CODZIENNY BON TON: Jak nie popełnić gafy w towarzystwie?

Oto kilka zasad, jak zachowywać się w różnych sytuacjach, aby zawsze błyszczeć swoją nienaganną kulturą osobistą.
CODZIENNY BON TON: Jak nie popełnić gafy w towarzystwie?
27.02.2011

Czasem, gdy przebywamy w miejscach publicznych, drażnią nas zachowania innych ludzi. Irytuje brak kultury i ogłady. Każdy z nas chciałby żyć w społeczeństwie, które zna podstawowe zasady dobrego wychowania. Jednak oceniając inne osoby, często zupełnie nie zwracamy uwagi na własne zachowanie. Być może i my nie zawsze postępujemy w zgodzie z zasadami codziennego savoir-vivre'u

Warto więc zapoznać się z podstawowymi regułami dobrego wychowania i tym samym dawać innym prawidłowy przykład. Kultura osobista jest przecież naszą najlepszą wizytówką!

Oto kilka zasad, jak zachowywać się w różnych sytuacjach, aby zawsze błyszczeć swoją nienaganną kulturą osobistą...

Bądź zawsze promienna, uśmiechnięta i pełna dobrego humoru

Nikt nie lubi, gdy inni zadręczają go wciąż swoimi problemami. Nawet więc, jeżeli masz powody do zmartwień postaraj się pozostawić je w domu. Wychodząc do ludzi staraj, się zawsze tryskać optymizmem i dobrą energią. Pamiętaj, uśmiech otwiera wiele drzwi.

Zachowaj dyskrecję

Zawsze staraj się okazywać zainteresowanie tym, co mówi druga osoba. Z cierpliwością i zaangażowaniem słuchaj zwierzeń swoich znajomych. Postaraj się również zachować dyskrecję, gdy ktoś powierzy ci swoją tajemnicę.

Pamiętaj o codziennej uprzejmości i życzliwości

Staraj się zawsze mówić „dzień dobry” wszystkim napotkanym w ciągu dnia sąsiadom czy znajomym. Nawet jeżeli kogoś nie lubisz, nie okazuj tego. Nigdy nie wiesz, czy nie przyda ci się kiedyś pomoc określonej osoby.

Staraj się zawsze mieć nienaganny ubiór

Twój strój zawsze powinien być dopasowany do okazji. Kiedy więc idziesz na dyskotekę lub na spotkanie z koleżankami możesz pozwolić sobie na dużą swobodę. Zupełnie inaczej jest z wyborem kreacji do szkoły lub do pracy. Tutaj obowiązują już ścisłe zasady. Ubranie musi być skromne, czyste i eleganckie.

 

jak osiągnąć sukces

Ogłada w kawiarni i restauracji

Pamiętaj, aby będąc w restauracji nigdy nie zostawiać ubrań na oparciu krzesła – to bardzo źle wygląda. Siedząc przy stole, oprzyj się nadgarstkami. Zawsze również powinnaś mieć złączone kolana. Nie wołaj kelnera, wymachując rękami. Staraj się raczej zrobić to lekkim skinieniem głowy lub dłuższym spojrzeniem w jego stronę.

Powiadamiaj o swojej wizycie

Nawet jeżeli otrzymałaś zaproszenie od swoich znajomych, zawsze powinnaś uprzedzić ich o swojej wizycie. W dobie telefonów komórkowych i Internetu nie jest to bardzo trudne. Pamiętaj również o punktualności i odpowiednim przywitaniu się ze wszystkimi. Jeżeli w towarzystwie będą osoby, których nie znasz, to w gestii gospodarza jest przedstawienie ich tobie.

Odpowiednie zachowanie przy stole

Siedząc przy stole, w towarzystwie innych ludzi unikaj ziewania, żucia gumy i mlaskania. Postaraj się również pochwalić gospodarza domu, za pięknie przybrany stół czy też smaczne jedzenie. Warto także spróbować wszystkich serwowanych potraw. Takie zachowanie z pewnością zrobi przyjemność osobom, które je przygotowywały.

Kultura osobista w sklepowej kolejce

Zawsze dziękuj osobie, która przepuściła cię w kolejce. Nie krzycz na kogoś, kto stanął pierwszy przy kasie, nie czekając na swoją kolej. Lepiej spokojnie i bez zdenerwowania zwrócić takiej osobie uwagę. Nawet nie wiesz, jak wiele można zdziałać uprzejmością i uśmiechem.

zasady dobrego wychowania

Przetrwać w zatłoczonym autobusie

Jeżdżąc autobusem lub pociągiem, pamiętaj przede wszystkim o ustąpieniu miejsca osobom starszym, kobietom w ciąży i małym dzieciom. Staraj się również nie naruszać prywatnej przestrzeni innych. O ile to możliwe, nie opieraj się o nikogo. Każdy ma sferę zarezerwowaną tylko dla siebie, a jej naruszenie wzbudza irytację.

Jak zachowywać się wobec nowopoznanych ludzi

Naukowcy dowodzą, że nowopoznane osoby wyrabiają sobie o nas zdanie w ciągu pierwszych kilku sekund. Później niewiele już da się zrobić. Ważne więc, aby pamiętać o odpowiednim sposobie przywitania się z nieznajomą osobą. Pamiętaj, to kobieta pierwsza wyciąga rękę. Warto zwrócić również uwagę na odpowiedni uścisk dłoni. Zbyt słaby może zdradzać niezdecydowanie, za mocny jest z kolei mało kobiecy.

Jak się okazuje, gafę w towarzystwie popełnić bardzo łatwo. Przestrzegając jednak podstawowych zasad codziennego savoir-vivre’u na pewno unikniemy wielu nieprzyjemności i nieporozumień.

Na koniec warto poznać jeszcze jedną podstawową regułę dobrego wychowania, która brzmi następująco:

Traktuj innych tak, jak sama chciałabyś być traktowana!

Karina Hefner

Zobacz także:

Jak Polacy jedzą w pracy?

Czy można pogodzić pracę ze zdrową dietą? Sprawdź, jakie prawa przysługują pracownikom w zakresie odpoczynku w pełnieniu służbowych obowiązków i przerw na posiłek!

TRIKI MARKETINGOWE sprzedawców: Co skłania nas do kupienia określonych produktów?

Odpowiedni wystrój wnętrz, relaksująca muzyka, piękne zapachy, gratisy i tańsze produkty – to tylko kilka spośród masy sztuczek, jakie stosują sprzedawcy, aby zwiększyć swoje zyski.

Komentarze (30)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2011 23:40
od kiedy ustępuje się miejsca małym dzieciom? ;) Młode nóżki - niech stoją ;)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2011 22:01
wg mnie każdy powinien szczególnie wyznawać zasadę : "Bądź zawsze uśmiechnięta i udawaj szczęśliwą, bądź miła dla wszystkich nawet jak masz zły humor".. Naprawdę niektórzy nie mają ochoty patrzeć na wasze skrzywione i skwaszone miny, bo jak patrzę na takie osoby to mnie szlag trafia.. wiecznie obombane "księżniczki"
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2011 17:10
o tak zgadzam sie z jednym punktem. nie nawidze jak ktos do mnie pwda bez zapowiedzi. uwielbiam byc sama w domu, i najgorsza rzecz jaka moze sie zdarzyc to nieproszeni/niezapowiedziani goscie. mam kumpele ktora domnie dzwoni i mowi; "co robisz bo za 20 minut bede u Ciebie, juz jade". szlag mnie trafia!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2011 17:08
ja np nie znosze jak ktos mnie dotyka, ociera sie itp gdy jade w tramwaju/autobusie. albo jak ktos mi wciska jedzenie jak nie jestem glodna.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2011 14:43
oczywiście że nie dziwne, tylko ludzie nie dbaja o maniery, jeżeli kolega wejdzie do samochodu to możesz delikatnie zasugerować koledze aby Was zapoznał albo ewentualnie powiedz "wypada mi się przedstawić " i dalej powinno pójść z górki. mówiąc d danej osoby zawsze patrz w oczy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo