Czy studiowanie się opłaca?

Wiele osób marzy o studenckim życiu, nowych znajomościach i totalnej, uniwersyteckiej wolności. Tylko czy tak naprawdę studiowanie w ogóle się opłaca?
Czy studiowanie się opłaca?
30.04.2010
> -->

Studiowanie, zwłaszcza w Polsce, to temat-rzeka. Niemal każda osoba kończąca liceum zastanawia się, jaką uczelnię wybrać oraz na jaki tryb studiowania - dzienny, zaoczny czy wieczorowy - sie zdecydować. Dyskutowaliśmy o tym nie raz na stronach Papilota, a opinii było tyle, ile osób. I niemal każdy miał rację. Pięcioletnia, pilna nauka, uzyskanie tytułu naukowego z wynikiem bardzo dobrym, dokument ukończenia prestiżowej uczelni czy stypendium naukowe, nie są absolutnie żadnymi gwarantami znalezienia pracy. Studia stały się nawet fabryką osób bezrobotnych, które po zakończeniu nauki nie są w stanie znaleźć posady odpowiadającej ich kwalifikacjom.

W ostatnich latach powstało tak wiele uczelni i kierunków, że status studenta nie jest już żadnym zaszczytem. Mówi się wręcz o pokoleniu „wykształciuchów”. Ten pejoratywny termin obejmuje grupę osób posiadających wyższe wykształcenie, które nie jest podparte wrodzoną inteligencją ani kulturą. To ironiczne słowo do obiegu wprowadził cztery lata temu były wicepremier Ludwik Dorn w rozmowie dla „Dziennika”. Nic zatem dziwnego, że mit studiowania upadł. Matura już za pasem, a ci, którzy są u progu rozpoczęcia studiów, powinni zastanowić się dwa razy, zanim złożą papiery na wybrany przez siebie kierunek w wymarzonej szkole wyższej.

> -->

Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle iść na studia, podpowiadamy: tak, ale wyłącznie (!) pod warunkiem, że wybierzesz dobrą, przyszłościową specjalizację na dobrej uczelni. Inaczej nie ma żadnego sensu tracić pięciu lat życia na codzienne bieganie do sali wykładowej. Zastanów się najpierw, dlaczego chcesz studiować. Bo tak wypada? Bo wszyscy twoi znajomi idą na studia? Bo bez wyższego wykształcenia nie masz szansą na pracę? Bo rodzice ci każą? Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, kariera naukowca nie jest dla ciebie. Sam dokument uniwersytetu lub politechniki, owszem, daje sporo satysfakcji i pozwala dołączyć do szacownego grona osób posiadających wyższe wykształcenie, jednak studia niepodparte doświadczeniem zawodowym, kursami czy dodatkowymi kwalifikacjami, na niewiele się zdadzą. Dlatego tak ważne jest myślenie o swojej przyszłości już od pierwszych zajęć na uczelni, oczywiście pod warunkiem, że zależy ci na studiach, z których za parę lat będziesz czerpać korzyści.

Czy na polskich uczelniach są kierunku gwarantujące pracę na polskim rynku? Oczywiście, że tak. I to niekoniecznie na publicznych uniwersytetach czy politechnikach, gdzie za naukę nic nie płacisz, bo robi to za ciebie państwo. Do przyszłościowych specjalizacji należy zaliczyć te, które możesz zgłębiać tylko na kilku uczelniach w kraju i na które przyjmowana jest co roku tylko garstka osób. Największą szansę na znalezienie pracy mają absolwenci kierunków technicznych. Bardzo dobre kierunki to architektura, mechanika, biotechnologia, logistyka czy niezmiennie informatyka. Przyszłościową specjalizacją jest również poligrafia, budownictwo, japonistyka oraz skandynawistyka. Warto zdecydować się również na studiowanie prestiżowych kierunków jak prawo, medycyna czy psychologia, ale tylko na dobrych uczelniach, które zajmują wysokie miejsca w rankingach.

 

> -->

Przy wyborze studiów uważaj na specjalizację. Bardzo często to ona warunkuje twoją przyszłą karierę zawodową. Przykład? Wybierając polonistykę, warto od razu zdecydować się na konkretną specjalność, np. logopedyczną lub nauczycielską. Wraz z końcem studiów jesteś uprawniona do rozpoczęcia pracy w swoim fachu. Gorzej, gdy nie jesteś jeszcze przekonana co do swojej przyszłości, i wybierasz pozornie atrakcyjną specjalizację, np. dziennikarską. Problem w tym, że po takich studiach masz ograniczone możliwości, bowiem twoje wykształcenie pasuje praktycznie tylko do pracy w redakcji. Gdybyś zmieniła zdanie, nie mogłabyś podjąć w pracy w szkole, bo nie masz odpowiednich kwalifikacji. Musiałabyś w takim wypadku uzupełnić swoje wykształcenie, np. robiąc kurs pedagogiczny, czyli przeznaczyć na to czas i pieniądze. A dziennikarzem mogłabyś zostać nawet bez studiów, bo w tym zawodzie liczą się przede wszystkim predyspozycje i odpowiednie cechy charakteru.

Dobrym rozwiązaniem są studia na wysokonotowanych kierunkach (sprawdź ostatni ranking!) – ale pod warunkiem, że jest to lista układana przez pracodawców na podstawie zapotrzebowania na pracowników. Takie klasyfikacje są najbardziej wiarygodne i mogą naświetlić ci sytuację na rynku pracy. Nie zapomnij również zbadać gruntu na uczelni, która ci się marzy. Sprawdź siatkę zajęć, możliwości oferowane przez szkołę (np. dodatkowe kursy czy wymiany studenckie), warunki studiowania.

 

> -->

I w tym momencie pojawia się fundamentalne pytanie: poświęcić pięć lat na solidną naukę i podjąć studia dzienne czy zdecydować się na zaoczne? Te drugie z pewnością wymagają od ciebie żelaznej dyscypliny. Cykliczne zjazdy w weekendy również mogą być bardzo męczące, zwłaszcza gdy studiujesz na uczelni oddalonej od miejsca twojego zamieszkania o kilkaset kilometrów. Co więcej, są to studia płatne. Za to nauka dzienna nic nie kosztuje, daje większe możliwości rozwoju, a także poczucie bycia studentem. Jeśli jednak na poważnie chcesz wpłynąć na rozwój swojej kariery zawodowej, lepiej dla ciebie byłoby podjąć studia zaoczne.

Wolny czas możesz wtedy poświęcić na zdobywanie doświadczenia, czyli na pracę. Na początku zaczniesz pewnie od praktyk zawodowych. Zakładając, że jeszcze mieszkasz z rodzicami w mieście, w którym się wychowałaś, im wcześniej rozpoczniesz przygodę z pracą, tym lepiej. Pamiętaj również, że w dzisiejszych czasach bardzo dobrze i rozsądnie jest mieć fach w ręku. Makijażystka, kosmetyczka, tapicer, elektryk, budowlaniec czy mechanik samochodowy zawsze zarobią na chleb, bo jest stałe zapotrzebowanie na ich usługi, a brak tytułu magistra przed nazwiskiem nie ujmuje im inteligencji ani wiedzy.

Współczesna moda na studiowanie bardzo często nie jest podparta wiedzą żaków na temat sytuacji na rynku. Zanim zaczniesz pracować w pocie czoła, żeby dostać się na wymarzony kierunek, zastanów się kilka razy, co naprawdę chcesz robić w życiu i czy potrzebne są ci do tego studia. Bo w dzisiejszych czasach dyplom ze szkoły wyższej niestety nie gwarantuje niczego. Uważaj, żebyś nie przespała tak ważnych kilku lat swojego życia.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Ile naprawdę zarabiają studenci?

2 zł za ankietę, ponad 2 tys. zł miesięcznie za wysyłanie seks SMS-ów: oto zarobki polskich studentów.

Jak pogodzić wychowanie dziecka z nauką?

Dziecko, które pojawia się w twoim życiu przed ukończeniem szkoły, może sporo namieszać. Sprawdź, jak wychować je na medal.

Polecane wideo

Komentarze (167)
Ocena: 5 / 5
Krystyna (Ocena: 5) 28.03.2017 02:26
Moim zdaniem opłaca się, ale w dzisiejszych czasach, to wyłącznie studiowanie online w American Business Academy. To jedyna taka uczelnia, gdzie oferuje naprawdę dogodne warunki jeśli chodzi o naukę online.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 21:36
Nie wiem, mi się nie opłaca studiować na dziennych na uniwerku, gdzie akurat jest denny poziom i jedynie tracę czas. Mam dobrą pracę, wiec przenoszę się na zaoczne, w moim mieście kierunek, jaki robię jest tylko na prywatnej uczelni, wiec tam się przenoszę. I co, będę gorsza z tego powodu? Nie zdziwię się, jak czeka mnie wyższy poziom i więcej nauki w porównaniu z tą państwową chałą. Co za bzdury w ogóle z tym etykietowaniem, kto jaki tryb wybiera i czy w ogóle wybiera.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2010 10:01
Aninim pode mną, sądze że może sie to odnieść tylko do nie,tórych kierunków. Ja studiuję położnictwo i nie wyobrażam sobie jak możnaby było studiować to zaocznie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2010 18:20
W dzisiejszych czasach to nic się nieopłaca studiowac jesli niemasz pleców. A jeśli już to tylko zaocznie bo zdobywasz te doświadczenie a po dziennych co masz tylko papier i zero perspektyw na przyszłość. Skończyłam biotechnologie i co niema pracy nawet na kase do sklepu niewezną bo niezna sie obslugi kasy fiskalnej
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2010 15:57
"studia dzienne nic nie kosztuja"- chyba się Wam coś pomylilo, nawet jeśli nie ma czesnego, to na samo miekszanie i utrzymanie idzie kupa kasy :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie