadbać o to, by utrzymać rodzinę.

Masako finansowo powodzi się najlepiej z tej całej grupy. Ma jednak męża pogrążonego w depresji, z którym już od dawna nie dzieli sypialni i z którym właściwie nie ma o czym rozmawiać. Dodatkowo kilka lat wcześniej ich kilkunastoletni syn zupełnie przestał się do nich odzywać.

Choć każda z nich ma inny charakter oraz inne problemy, mają ze sobą wiele wspólnego. Wszystkie są na skraju wyczerpania, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Łączy je samotność i rutyna, a przede wszystkim brak perspektyw i potrzeba zmienienia czegoś w swoim życiu. Mimo to ich relacje bardziej przypominają solidarność niż przyjaźń.

Właśnie po części w ramach tej babskiej solidarności, po części zaś skuszone perspektywą zarobienia dodatkowych pieniędzy, pomagają pozbyć się ciała męża Yayoi, gdy ta, doprowadzona do ostateczności, zabija go…

Haruki Murakami "Kroniki ptaka nakręcacza"

życie Toru Okady po stracie pracy jest monotonne i pozbawione ambicji. Żona zarabia wystarczająco dużo na utrzymanie ich obojga, a Toru prowadzi dom. Ten harmonijny układ zostaje jednak pewnego dnia zburzony, kiedy to znika im kot. Toru wyrusza na poszukiwanie zwierzątka i tak zaczyna się wielka historia jego spotkań z różnymi najdziwniejszymi osobami, która prowadzi do całkowitej przemiany duchowej, nieomal buddyjskiej iluminacji. Gdy odejście żony pozbawia go środków do życia i nie może sobie pozwolić na bezczynność, jest już innym człowiekiem, gotowym zacząć nowe życie.

japońskie książki

Mineko Iwasaki "Gejsza z Gion"

Książka jest autobiografią najsłynniejszej japońskiej gejszy, Mineko Iwasaki. Kobieta odsłania kulisy działalności legendarnej dzielnicy rozrywki Gion Kobu w Kioto.

Do świata gejsz wkroczyła jako mała dziewczynka, rozpoczynając naukę praktykowanych od setek lat zwyczajów, języka, tańca i muzyki. Szczyt kariery Mineko przypadł na lata 70. Mając 29 lat, wyszła za mąż i przestała czynnie uprawiać zawód.

Przez karty książki przewija się też galeria sławnych ludzi, odwiedzających Gion, takich jak Elia Kazan, Henry Kissinger, Also Gucci i następcy europejskich tronów. Interesującym wątkiem jest długotrwały romans Iwasaki z wielkim gwiazdorem japońskiego filmu, Shintaro Katsu.

Abe Kōbō "Kobieta z wydm"

Nauczyciel, z zawodu entomolog, wyrusza na wyprawę badawczą, z której już nigdy nie wróci. Na wydmach przydarza mu się coś, czego nie można racjonalnie wytłumaczyć. Uwięziony w pułapce bez wyjścia, z tajemniczą kobietą u boku, dzień po dniu będzie walczył o życie z niszczycielską potęgą piasku. Bezsensowny wysiłek, prowokujące zachowanie kobiety i skomplikowane relacje między dwójką więźniów bardziej przypominają senne majaki niż rzeczywistość. Czy po takim doświadczeniu można jeszcze wrócić do normalnego świata?

książki japońskie

Ishiguro Kazuo "Nie opuszczaj mnie"

Kathy, Ruth i Tommy uczą się w elitarnej szkole z internatem - idylicznym miejscu w sercu angielskiej prowincji.

Nauczyciele kładą tu wielki nacisk na twórczość artystyczną i wszelkiego rodzaju kreatywność. Tym, co odróżnia tę szkołę od innych jest fakt, że żaden z uczniów nie wyjeżdża na ferie do rodziny. Życie w Halisham toczy się pozornie normalnym trybem: nawiązują się młodzieńcze przyjaźnie, pierwsze miłości, dochodzi do konfliktów między uczniami a nauczycielami. Stopniowo w wyniku przypadkowych napomknień i aluzji, wychodzi na jaw ponura i zarazem przerażająca tajemnica...

Yasunari Kawabata "Głos góry"

Poprzez świat wspomnień i przemyśleń starego człowieka, który przeczuwa zbliżającą się śmierć, wyrażona jest gorzka mądrość życia. Wspomnienia jego dawnej, młodzieńczej miłości nakładają się na uczucie do młodziutkiej synowej - uczucie nie tylko fizycznej, lecz także estetycznej natury.

Tłem opowieści jest drobiazgowy opis życia codziennego w tradycyjnej rodzinie japońskiej oraz świat marzeń i snów głównego bohatera.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Wieczór z dreszczykiem: Dziesięć najlepszych polskich i zagranicznych kryminałów

Zbrodnia, podejrzenia, żmudne śledztwo – jeśli lubisz zagadki, koniecznie przeczytaj proponowane przez nas kryminały!

Najbardziej kontrowersyjne książki wszech czasów: Zakazana miłość, przemoc, narkotyki!

Szokujące, perwersyjne, pełne okrucieństwa – zobacz, które książki wywołały prawdziwy obyczajowy skandal!

 

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2011 16:28
kazuo ishiguro to akurat słaby przykład japońskiej prozy, autor wprawdzie urodził się w japonii, ale od piątego roku życia mieszka w anglii i pisze książki po angielsku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.03.2011 13:22
dziekuje wszystkim za tytuly, kocham takie ksiazki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2011 23:20
a ja uwielbiam wszystkie książki murakamiego. przemiana i refleksja nad sobą i życiem gwarantowana. moją ulubioną jego jest "tańcz tańcz tańcz" czyli można powiedzień kontynuacja "przygody z owcą" chociaż można ją czytać nie mając przeczytanej "przygody..." cudowna. druga jest dla mnie właśnie "kronika ptaka..." ah no i oczywiście "kafka nad morzem". :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2011 22:07
Etsu Inagaki Sugimoto "Córka Samuraja" piękne ukazanie kontrastu między wschodnią i zachodnią kulturą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2011 18:03
A gdzie Miam Miam Cukiereczki ?? Najlepsza !!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo