Kobieta w oczach artysty

Płeć piękna niejednokrotnie bywa natchnieniem artystów. Kobieca uroda inspiruje, choć nie zawsze mieści się w ogólnie przyjętych kanonach piękna.
Kobieta w oczach artysty
24.08.2008

Jak mawiał Pascal Laine, nawet najpiękniejsze kobiety pragną, by upewniano je w tym, że są piękne. A jak artysta może upewnić w tym kobietę? Uczynić ją swoją muzą, natchnieniem, poświęcić jej swój utwór, napisać dla niej książkę, namalować ją.

Wraz z upływem czasu zmieniają się ogólnie przyjęte kanony piękna. Peter Rubens, XVI-wieczny malarz flamandzki, na swoich obrazach przedstawiał kobiety o niezwykle „kobiecych” kształtach: pulchne, z nieodłącznym cellulitem.

W XVIII wieku królowały gorsety, wyznacznikiem kobiecości stała się wąska szczupła talia, a niezbędnym rekwizytem – kapelusz i parasolka. Spójrzmy chociażby na obraz Claude'a Moneta - "Kobieta z parasolką".

Sztuka współczesna rządzi się odrębnymi prawami. Czasem eksponuje brzydotę, cierpienie, jak na przykład Frida Kahlo na swoich portretach. Czasem zatraca proporcje - "Kobieta w bikini" Jerzego Nowosielskiego. O ile zmieniają się mody, w cenie są zawsze akty.

Artyści lubią portretować kobiety. Uchwycić na płótnie ich głębokie spojrzenie, niepokojące rysy twarzy, uśmiech lub zaciśnięte usta. Niezwykle dużo kobiecych malowideł znalazło się w ofercie Domu Aukcyjnego Rempex. Zanim obrazy zostaną wylicytowane, można je oglądać na wystawie przedaukcyjnej do 27 sierpnia, czyli do dnia aukcji.

Polecane wideo

Komentarze (39)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2008 23:34
troche bezsensu gadac o sztuce jak sie o niej nie ma pojecia...to kompromitacja...chociazbypierwszy zalaczony obraz Fridy to autoportret, a nie "inspiracja artysty wynikajaca z zachwytu nad kobiecym pieknem" odsylam do historii sztuki.Porayka!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.09.2008 14:11
a mi sie podoba Rubens nie chodzi mi o tresc obrazu ale o Kolory i dokładnosc Obraz jest Piękny niemal jak fotografia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2008 16:08
nienawidze katarzyny kozyry
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2008 21:28
Najbardziej podoba mi się malarstwo Lautreca. On przedstawiał wcale nie piękne, a prawdziwe kobiety... Nie bał się malować praczek. Malował prostytutki i ulicznice. Geniusz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2008 20:22
[quote="Gosc"]ta kobieta w bikini zeczywiscie jest pozbawiona proporcji. za wysoko piersi, glowa za duza wzgledem ciala... czy tak wyobrazano sobie idealną kobiete?[/quote] to pewnie byl celowy zabieg, kniekonieczny pokazujący ideał.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie