35 lat i 6 miesięcy - oto granica młodości! Zgadzacie się?

Pojmowanie zasięgu młodości i starości zależy od naszego wieku, płci, wykształcenia i pozycji zawodowej.
35 lat i 6 miesięcy - oto granica młodości! Zgadzacie się?
21.02.2011

Chociaż upływ czasu jest nieunikniony, to jednak, jak się okazuje pojęcia "młodość" i "starość" są dosyć względne, a zasięg tych okresów życia zależy przede wszystkim od wieku pytanej osoby.W ciągu ostatnich lat granica starości pojmowanej jako stan fizycznej i umysłowej niesprawności wyraźnie przesunęła się w czasie. Co ciekawe, podobnie jest również z okresem młodości. Zmiany cywilizacyjne wpłynęły na znaczne wydłużenie zawodowej i społecznej niedojrzałości.

Kiedy zatem w wyobrażeniu współczesnych Polaków kończy się młodość, a zaczyna starość? Do jakiego wieku badani określają siebie, jako ludzi młodych lub w średnim wieku, a od kiedy mają poczucie, że są starzy?

Według badanych, młodość kończy się średnio… w wieku 35 lat i trzech miesięcy! Wielu z nas uważa, że właśnie od tego momentu zaczyna się wiek dojrzały, który trwa prawie do 62 roku życia – a dokładniej do 61 lat i ośmiu miesięcy! Po przekroczeniu tego wieku, człowiek wkracza w najpóźniejszą fazę swoje życia, czyli starość.

Na postrzeganie granic poszczególnych etapów życia, wpływa w dużym stopniu wiek pytanych osób. Tak więc ludzie w wieku 18- 23 lat uważają zazwyczaj, że młodość kończy się już w wieku 30 lat. Zupełnie inaczej natomiast podchodzą do tego zjawiska osoby starsze, które mają tendencję do zawyżania granic poszczególnych etapów życia. Dla osób starszych wiek dojrzały zaczyna się dopiero po czterdziestce.

Co ciekawe, autoidentyfikacje związane z wiekiem, zależą nie tylko od liczby przeżytych lat, lecz także od płci badanych osób. Kobiety znacznie szybciej zaczynają czuć się staro. Mężczyźni zupełnie inaczej, bardzo długo potrafią uważać się za młodych duchem i ciałem.

Sprawdza się reguła głosząca, że każdy z nas ma tyle lat, na ile się czuje. Warto więc jak najdłużej zachować swoją młodość i wierzyć, że jeszcze wiele dobrego może zdarzyć się w naszym życiu...

Karina Hefner

Zobacz także:

Zwierzenia polskiej sprzątaczki: Co można znaleźć w niemieckich domach?

Justyna Polanska, Polka sprzątająca niemieckie domostwa, postanowiła przemówić! Jej książka "Pod niemieckimi łóżkami" jest u naszych sąsiadów prawdziwym bestsellerem!

Wyciekła sekretna receptura Coca-Coli! Czy koncern straci miliardy dolarów?!

Do tej pory znały ją jedynie dwie osoby z zarządu koncernu!

Komentarze (20)

Ocena: 5 / 5
Paul (Ocena: 5) 30.05.2017 10:54
Śmiać mi się chce... Większość kobiet gada te dziecinne bzdury, że wyglądają na młodsze, a obcy dają im po 7 lat mniej. Moja znajoma mówi, że dają jej 33, max 35, a ma 40. Moja mamusia lat 63 dała jej 45, dla mnie wygląda na 42. To są obiektywne fakty, a nie wydumane bzdety wynikłe z kompleksów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.10.2012 23:15
Ja powiem tyle, po co rozgraniczać. Dla jednego tyle będzie dużo dla innego mało. Młodość, czy stan najwyższej wydajności organizmu. Zdarza się że 20 latek będzie ociężały a zdrarza się, że 30latek taki jak ja będzie młodzieniaszkiem, bo fizycznie i psychicznie średni 20latek mi nie dorówna
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2011 16:42
zal mi was
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2011 16:41
zal
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.02.2011 23:24
wg. mnie osoby dojzale sa od 43-45, a stare od 70. Moze to wynika z tego, ze po prostu mam starszych rodzicow i rodzinke wiec inaczej ich pojmuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo